Ήττα και από το Ρέθυμνο!

Μειώθηκαν πάρα πολύ οι ελπίδες παραμονής για τον μπασκετικό Πανιώνιο, ο οποίος γνώρισε οδυνηρή εντός έδρας ήττα από το Ρέθυμνο με 79-84....

Οι κυανέρυθροι στο δεύτερο ημίχρονο δεν μπόρεσαν να κοντράρουν στα ίσια τους Κρητικούς και παρά την ύστατη προσπάθεια στο τέλος δεν απέφυγαν την ήττα.

Στην Νέα Σμύρνη πάντως ο Πανιώνιος ξεκίνησε δυνατά το ματς με τους Κόλεμαν και Κορόλεφ να οδηγούν αρχικά στο σκοράρισμα φτάνοντας σε ένα 11-6 στο 7’, με σερί 7-0. Ο Κράβιτς για το Ρέθυμνο σκόραρε το τελευταίο καλάθι του δεκαλέπτου, 25” πριν λήξει για να κάνει το 17-15, κρατώντας τους Κριτικούς ακόμα πιο κοντά στο σκορ.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να πιέζουν και στο 23’ ήταν μπροστά με 25-19. Από εκεί και πέρα όμως  ο ΑΓΟΡ παίρνοντας σκορ από πολλούς παίκτες έτρεξε ένα 11-19 και πέρασε μπροστά για το ημίχρονο με 36-38.

Στο 25’ το σκορ ήταν στο 45-47, ομως Πανιώνιος άρχισε να μένει από δυνάμεις με τους φιλοξενούμενους να τρέχουν ένα 7-13.

Στην τέταρτη περίοδο το Ρέθυμνο ήταν καλύτερο, ο Πανιώνιος έπεσε αγωνιστικά και η διαφορά άγγιζε διψήφιους αριθμούς (53-65 στο 32’, 56-69 στο 34’, 67-78 στο 37’) με τον Καλαμπόκη και τον Κράβιτς να πληγώνουν συνέχεια την κυανέρυθρη άμυνα και να οδηγούν την ομάδα τους στην εκτός έδρας νίκη.

Το τελικό 79-84 αφήνει τον Πανιώνιο στην τελευταία θέση και πλέον οι ελπίδες παραμονής έχουν μειωθεί αν δεν έχουν ήδη εκμηδενιστεί...

Δεκάλεπτα: 17-15, 36-38, 52-60, 79-84

Πανιώνιος (Χουγκάζ): Ξανθόπουλος 11 (10 ασίστ), Βεργίνης 16, Σπυρόπουλος, Στρναντ, ΜακΝάιτ 1, Σταμάτης, Γουντς 3, Κόλεμαν 24 (5 ριμπ.), Κορόλεφ 18, Ταμπς 6.

Ρέθυμνο (Σκουρτόπουλος): Σίμπσον 6, Σχίζας, Κουμπούρας 2, Σάφτενααρ 9 (8 ριμπ.), Κάουνσιλ 4, Άλεν 9, Καλαμπόκης 28, Φαγέ 12 (14 ριμπ.), Χείλαρης 6, Κράβιτς 8 (7 ριμπ.).

Διαιτητές: Χριστοδούλου, Μπήτης, Μπίκας.