Στατιστικά από την ισοπαλία με τον ΟΦΗ

Γράφει ο Νίκος Τσιάπης * Ήταν το πρώτο ''Χ'' του Πανιωνίου σε επίπεδο πρώτης αγωνιστικής πρωταθλήματος μετά τις 18/8/2...

Γράφει ο Νίκος Τσιάπης

* Ήταν το πρώτο ''Χ'' του Πανιωνίου σε επίπεδο πρώτης αγωνιστικής πρωταθλήματος μετά τις 18/8/2013 όταν και είχε μείνει στη λευκή ισοπαλία με τον ίδιο αντίπαλο στο ''Θεόδωρος Βαρδινογιάννης''!

Μετά από εκείνο το 0-0, είχε πετύχει 3 νίκες & γνωρίσει 1 ήττα στις 4 πρεμιέρες που μεσολάβησαν μέχρι το πρόσφατο 2-2 απέναντι στον ΟΦΗ (26/8/2018).

Αξίζει μάλιστα να σημειωθεί πως όλες οι ισόπαλες πρεμιέρες των κυανέρυρθων στο πρωτάθλημα εντός της τελευταίας δεκαετίας έχουν λάβει χώρα μόνο απέναντι σε ομάδες του Ηρακλείου καθώς τα 2 πρώτα χρονικά ''Χ'' της σειράς είχαν σημειωθεί απέναντι στους κιτρινόμαυρους της πόλης! Αν μη τι άλλο πρόκειται για μία πολύ σπάνια σύμπτωση.

Πιο συγκεκριμένα :

2η αγ. 2009/2010 : Πανιώνιος-Εργοτέλης 1-1 (29.08.2009)
1η αγ. 2010/2011 : Πανιώνιος-Ολυμπιακός Βόλου 0-1 (28.08.2010)
1η αγ. 2011/2012 : Πανιώνιος-Εργοτέλης 2-2 (28.08.2011)
1η αγ. 2012/2013 : Πανιώνιος-Άρης 1-0 (27.08.2012)
1η αγ. 2013/2014 : ΟΦΗ-Πανιώνιος 0-0 (18.08.2013)
1η αγ. 2014/2015 : Πανιώνιος-Εργοτέλης 2-1 (25.08.2014)
1η αγ. 2015/2016 : Ολυμπιακός-Πανιώνιος 3-0 (23.08.2015)
3η αγ. 2016/2017 : Πανιώνιος-Αστέρας Τρίπολης 3-0 (10.09.2016)
1η αγ. 2017/2018 : Κέρκυρα-Πανιώνιος 0-1 (20.08.2017)
1η αγ. 2018/2019 : Πανιώνιος-ΟΦΗ 2-2 (26.08.2018)

* Οι 2 αντίπαλοι αναδείχθηκαν ισόπαλοι για πρώτη φορά μετά από 4,5 χρόνια όταν και είχαν μείνει στο μηδέν στο ίδιο γήπεδο στα πλαίσια της 18ης αγωνιστικής της Superleague 2013/2014. Έκτοτε είχαν αναμετρηθεί 6 φορές με 4 νίκες του Πανιωνίου & 2 του ΟΦΗ!

Είναι χαρακτηριστικό πως οι 2 ομάδες δεν είχαν μείνει μακριά από το ''Χ'' για 7 συνεχόμενα ματς σε κανένα σημείο της συνολικής μεταξύ τους προϊστορίας, κάτι που συνεχίστηκε βέβαια μετά το πρόσφατο μεταξύ τους αποτέλεσμα (2-2) στις 26/8/2018!

Ειδικότερα :

18η αγ. 2013/2014 : Πανιώνιος-ΟΦΗ 0-0 (05.01.2014)
1ος αγ. προημιτελ : ΟΦΗ-Πανιώνιος 2-0 (29.01.2014)
 2ος αγ. προημιτελ : Πανιώνιος-ΟΦΗ 1-2 (13.02.2014)
14η αγ. 2014/2015 : Πανιώνιος-ΟΦΗ 2-0 (14.12.2014)
31η αγ. 2014/2015 : ΟΦΗ-Πανιώνιος 0-3 (19.04.2015)
           1ος αγ. ''16'' : Πανιώνιος-ΟΦΗ 2-0 (21.12.2017)
           2ος αγ. ''16'' : ΟΦΗ-Πανιώνιος 0-1 (09.01.2018)

* Ήταν το πρώτο ματς εντός έδρας ματς των κυανέρυθρων όπου το τελικό σκορ είχε διαμορφωθεί από το ημίχρονο της αναμέτρησης μετά από σχεδόν 1,5 χρόνο όταν είχαν επικρατήσει με 1-0 επί της Λάρισας στα πλαίσια της 22ης αγωνιστικής της Superleague 2016/2017 στις 11/3/2017!

Έκτοτε έχουν μεσολαβήσει 25 αγώνες στη Νέα Σμύρνη για όλες τις διοργανώσεις όπου το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο δεύτερο ημίχρονο ενώ από την εν λόγω κατηγορία παιχνιδιών εξαιρούνται τυχόν λευκές ισοπαλίες (με Αστέρα Τρίπολης στις 24/2/2018 & Ξάνθη στις 1/4/2018) δεδομένου ότι το 0-0 είναι αποτέλεσμα αλλά όχι σκορ.