Ήττα στον... πόντο!

Σε ένα παιχνίδι πραγματικό "θρίλερ" ο Πανιώνιος ηττήθηκε με 94-95 από τον Πανελευσινιακό στο κλειστό γήπεδο της Αρτάκης. ...

Στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα οι φιλοξενούμενοι είχαν το προβάδισμα στο σκορ, όμως στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Ιστορικός έκανε την μεγάλη προσπάθεια και το παιχνίδι κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα.

Στα τελευταία εννέα δέκατα ο Ιωάννου με φόλοου έδωσε τη νίκη στην ομάδα του, με τον Πανιώνιο να διαμαρτύρεται για την φάση, καθώς οι κυανέρυθροι θεωρούν πως η μπάλα (στην επαναφορά) έπρεπε να είναι γι' αυτούς.

Ο αγώνας…

O Πανελευσινιακος  μπήκε με ένα σερί 9-0 στο πρώτο τρίλεπτο όταν ο… μουδιασμένος Πανιώνιος πέτυχε τους πρώτους του πόντους. Μάλιστα, με τον Μάρκοβιτς να έχει μπει «ζεστός» οι φιλοξενούμενοι πήγαν πρώτη φορά σε διψήφιο προβάδισμα με το 2-12 στο 4ο λεπτό. Στο 8’ έφτασαν και στο +14(11-25) ενώ το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με τον Πανιώνιο να μειώνει στους 9(18-27).

Μπαίνοντας στη δεύτερη περίοδο με τρίποντο του Ξανθόπουλου οι «κυανέρυθροι» μείωσαν και στους 8(21-29) όμως στη συνέχεια ο Πανελευσινιακός διατήρησε  τα ηνία και πήγε ξανά στο +13. Ο Πανιώνιος δεν τα παράτησε και με ένα σερί 6-0 μείωσε στους 7(34-41) στο 18’ και ενάμιση λεπτό αργότερα χάρη στον Κόλεμαν έριξε τη διαφορά στους 3(39-43) ενώ το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το 39-47.
Στο δεύτερο ημίχρονο  οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν τα ηνία και στην τρίτη περίοδο πηγαίνοντας ξανά στο +12(51-63) στο 26ο λεπτό. Με τους Βεργίνη, Κόλεμαν και Σπυρόπουλο ο Πανιώνιος προσπάθησε να πλησιάσει και  κατάφερε  να μειώσει σε 63-70 στο κλείσιμο του τρίτου δεκαλέπτου.

Με τον Μάρκοβιτς να συνεχίζει την εντυπωσιακή του εμφάνιση ο Πανελευσινιακός κράτησε τη διψήφια διαφορά με το 69-80 στο 34ο λεπτό όμως στη συνέχεια χαλάρωσε. Χάρη στους Κόλεμαν και Ξανθόπουλο και ένα σερί 7-0 ο Πανιώνιος έφερε το παιχνίδι στα ίσα με το 88-88 στο 38ο λεπτό. Τα τελευταία εξελίχθηκαν σε θρίλερ με τον Βεργίνη να δίνει για πρώτη φορά το προβάδισμα στον Πανιώνιο με το 94-93 στα 7’’. Όμως, χάρη στον πολύ καλό Στέλιο Ιωάννου ο Πανελευσινιακός την… γλίτωσε παίρνοντας τελικά τη νίκη με το 94-95.

Τα δεκάλεπτα: 18-27, 39-47, 63-70, 94-95

Πανιώνιος (Χουγκάζ): Ξανθόπουλος 17, Βεργίνης 11, Σπυρόπουλος 9, Στρναντ 3, Σταμάτης 11, Σίχεϊ 4, Κόλεμαν 23, Ταμπς 16.

Πανελευσινιακός (Κουστένης): Αθανασούλας 5, Μίτροβιτς 15, Λούμπι 16, Τσακαλέρης 1, Μάρκοβιτς 26, Δορκοφίκης, Αβραμίδης 2, Οφοέγκμπου 6, Ιωάννου 13, Τζόνσον, Σίμπσον 11.