Έπαιξε όσο έπρεπε...

Ο Ιστορικός χωρίς να πατήσει το πόδι στο γκάζι επικράτησε και στον επαναληπτικό αγώνα Κυπέλλου με 1-0 του Εργοτέλη και με δύο νίκες πέρασε ...

Ο Ιστορικός χωρίς να πατήσει το πόδι στο γκάζι επικράτησε και στον επαναληπτικό αγώνα Κυπέλλου με 1-0 του Εργοτέλη και με δύο νίκες πέρασε στην φάση των "8" του θεσμού.

Σκόρερ του Πανιωνίου και γενικότερα της αναμέτρησης χρίστηκε ο Μπακασέτας με δυνατό σουτ στο 21ο λεπτό.

Οι κυανέρυθροι δεν "φόρτσαραν" για άλλο γκολ, με το 1-0 να είναι τελικά αρκετό για την επικράτηση.

Ο Πανιώνιος από την αρχή του αγώνα είχε την κατοχή της μπάλας, όμως δεν μπορούσε να βρει εύκολα διαδρόμους προς την αντίπαλη εστία.

Αρχικά οι ενέργειες των Μπακασέτα, Χαλιαδάκη δεν απέφεραν καρπούς, όμως στο 21’ ήρθε το γκολ για τον Ιστορικό.

Ο Μπακασέτας έκανε το μακρινό συρτό σουτ, με την μπάλα να καταλήγει στην αριστερή γωνία του Δερμιτζάκη, για το 1-0 του Πανιωνίου.

Τα επόμενα λεπτά βρήκαν τους παίκτες του Ουζουνίδη να κατεβάζουν… ταχύτητα, κρατώντας εύκολα το προβάδισμα τους.

Οι φιλοξενούμενοι πήραν κάποια μέτρα στο γήπεδο, χωρίς όμως να απειλήσουν ιδιαίτερα την εστία του Γιαννιώτη.

Στο 44’ ο Πανιώνιος έχασε πολύ μεγάλη ευκαιρία να κάνει δύο τα τέρματα του, όμως ο Καρίμ νικήθηκε στο τετ α τετ που είχε με τον τερματοφύλακα του Εργοτέλη, με το 1-0 να μένει έως το τέλος του 45λεπτου.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά στην «επανάληψη», καθώς στο 48’ είχαν μία καλή στιγμή. Ο Κυριακόπουλος βρήκε χώρο, έκανε και το σουτ, με τον Γιαννιώτη να διώχνει δύσκολα σε κόρνερ.

Η «απάντηση» του Πανιωνίου ήρθε στο 53’. Ο Μπακάσετας γύρισε πανέξυπνα την μπάλα μέσα στην περιοχή, όμως ο Ανσαριφάρντ δεν πρόλαβε με προβολή, προ κενής εστίας, να σκοράρει.

Η συνέχεια βρήκε εκ νέου τους κυανέρυθρους να ελέγχουν το ματς, έχοντας μάλιστα και τελικές ενέργειες με τα σουτ των Ανσαριφάρντ, Καθάριου, Σιώπη και κεφαλιά του Χατζηισαϊα.

Το 1-0 τελικά δεν άλλαξε και ήταν το σκορ του αγώνα, με τον Πανιώνιο να παίρνει την πρόκριση.

Το φιλμ του αγώνα

6’: Μετά από κόρνερ, ο Χαλκιαδάκης έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή, η μπάλα άουτ.

21’ ΓΚΟΟΟΛ: Μακρινό συρτό σουτ του Μπακασέτα, η μπάλα στην αριστερή γωνία του Δερμιτζάκη.

28’: Κοντινή κεφαλιά του Δωματά, η μπάλα πολύ άουτ.

35’: Σουτ στη κίνηση από τον Μπακασέτα, η μπάλα πέρασε ψηλά άουτ.

36’: Ο Γιαννιώτης μπλόκαρε εύκολα ο σουτ του Κούτρι.

44’: Ο Καρίμ πέρασε τον αντίπαλο του, όμως νικήθηκε στο τετ α τετ από τον Δερμιτζάκη.

48’: Δυνατό σουτ του Κυριακόπουλου, δύσκολα σε κόρνερ ο Γιαννιώτης.

53’: Πανέξυπνη πάσα του Μπάκασετα, ο Ανσαριφάρντ προ κενής εστίας δεν προλαβαίνει με προβολή να σκοράρει.

60’: Σουτ του Καρίμ έξω από την περιοχή, η μπάλα πάνω από τα δοκάρια του Δερμιτζάκη.

65’: Μακρινό σουτ του Καθάριου, η μπάλα άουτ.

78': Επικίνδυνο γύρισμα της μπάλας από τον Χατζηισαϊα, ο Γιαννιώτης δεν μπορεί να διώξει με ασφάλεια, με τον Μάνο να κάνει το σουτ και να στέλνει την μπάλα λίγο άουτ.

79': Ο Καραμάνος ανατρέπεται μέσα στην περιοχή από αμυντικό του Εργοτέλη, με τον Σέζο να μην δίνει τίποτα!

92': Σουτ του Σιώπη, σε κόρνερ ο Δερμιτζάκης.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ: Γιαννιώτης, Αργυρόπουλος, Τασουλής, Οικονόμου, Χατζηισαϊας, Σιώπης, Καθάριος (76' Κόρμπος), Χαλκιαδάκης (88' Πινιώτης), Ανσαριφάρντ (72’ Καραμάνος), Μπακασέτας, Βιγιάλμπα

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ: Δερμιτζάκης, Ρέντζαςμ Γιαλούσης, Πίτσος, Κυριακόπουλος, Κούρτι (46’ Γαρεφαλάκης), Αυγενικού (68’Φουκαράκης), Μπουρσέλης, Κούτρης, Δωματάς (73’ Καμαρά), Μάνος