Bόλεϊ Γυναικών: Εκτός έδρας ήττα

Ο  Πανιώνιος  προσπάθησε να φύγει νικητής από την έδρα των  Αμαζόνων , αλλά γνώρισε την ήττα με 3-0 σετ για την 22η αγωνιστική της  Pre Leag...

Ο Πανιώνιος προσπάθησε να φύγει νικητής από την έδρα των Αμαζόνων, αλλά γνώρισε την ήττα με 3-0 σετ για την 22η αγωνιστική της Pre League Γυναικών. Το πρώτο σετ ξεκίνησε με πόντο της Βυθούλκα, με την Γιοβάνη να ισοφαρίζει σε 1-1. Η Καρέλια πέτυχε το 2-2, ενώ η Βυθούλκα έβαλε μπροστά την ομάδα της με 6-4. Η Κούση μείωσε σε 7-5 και στη συνέχεια η Γιοβάνη έγραψε το 7-6. Η Αλβάρεζ δεν λάθεψε για το 10-8 και η Γιοβάνη με έξυπνο πλασέ μείωσε για τον Ιστορικό σε 11-9. Με ένα μικρό σερί οι Αμαζόνες βρέθηκαν στο 14-10 και η κόουτς Λυκογιάννη κάλεσε τάιμ άουτ. Η γηπεδούχος ομάδα συνέχισε να έχει τον έλεγχο και έφτασε γρήγορα στο 18-11 με αποτέλεσμα να έρθει το δεύτερο τάιμ άουτ από πλευράς Πανιωνίου. Η Γιοβάνη σκόραρε για το 20-12 και η Φακοπουλίδου με τη σειρά της ολοκλήρωσε σωστά την επίθεση για το 23-13. Η ίδια έκλεισε το σετ στο 25-16.

Το δεύτερο σετ ήταν με διαφορά το καλύτερο από πλευράς Πανιωνίου και αυτό γιατί κατάφερε να χτίσει μία σημαντική διαφορά. Με δύο πόντους της Αλβάρεζ οι «κυανέρυθρες» προηγήθηκαν με 0-2. Η Καρέλια και η Γιοβάνη με μπλοκ πέτυχαν το 0-3 και στη συνέχεια η Γιοβάνη έγραψε το 0-5, αναγκάζοντας τον κόουτς Πανδή να καλέσει τάιμ άουτ. Η Καρέλια και η Αλβάρεζ με διπλό μπλοκ αύξησαν την απόσταση στο 0-7, αλλά οι Αμαζόνες με ένα μικρό σερί 4-0 μείωσαν σε 4-7. Η Εσντέλ έφερε την απόσταση στον ένα πόντο και αμέσως μετά η Βυθούλκα ισοφάρισε σε 8-8. Η Ρούση απάντησε για το 12-12, όπως επίσης και η Κούση που ισοφάρισε σε 13-13. Η Αλβάρεζ έκανε το 15-15 και η Νικολαΐδη με άσο έκανε το 18-16 για τις Αμαζόνες. Η Χριστοδούλου πέτυχε το 19-16 και η Δήμητρα Λυκογιάννη αναγκάστηκε να πάρει τάιμ άουτ. Η Τσβίγιοβιτς μείωσε σε 21-18 και η Φακοπουλίδου απάντησε για το 23-18. Μάλιστα η ακραία των Αμαζόνων χάρισε το σετ στην ομάδα της με σκορ 25-18.

Στο τρίτο σετ ο Πανιώνιος ισοφάρισε σε 2-2 με μπλοκ της Καρέλια, ενώ η ίδια έβαλε σε θέση οδηγού τον Ιστορικό με 2-3. Η Καρέλια συνέχισε το επιθετικό της κρεσέντο και έδωσε αέρα δύο πόντων στις «κυανέρυθρες» (5-7). Η Τσβίγιοβιτς πέτυχε το 8-9 και ύστερα από λάθος της Φακοπουλίδου, ο Πανιώνιος διατήρησε το προβάδισμά του με 11-12. Οι Αμαζόνες πέτυχαν ξανά ένα μικρό σερί με αποτέλεσμα να προηγηθούν με 14-12. Η Καρέλια ήταν πάλι εκεί ισοφαρίζοντας σε 14-14. Στη συνέχεια η επίθεση του Πανιώνιου «κόλλησε», κάτι που εκμεταλλεύτηκε η γηπεδούχος ομάδα που ξέφυγε με 18-14 έπειτα από άσο της Εσντέλ. Η Ρούση μείωσε αρχικά σε 18-15 και στη συνέχεια σε 21-16. Η Χατζηγρηγορίου κατέβασε κι άλλο τη διαφορά με άσο (21-17). Η Φακοπουλίδου έγραψε το 23-17 και η κόουτς Λυκογιάννη κάλεσε τάιμ άουτ. Στην επανέναρξη οι Αμαζόνες προηγήθηκαν με 24-17 μετά το μπλοκ της Νικολαΐδη, ενώ η Γιοβάνη μείωσε σε 24-18. Στην επόμενη φάση η Φακοπουλίδου τελείωσε την υπόθεση νίκη για την ομάδα της (25-18).

Παρά την ήττα οι «κυανέρυθρες» παραμένουν στο κυνήγι των πλέι οφ ανόδου και δείχνουν ικανές να τα καταφέρουν. Πλέον ο Πανιώνιος στρέφει την προσοχή του στο παιχνίδι του Σαββάτου (25/3, 15:00) με τα Βριλήσσια στο «Ανδρέας Βαρίκας».

Τα σετ: 25-16, 25-18, 25-18.