Οι αριθμοί στο Πανιώνιος - ΠΑΟΚ

Το αφιέρωμα του ΕΣΑΚΕ για το Πανιώνιος - ΠΑΟΚ. Αναλυτικά: Απόλυτα ισορροπημένα είναι τα αποτελέσματα στην ιστορία των αναμετρήσεων τ...

Το αφιέρωμα του ΕΣΑΚΕ για το Πανιώνιος - ΠΑΟΚ.

Αναλυτικά:

Απόλυτα ισορροπημένα είναι τα αποτελέσματα στην ιστορία των αναμετρήσεων του Πανιωνίου Βίκος Cola με τον ΠΑΟΚ στα χρόνια του επαγγελματικού Πρωταθλήματος αφού μετά το ματς του 1ου γύρου -ο Δικέφαλος του Βορρά επικράτησε με 92-74 (Χρυσικόπουλος 21, Ζάρας 18 – Τσούπκοβιτς 20, Σακελλαρίου 14)- αμφότεροι μετρούν από 28 νίκες.

Η ομάδα της Νέας Σμύρνης ως γηπεδούχος έχει επικρατήσει στα 18 από τα 28 παιχνίδια έχοντας επικρατήσει στα τέσσερα από τα πέντε τελευταία για την κανονική περίοδο. Την τελευταία φορά πάντως που οι δύο ομάδες αναμετρήθηκαν στο κλειστό της Αρτάκης, για την περίοδο 2014-15, ο ΠΑΟΚ είχε νικήσει με 65-61 (Κορόλεφ 20, Ξανθόπουλος 10 – Βον 17π, 11ρ, Χαραλαμπίδης 11π, 4ασ.).

Οι 18 πόντοι είναι η μεγαλύτερη διαφορά με την οποία κρίθηκε κάποιο από τα 28 ματς της Νέας Σμύρνης. Σημειώθηκε τρεις φορές, δύο για τους γηπεδούχους και μία για τους φιλοξενούμενους..

*Την περίοδο 2006-07 ο Πανιώνιος Βίκος Cola νίκησε με 90-72 (Χάτσον 20, Ουίνστον 16 - Άλεν 17, Πάνκο 16).

*Την περίοδο 2013-14 στο 3ο μικρό τελικό ο Πανιώνιο Βίκος Cola επικράτησε με 75-57 αλλά έχασε τη σειρά με 1-3 (Μίλμπουρν 20, ΜακΚόλουμ 19 – Βουτσίτσεβιτς 8, Πέιν 7).

*Την περίοδο 1998-99 ο ΠΑΟΚ σημείωσε την ευρύτερη νίκη του επί του Πανιωνίου Βίκος Cola στα χρόνια του επαγγελματικού Πρωταθλήματος επικρατώντας με 81-63 (Γέλιτς 20, Σιμς 19 - Κινγκ 23, Μπέρι 20).

Ο Γιώργος Διαμαντόπουλος κρατάει την κορυφαία επίδοση σκοραρίσματος αυτών των αγώνων. Είχε 31 στη νίκη του Πανιωνίου Βίκος Cola της περιόδου 2001-02 που σημειώθηκε με 91-86 μετά δύο παρατάσεις. Από την άλλη πλευρά οι 29 πόντοι του Μπάνε Πρέλεβιτς στο πρώτο παιχνίδι αυτής της σειράς παιχνιδιών, παραμένει η κορυφαία επίδοση μεταξύ των παικτών του ΠΑΟΚ.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ ΒΙΚΟΣ COLA

*Ο Τάιρον Μπρέιζελτον είχε απόλυτη ευστοχία στις βολές στα επτά από τα οχτώ παιχνίδια του στη Stoiximan.gr Basket League. Έχασε τέσσερις όμως στο ματς με την ΑΕΚ (5/9).

*Ο Μαρκίθ Κάμινγκς έφτασε σε διψήφιο αριθμό πόντων και στα έξι παιχνίδια του με τον Πανιώνιο Βίκος Cola έχοντας σε όλα από ένα τουλάχιστον, εύστοχο τρίποντο.

*Ο Μπορίς Νταλό είχε διψήφιο αριθμό ριμπάουντ σε τρία από τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια του ενώ είχε διψήφιο αριθμό ranking σε έξι από τα οχτώ τελευταία.