Κακή εμφάνιση, κακή διαιτησία και ήττα!

Την πρώτη του ήττα στο πρωτάθλημα της Β' Εθνικής γνώρισε ο Πανιώνιος, όπου σε ένα ματς "θρίλερ" ηττήθηκε εκτός έδρας με 68...

Την πρώτη του ήττα στο πρωτάθλημα της Β' Εθνικής γνώρισε ο Πανιώνιος, όπου σε ένα ματς "θρίλερ" ηττήθηκε εκτός έδρας με 68-63 από τον Φιλαθλητικό.

Η ομάδα του Κώστα Σορώτου "πλήρωσε" ουσιαστικά τα πολλά "νεκρά" διαστήματα που είχε κατά την διάρκεια του αγώνα, μη μπορώντας να προσπεράσει στο σκορ τον αντίπαλο του.

Πάντως, το παιχνίδι κρίθηκε στις λεπτομέρειες, στο τελευταίο λεπτό του ματς, με τους διαιτητές της αναμέτρησης -σχεδόν- και στα 40 λεπτά να προκαλούν έντονο εκνευρισμό στους κυανέρυθρους με τα λανθασμένα σφυρίγματα τους.

Ο Πανιώνιος δεν κατάφερε να πραγματοποιήσει καλή εμφάνιση, όμως αυτό δεν πάει να πει πως η
διαιτησία θα πρέπει να δείχνει... ασέβεια  με τις υποδείξεις της, σε μία ομάδα που όλοι ξέρουν πως δεν της αξίζει να αγωνίζεται σε αυτά τα πρωταθλήματα.

Το τέλος του αγώνα βρήκε τους παίκτες του Ιστορικού, παρά την ήττα, να δέχονται το "ζεστό" χειροκρότημα των περίπου 300 φίλων της ομάδας που βρέθηκαν στο κλειστό του Ζωγράφου.

Τα δεκάλεπτα: 24-18, 45-43, 56-49, 68-63.

ΦΙΛΑΘΛΗΤΙΚΟΣ (Ζήβας): Παπαδημητρίου 12 (3), Πανταζής, Κεφαλάς, Λιακόπουλος 3 (1), Βαρνάβας 8, Σαμοθράκης 5, Λυμπερόπουλος 8 (2), Λεγκίκας 4, Τραφαλής 6, Αγγελόπουλος 2, Γκαβασιάδης 20 (2).

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Σορώτος): Γαρμπής, Παπαρέγκας 4, Βλάχος 6(1), Κόκκαλης 9, Ζώρζος 7(1), Μίχαλος 7(1), Φιλιππάκος 14(2), Τσιάκος 7, Αναγνωστάκης 9.

Διαιτητές: Πόντας – Καλογερόπουλος.