Πέρασε και από το Ηράκλειο!

Ασταμάτητος ο Ιστορικός πέρασε και από το Λίντο με νίκη επί του Εργοτέλη με 72-80. Μια ακόμη καλή εμφάνιση και εκτός έδρας νίκη ...

Ασταμάτητος ο Ιστορικός πέρασε και από το Λίντο με νίκη επί του Εργοτέλη με 72-80.

Μια ακόμη καλή εμφάνιση και εκτός έδρας νίκη που κρατάει στην κορυφή το συγκρότημα του Ζιάγκου.

Oι κυανέρυθροι από το δεύτερο δεκάλεπτο πήραν το προβάδισμα, έδειξαν χαρακτήρα και έφτασν στην επίτευξη μίας ακόμης νίκης.

O αγώνας

Το ματς ξεκίνησε  καλά για τον Εργοτέλη που προηγήθηκε με 10-0 στο 2':30'', όμως η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη.

Ο Πανιώνιος βρήκε λύσεις στην επίθεση, έλεγξε τα ριμπάουντ και αφού μείωσε σε 13-12, 21-20 και 23-22 τελικά πήρε τα ηνία με 25-27 για πρώτη φορά με καλάθι και φάουλ του Αναγνωστάκη στο 14':30'' και παρόλο που είχε χάσει τον προπονητή του Βαγγέλη Ζιάγκο δύο λεπτά νωρίτερα καθώς αποβλήθηκε με δύο τεχνικές ποινές.

Έκτοτε οι κυανερυθροι εδειξαν την ανωτερότητα τους είχαν τον έλεγχο του παιχνιδιού, ενώ προηγήθηκαν και με 8 πόντους (34-42) 41'' πριν το ημίχρονο που έληξε 37-43
Ο Εργοτέλης μείωσε σε 44-48 στο 23', ο Πανιώνιος ομως με σερί 0-10 προηγήθηκε με 44-58 στο 27':15''.

Οι «κιτρινόμαυροι» δεν τα παράτησαν και μείωσαν σε 57-63 6':35'' για το φινάλε, όμως ακολούθησε ένα σερί 0-8 των φιλοξενούμενων για το 57-71 που έβαλε τέλος στις βλέψεις των γηπεδούχων.

Πρώτος σκόρερ αναδείχθηκε ο Τσιάκος με 16 πόντους, ενώ από κοντά ακολούθησαν οι Κόκκαλης με 15 και Παπαρέγκας 15