Ισόπαλος με Εθνικό ο Πανιώνιος

Ισόπαλος 5-5 αναδείχθηκε ο Ιστορικός με τον Εθνικό στο κλειστό της Αρτάκης, για την 20η αγωνιστική της Α1 Πόλο. Οι κυανέρυθροι έπαιξαν ...

Οι κυανέρυθροι έπαιξαν πολύ καλή άμυνα στην μεγαλύτερη διάρκεια του  αγώνα, όμως στην επίθεση δεν υπήρχε το καθαρό μυαλό ώστε να έρθουν τα "εύκολα" γκολ και να φτάσει η ομάδα στην επικράτηση.

Για τον Πανιώνιο άνοιξε το σκορ ο Δερμιτζάκης, με τους φιλοξενούμενους να ισοφαρίζουν και τον Φούτρη να κάνει το 2-1, το οποίο ήταν και το σκορ της περιόδου.

Στο δεύτερο οκτάλεπτο, ο Βέκκος αύξησε την διαφορά στα 2 γκολ για τον Ιστορικό, όμως ο Εθνικός ισοφάρισε με το χρονόμετρο στα 9 δεύτερα πριν τη συμπλήρωση του πρώτου ημιχρόνου με τον Χατζηκυριακάκη.

Στην τρίτη περίοδο, ο Φούτρης έκανε το 4-3 για την ομάδα του Βάσσου, όμως ο Σαλάχας ισοφάρισε για τους "Πειραιώτες".

Στο τέταρτο οκτάλεπτο, ο Πανιώνιος συνέχισε την καλή του άμυνα, όμως στο επιθετικό κομμάτι δεν έπαιρνε καλό... βαθμό. Ο Αλεβίζος έβαλε για πρώτη φορά μπροστά τον Εθνικό, έξι λεπτά περίπου πριν το φινάλε.

Ο αρχηγός του Πανιωνίου όμως Γιάννης Θωμάκος, που ως εκείνη τη στιγμή δεν είχε καταφέρει να σημειώσει κάποιο τέρμα, με ωραίο τελείωμα ισοφάρισε για τον Ιστορικό και διαμόρφωσε το τελικό 5-5.

Έτσι ο Ιστορικός πήρε την ισοπαλία και συνεχίζει την "μάχη" για την παραμονή του στην κατηγορία.

α' οκτάλεπτο:
7:00 [9] Δερμιτζάκης (1-0), 4:27 [6] Σαλάχας (1-1), 2:13 [7] Φούτρης (2-1)

β' οκτάλεπτο:
3:21 [10] Βέκος (3-1), 2:50 [2] Θαλασσινός (3-2), 0:09 [5] Χατζηκυριακάκης (3-3)