Κυανέρυθρη στατιστική ανάλυση

Ο Νίκος Τσιάπης γράφει για τα στατιστικά που προέκυψαν από την ισοπαλία στο Αγρίνιο & κάνει μία συνοπτική στατιστική ανάλυση ενόψει τ...

Ο Νίκος Τσιάπης γράφει για τα στατιστικά που προέκυψαν από την ισοπαλία στο Αγρίνιο & κάνει μία συνοπτική στατιστική ανάλυση ενόψει του πρώτου αγώνα της προημιτελικής φάσης με τη Λαμία

* Ο Πανιώνιος διατήρησε το αήττητο σερί που ''τρέχει'' εντός του 2018 για όλες τις διοργανώσεις με μέχρι στιγμής απολογισμό 2 νίκες & 2 ισοπαλίες έχοντας παράλληλα εξασφαλίσει και μία πρόκριση στο θεσμό του κυπέλλου.

Πλέον μετράει 7 νίκες, 6 ισοπαλίες & 5 ήττες και με 27 βαθμούς συγκομιδή έπειτα από 18 ματς, καταγράφει μέσο όρο 1,50 βαθμού ανά ματς ενώ συνεχίζει να βρίσκεται σταθερά στην 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

* Οι κυανέρυθροι επιβεβαίωσαν σε ακόμα μία περίπτωση πως τη φετινή περίοδο τους ταιριάζει καλύτερα το δεύτερο ημίχρονο και μόνο τυχαίο δεν είναι το γεγονός ότι είναι η 3η συνεχόμενη ισοπαλία τους στο πρωτάθλημα όπου βρίσκονταν πίσω στο σκορ στην ανάπαυλα του ημιχρόνου! Μεταξύ άλλων παρατηρείται πως συγκαταλέγεται στις κερδισμένες ομάδες από το δεύτερο 45λεπτο των αγώνων ως προς τη διαμόρφωση του τελικού αποτελέσματος!

Συνεχίστηκαν οι ''πελατειακές'' σχέσεις που έχει αναπτύξει ο Πανιώνιος απέναντι στον Παναιτωλικό στα τελευταία χρονικά μεταξύ τους επίσημα ματς για όλες τις διοργανώσεις επιβεβαιώνοντας την -ούτως η άλλως- διαχρονική απόλυτη κυριαρχία του.

Είναι χαρακτηριστικό πως οι κυανοκίτρινοι αγνοούν την επιτυχία απέναντι στους κυανέρυθρους από τις 7/12/2014, όταν και είχαν πετύχει την πιο πρόσφατη και μοναδική τους παράλληλα νίκη (2-1) στο Αγρίνιο, στο τότε κύκνειο άσμα του Δημήτρη Τερεζόπουλου στον κυανέρυθρο πάγκο.

Έκτοτε, ο Ιστορικός κυριαρχεί συντριπτικά έναντι του Παναιτωλικού με 6 νίκες & 2 ισοπαλίες στις 8 αναμετρήσεις που έχουν μεσολαβήσει μέχρι και σήμερα τόσο σε επίπεδο πρωταθλήματος όσο και κυπέλλου όπου οι δύο ομάδες συναντήθηκαν στη φάση των ομίλων της σεζόν 2015/2016 όπου οι κυανέρυθροι προκρίθηκαν ως πρώτοι από τον όμιλο με 3 νίκες ενώ οι Αγρινιώτες αποκλείστηκαν ως τελευταίοι με 3 ήττες!

Πιο συγκεκριμένα :

13η αγ. 2014/2015 : Παναιτωλικός-Πανιώνιος 2-1 (07.12.2014)
 30ή αγ. 2014/2015 : Πανιώνιος-Παναιτωλικός 3-0 (05.04.2015)
   6η αγ. 2015/2016 : Παναιτωλικός-Πανιώνιος 1-5 (03.10.2015)
2ος γύρος - 1ος αγ. : Παναιτωλικός-Πανιώνιος 1-2 (28.10.2015)
 21η αγ. 2015/2016 : Πανιώνιος-Παναιτωλικός 2-0 (08.02.2016)
   2η αγ. 2016/2017 : Παναιτωλικός-Πανιώνιος 0-2 (08.01.2017)
 17η αγ. 2016/2017 : Πανιώνιος-Παναιτωλικός 2-0 (21.01.2017)
   3η αγ. 2017/2018 : Πανιώνιος-Παναιτωλικός 1-1 (10.09.2017)
 18η αγ. 2017/2018 : Παναιτωλικός-Πανιώνιος 1-1 (22.01.2018)

* Οι Νοεσμυρνιώτες στρέφουν την προσοχή τους πλέον στο θεσμό του κυπέλλου όπου το απόγευμα της Τετάρτης (17.15), θα φιλοξενήσουν τη Λαμία στην πρώτη αναμέτρηση της προημιτελικής φάσης του θεσμού, όπου αν μη τι άλλο θα προσπαθήσουν να επικρατήσουν με όσο το δυνατό καλύτερο σκορ ενόψει του επαναληπτικού μετά από δύο εβδομάδες!

* Η Λαμία θα αγωνιστεί για 7η φορά στην πρωτεύουσα τη φετινή σεζόν & μεταξύ άλλων θα ψάξει το πρώτο της θετικό αποτέλεσμα έπειτα από 6 ήττες χωρίς μάλιστα να έχει βρει το δρόμο προς τα δίχτυα! Οι νεοφώτιστοι αναμφίβολα επιθυμούν να αντιστρέψουν το εν λόγω αρνητικό σερί στην Αθήνα στις 5 επόμενες επισκέψεις τους σε Νέα Σμύρνη (για κύπελλο και πρωτάθλημα), ΟΑΚΑ, Λεωφόρο & Ριζούπολη.