Αφιέρωμα της ιστοσελίδας του ΕΣΑΚΕ για το Ρέθυμνο-Πανιώνιος. Αναλυτικά: Στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής της Βasket League OΠΑΠ 2012-13 ...

Αφιέρωμα της ιστοσελίδας του ΕΣΑΚΕ για το Ρέθυμνο-Πανιώνιος.

Αναλυτικά:

Στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής της Βasket League OΠΑΠ 2012-13 το Ρέθυμνο Aegean υποδέχεται τον Πανιώνιο και ο Βασίλης Σκουντής γράφει για τις δουλειές με φούντες που έχουν ανοίξει τα τελευταία χρόνια οι δυο ομάδες...

Ντέρμπι ολκής, το δίχως άλλο, ο Σαββατιάτικος αγώνας ανάμεσα στους Ρεθυμνιώτες και στους Νεοσμυρνιώτες, που διασταυρώνουν τα ξίφη τους για ενδέκατη φορά στην ιστορία τους και για έβδομη μέσα σε 14 μήνες!

Θα...βαρεθούν όπου να’ ναι οι δυο ομάδες να βρίσκονται αντιμέτωπες, αλλά αυτές οι αναμετρήσεις μοιάζουν πλέον αναπόφευκτες, τόσο στην κανονική περίοδο, όσο και στα πλέι οφς. Σαν να μην τους έφταναν μάλιστα αυτοί οι αγώνες, φροντίζουν να βρίσκονται ενώπιος ενωπίω ακόμη και σε φιλικά τουρνουά προετοιμασίας!

Η γνωριμία στο Κύπελλο και το σερί του Ρεθύμνου

Οι δυο ομάδες άνοιξαν παρτίδες την περίοδο 2006-07 στη φάση των «16» του Κυπέλλου Ελλάδος, σε ένα δραματικό ματς, στο οποίο ο ΑΓΟΡ που τότε αγωνιζόταν στην Α2, επιβλήθηκε του Πανιωνίου με 80-79 και προκρίθηκε τους «8», όπου απέκλεισε τον ΠΑΟΚ! Στους διπλούς ημιτελικούς η κρητική ομάδα που είχε προπονητή τον Στέργιο Κουφό ξεπέρασε το εμπόδιο του Κολοσσού Ρόδου και προκρίθηκε στον τελικό της διοργάνωσης, όπου ηττήθηκε από τον Παναθηναϊκό.

Την επόμενη περίοδο (2007-08) αναμετρήθηκαν στο πρωτάθλημα της Α1 και οι Ρεθυμνιώτες σημείωσαν δύο νίκες επί των «κυανερύθρων», οι οποίες όμως δεν απέβησαν αρκετές (ούτε καν οι εννέα στο σύνολο) για να παραμείνουν στη μεγάλη κατηγορία. Στην 8η αγωνιστική ο ΑΓΟΡ επιβλήθηκε του Πανιωνίου στο Ρέθυμνο με 66-57 (Καραποστόλου 24, Βουγιούκας 16—Καλαμπόκης 14, Νιούλεϊ 13), ενώ στο αντίστοιχο ματς του Β’ γύρου οι Κρητικοί επικράτησαν με 87-79 (Νατζφέι 20, Γιανγκ 16- Ζορόσκι 23, Σάκοτα 12). Ουδείς από τους παίκτες που αγωνίστηκαν σε αυτά τα δύο ματς βρίσκεται πλέον στα ρόστερ των δυο ομάδων, απλώς ο τότε αρχηγός του ΑΓΟΡ Γιώργος Κούμουλος συνεχίζει τη μακρόχρονη θητεία του στην ομάδα ως μάνατζερ.

Στις 5 Οκτωβρίου του 2011, ο ΑΓΟΡ συνέχισε την παράδοση του, αυτή τη φορά στο πλαίσιο του πρώτου Τουρνουά στη μνήμη του Πέτρου Οικονομάκη, επικρατώντας του Πανιωνίου με 80-76 (Μίτσελ 23, Δορκοφίκης 16-Κις 21, Γιάνκοβιτς 17) και επιστρέφοντας στη Basket League ΟΠΑΠ της σεζόν 2011-12 δεν παρέκκλιναν από τις συνήθειες τους. Στην κανονική περίοδο νίκησαν πάλι δυο φορές: στο γήπεδο «Μελίνα Μερκούρη» με 77-67 (Κρίστμας 18, Ράιτ 15- Μπάρλος 16, Στίβεσον 16) και στη Νέα Σμύρνη με 77-76 (Κρίστμας 19, Ράιτ 19, Λάτοβιτς 18- Ντίμπλερ 16, Γιάνκοβιτς 14, Στίβεσον 13). Αυτό είναι το πλέον συναρπαστικό μεταξύ τους ματς, καθώς ο Πανιώνιος προηγήθηκε δια χειρός Κις με 72-69, ο Κρίστμας έκανε το σκορ 73-75, ο Κις ισοφάρισε σε 75-75, ο Πετγουέι έδωσε πάλι το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους (75-55) με 2/2 βολές, ο Στίβεσον μείωσε σε 76-77 και στη λήξη αστόχησε σε δύο βολές ο Τσόχλας.

Το 6-0 και η απάντηση του Πανιωνίου στα πλέι οφς

Ήδη το Ρέθυμνο έτρεχε ένα σερί 6-0 επί του Πανιωνίου, ωστόσο το σκηνικό ανατράπηκε στον πρώτο γύρο των πλέι οφς, όπου επικράτησαν με 2-0 οι «κυανέρυθροι»: στις 18 Απριλίου νίκησαν εκτός έδρας με 83-71 (Μπάρλος 19, Κις 16- Κρίστμας 17, Δέδας 9) και δυο μέρες αργότερα πέτυχαν το sweep στη Νέα Σμύρνη με σκορ 74-67 (Ξανθόπουλος 21π. με 10/12 σουτ και 4/8β., 7ρ. και 5ασ., Σαρικόπουλος 11- Κρίστμας 30, Λάτοβιτς 15)

Η επόμενη πράξη του έργου ανέβηκε πάλι στη σκηνή του γηπέδου «Μελίνα Μερκούρη» στις 21 Σεπτεμβρίου του 2012, στην πρεμιέρα του Τουρνουά στη μνήμη του Πέτρου Οικονομάκη: ο Πανιώνιος αναδείχθηκε πάλι νικητής με 76-67 (Γκιμπς 17-Μπράουν 22), Ωστόσο οι Ρεθυμνιώτες επέστρεψαν δριμύτεροι στη Νέα Σμύρνη και κτύπησαν στο ψαχνό: στις 18 Νοεμβρίου του 2012 δεν άφησαν στον Πανιώνιο κανένα περιθώριο αντίδρασης, είχαν 14/24 τρίποντα, επικράτησαν με 86-70 (Ντούβνιακ 18, Μπράουν 15- Παππάς 22, Γιάνκοβιτς 17) και έστειλαν στην πόρτα της εξόδου τον προπονητή των γηπεδούχων Θανάση Σκουρτόπουλο.

· Συνολικά, σε 10 επίσημους (κανονική περίοδος και πλέι οφς Α1, Κύπελλο Ελλάδος) και φιλικούς αγώνες, το σκορ είναι 7-3 υπέρ της κρητικής ομάδας