Στατιστικά από την ισοπαλία με ΑΕΚ

Πανιώνιος - ΑΕΚ 1-1: Στατιστικά που προέκυψαν * Ήταν η μόλις 2η ισοπαλία του Πανιωνίου τη φετινή αγωνιστική περίοδο σε σύνολο 16 αγώνων...

Πανιώνιος - ΑΕΚ 1-1: Στατιστικά που προέκυψαν

* Ήταν η μόλις 2η ισοπαλία του Πανιωνίου τη φετινή αγωνιστική περίοδο σε σύνολο 16 αγώνων για όλες τις διοργανώσεις, με 9 νίκες & 5 ήττες στα υπόλοιπα 14 ματς. Το ίδιο ισχύει και για τον τεχνικό της κιτρινόμαυρων, Γκουστάβο Πογιέτ, ο οποίος αναδείχθηκε ισόπαλος σε εκτός έδρας ντέρμπι στη πρωτεύουσα, όπως ακριβώς έγινε και στο ντεμπούτο του, στο 0-0 με τον Παναθηναϊκό στη Λεωφόρο.

* Ο Μαρίνος Ουζουνίδης συνέχισε το σερί του ως προπονητής του Ιστορικού να μένει στο ''Χ'' την πρώτη φορά που υποδέχεται κάποιο εκ των μεγάλων ονομάτων του ελληνικού ποδοσφαίρου στη Νέα Σμύρνη. Η αναφορά γίνεται για τις εντός έδρας αναμετρήσεις, με τον Παναθηναϊκό (1-1) στις 17/1/2015, με τον Ολυμπιακό (2-2) στις 26/4/2015, με τον ΠΑΟΚ (0-0) στις 10/5/2015 & προσφάτως με την ΑΕΚ (1-1) στις 12/12/2015. Να σημειωθεί πως στην εν λόγω τετράδα αγώνων, ο Πανιώνιος προηγούταν στο ημίχρονο και ισοφαρίστηκε στην επανάληψη σε όλες τις περιπτώσεις εξαρουμένης της λευκής ισοπαλίας στις 10/5/2015 φυσικά. Μην ξεχνάμε πως στο 5ο σχετικό ματς της λίστας, ο Πανιώνιος επικράτησε με 1-0 του Παναθηναϊκού στις 13/9/2015, κάτι που σημαίνει πως ο Εβρίτης τεχνικός παραμένει αήττητος στα εντός έδρας ντέρμπι. Κάτι αντίστοιχο είχε πετύχει ο Γιόζεφ Μπουμπένκο στον κυανέρυθρο πάγκο καθώς κανείς εκ των 4 μεγάλων ονομάτων δεν πέρασε από τη πλατεία τη σεζόν 2002/2003, με τον ΠΑΟΚ να γνωρίζει την ήττα (2-0) στις 4/1/2003 , ενώ δεν προέκυψε νικητής στα ματς με Ολυμπιακό (0-0 στις 13/4/2003), Παναθηναϊκό (0-0 στις 9/3/2003) & ΑΕΚ (1-1 στις 19/1/2003).

* Ο Πανιώνιος εμφανίζει συγκομιδή 14 βαθμών στα 7 πρώτα εντός έδρας παιχνίδα του, δηλαδή μέσο όρο 2 βαθμούς ανά αγώνα. Το μέχρι στιγμής ρεκόρ του είναι 4 νίκες, 2 ισοπαλίες & 1 ήττα, ακριβώς οι ίδιοι αριθμοί δηλαδή που είχε καταγράψει μετά τον 7ο αγώνα του στη Νέα Σμύρνη και την περίοδο 2009/2010, συμπτωματικά μετά τη μεγάλη νίκη με 3-1 επί της ΑΕΚ στις 6/12/2009!

Επιμέλεια: Νίκος Τσιάπης