Στατιστικά & ρεκόρ από τη νίκη επί του Αλμυρού

Γράφει ο Νίκος Τσιάπης

* Μετά την ήττα στον Άγιο Νικόλαο, ο Πανιώνιος επέστρεψε στις νίκες εναντίον του Αλμυρού (2-0) και διατήρησε ακέραιες τις ελπίδες του για κατάκτηση του πρωταθλήματος του 7ου ομίλου & την είσοδο στους αγώνες μπαράζ ανόδου στην Super League 2 της σεζόν 2022/2023.

* Οι κυανέρυθροι βρίσκονται σταθερά στη 2η θέση της κατάταξης έχοντας συγκομιδή 27 βαθμών μετά τις 13 πρώτες αγωνιστικές με μέσο όρο 2,08 βαμθών ανά ματς & μέχρι στιγμής απολογισμό 8 νικών, 3 ισοπαλιών & 2 ηττών. Μαζί με τον ΠΑΟ Ρουφ μάλιστα αποτελούν τις μοναδικές ομάδες της κατηγορίας με μέσο όρο υψηλότερο των 2 βαθμών ανά αγώνα!

* Ήταν η 4η συνεχόμενη εντός έδρας νίκη του Ιστορικού έχοντας διατηρήσει το μηδέν παθητικό δεδομένου ότι τελευταία φορά που σκόραρε φιλοξενούμενη ομάδα στην ''πλατεία'' ήταν στις 5/12/2021 κατά τη διάρκεια του ισόπαλου 1-1 με τον ΠΑΟ Ρουφ στα πλαίσια της 6ης αγωνιστικής! Έκτοτε, οι κυανέρυθροι έχουν διατηρήσει ανέπαφη την εστία τους στη Νέα Σμύρνη για 432 συνεχόμενα αγωνιστικά λεπτά!

Πιο αναλυτικά :

2η αγωνιστική μπαράζ 2020/2021 : Πανιώνιος-Θύελλα Ραφήνας 1-0 (σκορ ημιχρόνου 1-0)
        4η αγωνιστική μπαράζ 2020/2021 : Πανιώνιος-Κηφισιά 0-1 (σκορ ημιχρόνου 0-0)
  3η αγωνιστική 7ου ομίλου 2021/2022 : Πανιώνιος-Άγιος Νικόλαος 1-3 (σκορ ημιχρόνου 0-2)
  5η αγωνιστική 7ου ομίλου 2021/2022 : Πανιώνιος-Ατσαλένιος 4-2 (σκορ ημιχρόνου 1-1)
  6η αγωνιστική 7ου ομίλου 2021/2022 : Πανιώνιος-ΠΑΟ Ρουφ 1-1 (σκορ ημιχρόνου 0-1)
  8η αγωνιστική 7ου ομίλου 2021/2022 : Πανιώνιος-Νεάπολη 2-0 (σκορ ημιχρόνου 0-0)
10η αγωνιστική 7ου ομίλου 2021/2022 : Πανιώνιος-Γιούχτας 1-0 (σκορ ημιχρόνου 0-0)
11η αγωνιστική 7ου ομίλου 2021/2022 : Πανιώνιος-Αναγέννηση Ιεράπετρας 3-0 (σκορ ημιχρόνου 2-0)
13η αγωνιστική 7ου ομίλου 2021/2022 : Πανιώνιος-Αλμυρός 2-0 (σκορ ημιχρόνου 2-0)

Παρατηρείται πως ήταν η πρώτη φορά τη φετινή σεζόν όπου το τελικό σκορ της αναμέτρησης είχε ήδη διαμορφωθεί από το ημίχρονο! Η αμέσως προηγούμενη περίπτωση που το σκορ του πρώτου ημιχρόνου είχε μείνει μέχρι το τέλος ήταν σχεδόν 8 μήνες νωρίτερα στην επικράτηση με 1-0 επί της Θύελλας Ραφήνας στις 30/6/2021 στα πλαίσια της 2ης αγωνιστικής των περσινών αγώνων μπαράζ ανόδου!

* Ήταν μόλις η 3η φορά στο φετινό πρωτάθλημα όπου ο Αλμυρός έμεινε άσφαιρος! Είναι γεγονός πως οι ''οράνιε'' της Κρήτης είναι από τις πιο επιθετικογενείς ομάδες του 7ου ομίλου με πολλά γκολ να έχουν σημειωθεί εκκατέρωθεν στους αγώνες τους με ιδιαίτερα έντονο το στοίχειο αυτού που αποκαλούμε στοιχηματικά ''Goal/Goal''!

* Μετά από αυτό το αποτέλεσμα, οι κυανέρυθροι έφτασαν για πρώτη φορά τη φετινή σεζόν σε βαθμολογικό 4-1 (συνδυασμός νίκης & ισοπαλίας στο σύνολο των 2 αγώνων) εναντίον οποιουδήποτε αντιπάλου. Την προηγούμενη φορά που είχαν πετύχει κάτι αντίστοιχο ήταν εναντίον της Ξάνθης στα πλαίσια της Super League 2019/2020 όταν και είχαν φύγει με το ''διπλό'' (1-2) από τα Πηγάδια στις 10/11/2019 ενώ είχαν μείνει σε λευκή ισοπαλία στη Νέα Σμύρνη στις 8/2/2020.

Δεδομένου ότι την περσινή σεζόν κάτι τέτοιο ήταν εκ φύσεως ανέφικτο να επιτευχθεί καθώς παίχτηκε μόνο ένας γύρος στο πρωτάθλημα της Γ' εθνικής, αξίζει να σημειωθεί πως ο Ιστορικός ουσιαστικά φτάνει σε ''βαθμολογικό 4-1'' εναντίον τουλάχιστον ενός αντιπάλου για 45η συνεχόμενη φορά!

Αξίζει να σημειωθεί πως η προηγούμενη αγωνιστική περίοδος που ο Πανιώνιος δεν είχε συνδυασμό νίκης & ισοαπαλίας εναντίον τουλάχιστον ενός αντιπάλου ήταν το 1975/1976 όπου κυριαρχούσε η απόλυτη ισορροπία των ''3-3'' & το ''2-2'', δηλαδή είτε οι δύο αντίπαλοι είχαν από μία νίκη είτε είχαν αναδειχθεί ισόπαλοι και στα 2 ματς!