Σπάνια σύμπτωση Πέμπτης/Κυριακής μετά το 4-1 εναντίον της Ερμιονίδας!

Γράφει ο Νίκος Τσιάπης

* O Πανιώνιος επέστρεψε στις νίκες επικρατώντας με 4-1 εναντίον της Ερμιονίδας σε αναμέτρηση που διεξήχθη στις 12/2/2023 στα πλαίσια της 14ης αγωνιστικής του 4ου ομίλου της Γ' εθνικής 2022/2023 & μπήκε με το ''δεξί'' στο δεύτερο γύρο του φετινού πρωταθλήματος.

Με αυτό τον τρόπο ο Ιστορικός βρίσκεται στη 2η θέση της κατάταξης με μέχρι στιγμής απολογισμό 8 νικών, 5 ισοπαλιών & 1 ήττας, με συγκομιδή 29 βαθμών μετά από 14 ματς & μέσο όρο 2,07 βαθμών ανά αγώνα.

* Μετά από αυτό το αποτέλεσμα, οι κυανέρυθροι έφτασαν για πρώτη φορά τη φετινή σεζόν σε βαθμολογικό 4-1 (συνδυασμός νίκης & ισοπαλίας στο σύνολο των 2 αγώνων) εναντίον οποιουδήποτε αντιπάλου. Την προηγούμενη φορά που είχαν πετύχει κάτι αντίστοιχο ήταν στα πλαίσια της περσινής αγωνιστικής περιόδου σε δύο περιπτώσεις, εναντίον του Αλμυρού & του Άρη Σούδας! Κοινό χαρακτηριστικό των 3 πιο πρόσφατων περιπτώσεων που συνέβη αυτό ήταν πως στα πρώτα ματς αναδείχθηκαν ισόπαλοι μακριά από τη Νέα Σμύρνη ενώ στα δεύτερα χρονικά ματς επικράτησαν εντός αυτής έχοντας μάλιστα προηγηθεί από το πρώτο ημίχρονο των αναμετρήσεων!

Συγκεκριμένα :

4η αγωνιστική Γ' εθνικής 2021/2022 : Αλμυρός-Πανιώνιος 1-1 στις 28/11/2021
13η αγωνιστική Γ' εθνικής 2021/2022 : Πανιώνιος-Αλμυρός 2-0 (σκορ ημιχρόνου 2-0) στις 20/2/2022

9η αγωνιστική Γ' εθνικής 2021/2022 : Άρης Σούδας-Πανιώνιος 0-0 στις 19/1/2022
18η αγωνιστική Γ' εθνικής 2021/2022 : Πανιώνιος-Άρης Σούδας 2-1 (σκορ ημιχρόνου 1-0) στις 3/4/2022

1η αγωνιστική Γ' εθνικής 2022/2023 : Ερμιονίδα-Πανιώνιος 0-0 στις 13/11/2022
14η αγωνιστική Γ' εθνικής 2022/2023 : Πανιώνιος-Ερμιονίδα 4-1 (σκορ ημιχρόνου 2-1) στις 12/2/2023

Δεδομένου ότι κατά τη διάρκεια της σεζόν 2021/2021 κάτι τέτοιο ήταν εκ φύσεως ανέφικτο να επιτευχθεί καθώς παίχτηκε μόνο ένας γύρος στο τότε πρωτάθλημα της Γ' εθνικής, αξίζει να σημειωθεί πως ο Ιστορικός ουσιαστικά φτάνει σε ''βαθμολογικό 4-1'' εναντίον τουλάχιστον ενός αντιπάλου για 46η συνεχόμενη χρονιά!

Αξίζει να σημειωθεί πως η προηγούμενη αγωνιστική περίοδος που οι Νεοσμυρνιώτες δεν είχαν συνδυασμό νίκης & ισοπαλίας εναντίον τουλάχιστον ενός αντιπάλου ήταν το 1975/1976 όπου κυριαρχούσε η απόλυτη ισορροπία των βαθμολογικών ''3-3'' & το ''2-2'', δηλαδή είτε οι δύο αντίπαλοι είχαν από μία νίκη είτε είχαν αναδειχθεί ισόπαλοι και στα 2 ματς!

* Ήταν η πρώτη φορά μετά από 5,5 περίπου χρόνια που ο Πανιώνιος αγωνίστηκε σε δύο συνεχόμενους επίσημους αγώνες Πέμπτη & Κυριακή στην ''πλατεία''!

Ήταν Σεπτέμβριος του 2017 όταν υπό τις οδηγίες του Μιχάλη Γρηγορίου τότε οι κυανέρυθροι είχαν αναδειχθεί ισόπαλοι με 1-1 απέναντι στον ΠΑΣ Γιάννινα σε αναμέτρηση που διεξήχθη στη Νέα Σμύρνη στα πλαίσια της φάσης των ομίλων του κυπέλλου Ελλάδας την Πέμπτη 21 Σεπτεμβρίου 2017 & 3 μέρες αργότερα, επικράτησαν με 4-1 απέναντι στη Λάρισα για την 5η αγωνιστική της Super League 2017/2018!

Είναι χαρακτηρικό πως ακριβώς τα ίδια αποτελέσματα στην ακολουθία Πέμπτης/Κυριακής επαναλήφθηκαν και στη φετινή περίπτωση καθώς αφενός την Πέμπτη 9 Φεβρουαρίου αναδείχθηκαν ισόπαλοι με 1-1 απέναντι στον Αιολικό, αφετέρου την Κυριακή 12 Φεβρουαρίου έφτασαν σε εμφατική επικράτηση με 4-1 εναντίον της Ερμιονίδας!

Αν μη τι άλλο πρόκεται για μία πολύ σπάνια σύμπτωση δύο ''φωτοτυπημένων'' τετραήμερων του Ιστορικού ως γηπεδούχος!

Πιο αναλυτικά :

1η αγωνιστική ομίλων κυπέλλου 2017/2018 : Πανιώνιος-ΠΑΣ Γιάννινα 1-1 (Πέμπτη 21.09.2017)
      5η αγωνιστική Super League 2017/2018 : Πανιώνιος-Λάρισα 4-1 (Κυριακή 24.09.2017)

13η αγωνιστική Γ' εθνικής 2022/2023 : Πανιώνιος-Αιολικός 1-1 (Πέμπτη 09.02.2023)
          14η αγωνιστική Γ' εθνικής 2022/2023 : Πανιώνιος-Ερμιονίδα 4-1 (Κυριακή 12.02.2023)