Στατιστικά από το κύπελλο

Πανιώνιος - ΠΑΟΚ 1-1 : Στατιστικά που προέκυψαν   * Ήταν το πρώτο μη νικηφόρο αποτέλεσμα για τον Πανιώνιο στα πλαίσια του Κυπέλλου Ελλά...

Πανιώνιος - ΠΑΟΚ 1-1 : Στατιστικά που προέκυψαν

* Ήταν το πρώτο μη νικηφόρο αποτέλεσμα για τον Πανιώνιο στα πλαίσια του Κυπέλλου Ελλάδας 2015/2016, μετά από το 5 στα 5 που προηγήθηκε. Επίσης, έσπασε και το εξίσου 5 στα 5 νικηφόρο εντός έδρας σερί που έτρεχε η ομάδα για το θεσμό του κυπέλλου υπό τις οδηγίες του Μαρίνου Ουζουνίδη.

Η αναφορά γίνεται για τις νίκες επί της Παναχαϊκής (4-0) στις 7/1/2015, επί της Βέροιας (2-1) στις 20/1/2015, επί του Ηρακλή (2-0) στις 4/3/2015, επί της Ζακύνθου (1-0) στις 1/12/2015 & επί του Εργοτέλη (1-0) στις 14/1/2016.

* Ήταν το πρώτο γκολ που σκόραρε ο ΠΑΟΚ στη Νέα Σμύρνη μετά τις 4/11/2012. Έκτοτε, παρουσίαζε επιθετική αφλογιστία που ξεπέρασε τα 250 αγωνιστικά λεπτά, γνωρίζοντας την ήττα με 2-0 στις 18/1/2014 & μένοντας στη λευκή ισοπαλία στις 10/5/2015.

* Όπως και τον Σεπτέμβριο του 2009, έτσι και τον Ιανουάριο του 2016, οι κυανέρυθροι δεν κατάφεραν να φτάσουν σε κάποια επικράτηση όταν υποδέχθηκαν σε αμφότερες τις περιπτώσεις διαδοχικά (με διαφορά 4 ημερών, συμπτωματικά Σάββατο-Τετάρτη και στις 2 περιπτώσεις) τους Αστέρα Τρίπολης & ΠΑΟΚ.

Πιο συγκεκριμένα, είχαν γνωρίσει την εντός έδρας ήττα με 1-3 από την ομάδα της Αρκαδίας το Σάββατο 19/9/2009 & έμειναν στο 0-0 με τον δικέφαλο του βορρά την Τετάρτη 23/9/2009. Στην πιο πρόσφατη αναφορά, οι αναμετρήσεις εναντίον του Αστέρα & του ΠΑΟΚ δεν ανέδειξαν αμφότερες νικητή καθώς ολοκληρώθηκαν με τα ισόπαλα, 0-0 το Σάββατο 23/1/2016 & 1-1 την Τετάρτη 27/1/2016, αντίστοιχα!

* Ήταν το πρώτο ματς για τη φετινή αγωνιστική περίοδο σε όλες τις διοργανώσεις όπου ο Ιστορικός δεν γνώρισε την ήττα αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ. Να σημειωθεί ότι σε όλες τις προηγούμενες περιπτώσεις που ο αντίπαλος προηγήθηκε, ο Πανιώνιος δεν κατάφερε να αποφύγει την ήττα, δηλαδή στο ''Γεώργιος Καραϊσκάκης'', στη Τρίπολη, στη Νέα Σμύρνη από τη Βέροια, στη Ξάνθη, στη Τούμπα, στο Περιστέρι & στη πλατεία από τον Ολυμπιακό.

Επιμέλεια : Νίκος Τσιάπης