Στατιστικά & ρεκόρ από την ισοπαλία στη Βέροια

Βέροια-Πανιώνιος 1-1 : Στατιστικά που προέκυψαν * Ο Ιστορικός παρέμεινε αήττητος για 11ο συνεχόμενο επίσημο ματς σε όλες τις διοργανώσ...

Βέροια-Πανιώνιος 1-1 : Στατιστικά που προέκυψαν

* Ο Ιστορικός παρέμεινε αήττητος για 11ο συνεχόμενο επίσημο ματς σε όλες τις διοργανώσεις & μ' αυτό τον τρόπο ισοφάρισε το αντίστοιχο ρεκόρ της σεζόν 1986/1987 και ξεπέρασε το αήττητο σερί των 10 αγώνων της περιόδου 2002/2003.

Είναι χαρακτηριστικό πως μετά το εντός έδρας 1-3 από τον Ολυμπιακό στις 3/1/2016 που παραμένει μέχρι και σήμερα η μοναδική του ήττα εντός του 2016, έχει καταγράψει 5 νίκες & 6 ισοπαλίες, σε χρονικό διάστημα όπου αγωνίστηκε μεταξύ άλλων σε Λεωφόρο & Τούμπα. Να σημειωθεί πως διατηρήθηκε στην 4η θέση της βαθμολογίας για 2η συνεχόμενη αγωνιστική με συγκομιδή 36 βαθμών σε 23 ματς, δηλαδή μέσο όρο 1,57, τον υψηλότερο που καταγράφει επί ημερών Superleague (Ιούλιος 2006 κι έπειτα) μετά την ολοκλήρωση του 75% του πρωταθλήματος.

* Ήταν η 3η συνεχόμενη ισοπαλία του Πανιωνίου στη Βέροια μετά τις 2 περσινές για πρωτάθλημα (με 2-2 στις 1/11/2014) & κύπελλο (με 1-1 στις 28/1/2015). Παρατηρείται μεταξύ άλλων πως έχει σκοράρει σε όλες του τις επισκέψεις στην πρωτεύουσα της Ημαθίας σε επίπεδο Superleague (Ιούλιος 2006 κι έπειτα).

Ειδικότερα, αναδείχθηκε ισόπαλος (1-1) στις 23/12/2007, πέτυχε σπουδαίο "διπλό" (0-1) στις 1/9/2012, γνώρισε την ήττα (2-1) στις 6/4/2014 & έμεινε στις ισοπαλίες τόσο την περσινή (2-2 στις 1/11/2014) όσο και τη φετινή (1-1 στις 22/2/2016) περίοδο.

* Οι κυανέρυθροι έμειναν και πάλι στο ισόπαλο 1-1 όταν τέθηκαν αντιμέτωποι με τον πρώην τεχνικό τους, Δημήτρη Ελευθερόπουλο. Όπως και στο ματς της 5ης "στροφής" του πρωταθλήματος εναντίον του Πανθρακικού στη Νέα Σμύρνη στις 27/9/2015, έτσι και στην αναμέτρηση με την οποία έπεσε η αυλαία της 23ης αγωνιστικής της Superleague 2015/2016, ο γηπεδούχος προηγήθηκε στο πρώτο ημίχρονο με τον φιλοξενούμενο να ισοφαρίζει στην επανάληψη.

Επιμέλεια : Νίκος Τσιάπης