Κυρίαρχος o Πανιώνιος | Μία νίκη μακριά από την άνοδο!

Ο Ιστορικός παρουσίασε το γνωστό πολύ καλό του προσωπο, "πάτησε" τη Μύκονο (87-69) στο... φλεγόμενο "Βαρίκας" και πλέον ...

Ο Ιστορικός παρουσίασε το γνωστό πολύ καλό του προσωπο, "πάτησε" τη Μύκονο (87-69) στο... φλεγόμενο "Βαρίκας" και πλέον βρίσκεται μια νίκη μακριά από την άνοδο στην Α2.

Ο Πανιώνιος έδειξε ποια ομάδα είναι καλύτερη στο παρκέ και ποια αξίζει να πετύχει τον στόχο της ανόδου.

Σε ολη την διαρκεια της αναμετρησης οι κυανερυθροι ήταν μπροστά στο σκορ και μαλιστα με μεγάλες διψήφιος διάφορες.

Η ομαδα του Ταυρόπουλου, εχοντας στο πλευρό της και το φοβερο κοινό του συλλογου, δεν δυσκολεύτηκε ιδιαίτερα να ισοφαρισει τη σειρά σε "1-1" και το επομεβξ Σαββατο ειναι έτοιμη να σφραγίσει το εισιτηριο της ανόδου!

Ο Πανιώνιος ξεκίνησε πολύ δυνατά το παιχνίδι και έφτασε ακόμα και στο +15 (21-6). Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και με δικό τους διψήφιο σερί μείωσαν την διαφορά στο τέλος του δεκαλέπτου σε 24-18.

Το ίδιο σκηνικό επαναλήφθηκε και στην δεύτερη περίοδο. Η ομάδα του Περικλή Ταυρόπουλου ανέβασε για δεύτερη φορά την υπερ της διαφορά ακόμα και στους 15 πόντους (40-25), όμως η Μύκονος στα τελευταία λεπτά βρήκε τον τρόπο να βρει λύσεις, με το ημίχρονο να βρίσκει τον Πανιώνιο μπροστά στο σκορ με 48-43.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Ιστορικός ανέβασε εκ νέου τον δείκτη του σκορ, με την υπερ του διαφορά να φτάνει μέχρι και το +18. Σκορ περιόδου 70-52.

Με την ίδια θέληση και απόδοση συνέχισε ο Πανιώνιος και στο τελευταίο δεκάλεπτο. Οι κυανέρυθροι ανέβασαν την διαφορά ακόμα και στους 22 πόντους!

Τελικό σκορ 87-69 για τον Ιστορικό, με το φινάλε του αγώνα να βρίσκει ομάδα και κόσμο να πανηγυρίζουν τη νίκη, το "1-1" και να δίνουν ραντεβού για την άλλη εβδομάδα.

Δεκάλεπτα: 24-18, 48-43, 70-52, 87-69

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Ταυρόπουλος): Σκάνδαλος 10 (2), Λάζαρης, Στάθης Παπαδιονυσίου 11 (1), Αντωνάκης 12 (4), Σαχπατζίδης 25 (1), Μάντζαρης 4, Σταθόπουλος 3 (1), Χάλαρης 5 (1), Γιώργος Παπαδιονυσίου 6 (2), Καραϊσκος, Χρήστου, Βεργίνης 11 (2)

ΑΟ ΜΥΚΟΝΟΥ (Τζήμας): Σταμάτης 13 (2), Τζόρτζεβιτς 4 (1), Μάρτζος, Καράμπουλας 9 (2), Σπυρόπουλος 12, Διαμαντάκος, Καμπούρης 9 (1), Τσάμης 15 (3), Σπυριδωνίδης 5 (1), Ονάσογλου 2