Άνετα τον Αμύντα, ακόμα τέσσερις «τελικοί»!

Τον πρώτο από τους τελευταίους πέντε "τελικούς" πήρε ο μπασκετικός Πανιώνιος, που επικράτησε στο "καυτό" Αρτάκης μ...

Τον πρώτο από τους τελευταίους πέντε "τελικούς" πήρε ο μπασκετικός Πανιώνιος, που επικράτησε στο "καυτό" Αρτάκης με 83-66 του Αμύντα, για την 26η αγωνιστική της Α2.

Οι κυανέρυθροι από το πρώτο έως το τελευταίο λεπτό είχαν το προβάδισμα στο σκορ, ουσιαστικά δεν απειλήθηκαν ποτέ από τον αντίπαλο τους και με σχετική ευκολία πήραν το "ροζ φύλλο αγώνα".

O Iστορικός με την επικράτηση του παρέμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας, με συγκάτοικο τον Ηρακλή και φυσικά στα τελευταία τέσσερα παιχνίδια της σεζόν θα επιδιώξει να κάνει το απόλυτο, ώστε να καθαρίσει την υπόθεση απευθείας άνοδος!

Αναλυτικά οι τελευταίες τέσσερις αναμετρήσεις: Χολαργός - Πανιώνιος, Πανιώνιος - Αρκαδικός, Λάρισα - Πανιώνιος, Πανιώνιος - Δούκας.

Να σημειωθεί πως ο κόσμος του Πανιωνίου έδωσε βροντερό "παρών" στο Αρτάκης, με τους Πάνθηρες να ενισχύουν συνεχώς τους παίκτες του Οικονόμου.

Ο Πανιώνιος ξεκίνησε δυνατά το παιχνίδι, μπήκε καλά στο παρκέ και στα πρώτα λεπτά καταφερε να πάρει το προβάδισμα στο σκορ.

Ο κόσμος του Ιστορικού με την φωνή του και την υποστήριξη του έπαιξε το δικό του ρόλο για να μείνει δυναμικά η ομάδα στο παρκέ!

Πρώτο “βιολί” στην επίθεση ο Μιχάλης Πελεκάνος, ο οποίος κυρίως από την γραμμή του τριπόντου “πυροβολούσε” τον Αμύντα.

Το σκορ του δεκαλέπτου ήταν 24-15 για την ομάδα του Οικονόμου.

Στην δεύτερη περίοδο οι κυανέρυθροι ανέβασαν ακόμα περισσότερο την απόδοση τους, ανέβασαν την υπέρ τους διαφορά και έβαλαν τις βάσεις για να πάρουν το “ροζ φύλλο αγώνα”.

Το σκορ του ημιχρόνου ήταν 48-33 για τον Ιστορικό.

Στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου οι φιλοξενούμενοι έκαναν μία προσπάθεια να μειώσουν το σκορ, έριξαν για λίγο την διαφορά σε μονοψήφιους αριθμούς, όμως ο Πανιώνιος πήρε εκ νέου "μπροστά" στην επίθεση και κατάφερε να ανεβάσει ξανά τον δείκτη της διαφοράς.

Το τέλος του δεκαλέπτου βρήκε τον Ιστορικό μπροστά στο σκορ με διαφορά 13 πόντων, 59-46.

H τελευταία περίοδος δεν είχε ιδιαίτερες αλλαγές, με την ομάδα του Οικόνομου να ελέγχει απόλυτα το παιχνίδι, να ανεβάζει ρυθμό όποτε ήθελε και με την κυανέρυθρη εξέδρα να μην σταματά λεπτό να ενισχύει τους παίκτες.

Ματαλών, Καρύδας και Πελεκάνος είχε ευστοχία από το τρίποντο και "καθάρισαν" τη νίκη για τον Ιστορικό. Μία νίκη βέβαια που φαινόταν από τα πρώτα λεπτά του αγώνα πως δεν υπήρχε περίπτωση να χαθεί.

Μάλιστα, ο δείκτης του σκορ ανέβηκε περισσότερο για τον Πανιώνιο, με το τελικό 83-66 να είναι απόλυτα δίκαιο.

Διαιτητές: Μπίκας-Ραχιώτης-Μηλαπίδης

Τα δεκάλεπτα: 24-15, 48-33, 59-46, 83-66.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Οικονόμου): Aλίχοντζιτς 10, Νοέας 1, Νικολακόπουλος, Πελεκάνος 23 (5), Μπάρλος 5 (1), Σακελλαρίου, Καρύδας 9 (1), Μίχαλος 4, Μπιλλής 2, Ματαλόν 10 (2), Μελισσαράτος, Δημητριάδης 19 (1).

ΑΜΥΝΤΑΣ (Ζαβός): Ζούπας 10 (1), Αγγελόπουλος 12, Τοπάλι 6, Διαμαντόπουλος 7 (1), Κουκουνιάς 4, Βαρδιάνος 8 (2), Μανσαράι, Δορκοφίκης 1, Παπαδούλης, Μπάρμπας 5 (1), Βογιατζής 8, Καμπούρης 5 (1).