Εντυπωσιακά στατιστικά & σπάνιες συμπτώσεις μετά το 1-0 εναντίον της Ρόδου!

Γράφει ο Νίκος Τσιάπης

* Ο Πανιώνιος επικράτησε με 1-0 εναντίον της Ρόδου στην κρίσιμη αναμέτρηση που διεξήχθη στις 11/3/2023 στα πλαίσια της 18ης αγωνιστικής της Γ' εθνικής 2022/2023 και διατήρησε ακαίραιες τις ελπίδες του στη διεκδίσηση της πρώτης θέσης του 4ου ομίλου που οδηγεί στους αγώνες μπαράζ του Μαϊου.

Με αυτό τον τρόπο έφτασε τους 37 βαθμούς συγκομιδής (με συνολικό απολογισμό 10 νικών, 7 ισοπαλιών & 1 ήττας) ξεπερνώντας ξανά τον μέσο όρο των 2 βαθμών ανά ματς (2,06) για πρώτη φορά μετά την 14η αγωνιστική και το εξίσου νικηφόρο ματς εναντίον της Ερμιονίδας!

* Μετά το 1-0 εναντίον της Ρόδου, ο Ιστορικός συμπλήρωσε τις 6 εντός έδρας νίκες στα πλαίσια της φετινής σεζόν με το εντυπωσιακότερο στοιχείο να εστιάζεται στον τρόπο με τον οποίο προέκυψαν τα νικηφόρα αποτελέσματα δεδομένου ότι τα 3 εξ' αυτών ''χτίστηκαν'' από το ημίχρονο των αναμετρήσεων ενώ τα άλλα 3 διαμορφώθηκαν στην ''επανάληψη'' με την ανάπαυλα του ημιχρόνου να έχει ολοκληρωθεί ισόπαλη!

Αξίζει μάλιστα να σημειωθεί πως από την αρχή της σεζόν στις κυανέρυθρες νίκες στη Νέα Σμύρνη,  εμφανίζονται διαδοχικά & εναλλάξ το 1/1 ημίχρονο/τελικό & το Χ/1 ημίχρονο/τελικό αντίστοιχα!

Αναλυτικά :

2η αγωνιστική Γ' εθνικής 2022/2023 : Πανιώνιος-Ιάλυσος Ρόδου 2-0 (1-0 ημίχρονο) στις 20/11/2022
  4η αγωνιστική Γ' εθνικής 2022/2023 : Πανιώνιος-Αίας Γαστούνης 4-1 (1-1 ημίχρονο) στις 4/12/2022
  6η αγωνιστική Γ' εθνικής 2022/2023 : Πανιώνιος-Φοίνιξ Νέας Επιδαύρου 3-1 (1-0 ημίχρονο) στις 17/12/2022
11η αγωνιστική Γ' εθνικής 2022/2023 : Πανιώνιος-ΑΠΣ Πάτραι 1-0 (0-0 ημίχρονο) στις 29/1/2023
14η αγωνιστική Γ' εθνικής 2022/2023 : Πανιώνιος-Ερμιονίδα 4-1 (2-1 ημίχρονο) στις 12/2/2023
18η αγωνιστική Γ' εθνικής 2022/2023 : Πανιώνιος-Ρόδος 1-0 (0-0 ημίχρονο) στις 11/3/2023

* Μετά από αυτό το αποτέλεσμα, συνεχίστηκε για ακόμα μία αγωνιστική περίοδο μία αναμφίβολα σπάνια σύμπτωση που ακολουθεί τους κυανέρυθρους την τελευταία δεκαετία και έχει άμεση σχέση με το δεύτερο αγωνιστικό τριήμερο (ΣΚΔ) του Μαρτίου!!!

Είναι γεγονός πως με εξαίρεση τη σεζόν 2014/2015 (και προφανώς και τις σεζόν 2019/2020 & 2020/2021 που ο Πανιώνιος δεν αγωνίστηκε στο εν λόγω χρονικό διάστημα), οι κυανέρυρθοι βρίσκονται σε απόλυτη βαθμολογική ισορροπία στο σύνολο των δύο αγώνων που έχουν δώσει  εναντίον του αντιπάλου που έχουν αντιμετωπίσει στα πλαίσια του δευτέρου γύρου στο εκάστοτε δεύτερο χρονικά αγωνιστικό τριήμερο (ΣΚΔ) του Μαρτίου!

Δηλαδή οι δύο αντίπαλοι θα έχουν μοιραστεί τους βαθμούς είτε έχοντας καταγράψει από μία νίκη ο καθένας είτε έχοντας αναδειχθεί ισόπαλοι και στις δύο αναμετρήσεις! Η συγκεκριμένη αν μη τι άλλο εντυπωσιακή σύμπτωση καταγράφεται από τις 10 Μαρτίου 2012 μέχρι και σήμερα με την εξαίρεση της σεζόν 2014/2015 όπως προαναφέρθηκε!