«Περίπατος» για τον Ιστορικό απέναντι στον Aμύντα!

Τη νίκη με 89-64 επί του Αμύντα πήρε ο Πανιώνιος στην έδρα του, για την 3η αγωνιστική της Elite League.

Η ομάδα του Περικλή Ταυρόπουλου έδειξε την ανωτερότητα της στο παρκέ, είχε σταθερή απόδοση στα 40 λεπτά του αγώνα και έφτασε με χαρακτηριστική άνεση στην δεύτερη επικράτηση της στο πρωτάθλημα.

Οι κυανέρυθροι στο πρώτο ημίχρονο ήταν σαφώς ανώτεροι από τον αντίπαλο τους, στο δεύτερο δεκάλεπτο κατάφεραν και εκτόξευσαν την υπερ τους διαφορά (έως 20 πόντους) και έβαλαν τις βάσεις για τη νίκη. Το σκορ ήταν 47-30.

Μιλεντίγιεβιτς και Κακλαμάνης οδήγησαν επιθετικά την ομάδα, ενώ πολύ σημαντικές βοήθειες έδωσαν και οι Γκίκας, Ζαν Λουί και Χάλαρης.

Η εικόνα του αγώνα δεν είχε ιδιαίτερες αλλαγές και στην τρίτη περίοδο, με την ομάδα του Ταυρόπουλου να ελέγχει απόλυτα το ματς και να κρατάει μια διαφορά ασφαλείας.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι κυανέρυθροι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό, ανέβασαν την διαφορά και στο +30 (87-57) και τελικά έφτασαν εύκολα στη νίκη με 89-64.

Πρώτος σκόρερ για τον Ιστορικό ο Μιλεντίγιεβιτς με 20 πόντους.

Πανιώνιος-Αμύντας 89-64

Διαιτητές: Μάνος-Τσαχάκης-Καλογριάς (Τεφτίκης)

Δεκάλεπτα: 18-11, 47-30, 69-51, 89-64

Πανιώνιος (Ταυρόπουλος): Ζανλουί 6, Σκάνδαλος 4, Μιλεντίγεβιτς 20 (4), Δημητρακόπουλος 2, Παπαδιονυσίου 8, Αντωνάκης 7 (1), Χάλαρης 6, Κακλαμανάκης 18 (1), Βουγιούκας 10, Βεργίνης, Βαφειάδης, Γκίκας 8 (2).

Αμύντας (Κουρής): Καμπούρης 6 (1), Μπιλάλης 6 (2), Σιούντρης 6, Γκρέκας 9 (1), Βαρδιάνος, Λιακόπουλος 5, Γκάτζο 4, Μπέλη 9 (1), Γουίλσον 11 (1), Μπολδόγλου, Γιοβάνης 3 (1), Δόξας 5 (1).