Ξέσπασε στον Πανελευσινιακό

Ο Ιστορικός, χωρίς να αντιμετωπίσει ιδιαίτερες δυσκολίες, επικράτησε του Πανελευσινιακού με 92-70, επιστρέφοντας έτσι στα νικηφόρα αποτελ...

Ο Ιστορικός, χωρίς να αντιμετωπίσει ιδιαίτερες δυσκολίες, επικράτησε του Πανελευσινιακού με 92-70, επιστρέφοντας έτσι στα νικηφόρα αποτελέσματα.

Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου ήταν σαφώς ανώτερη από τον αντίπαλο της, κατά διαστήματα έπαιξε καλό μπάσκετ και άνετα έφτασε στο «ροζ» φύλλο αγώνα.

Οι κυανέρυθροι έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο με προβάδισμα τεσσάρων πόντων (16-12), ενώ στο ημίχρονο η υπέρ τους διαφορά έφτασε τους δέκα (40-30).

Στην τρίτη περίοδο ο Πανιώνιος πάτησε «γκάζι» βελτιώθηκε σε άμυνα και επίθεση και στο τέλος του δεκαλέπτου εκτόξευσε το σκορ στο 67-50.

Η τελευταία περίοδος είχε πλέον διαδικαστικό χαρακτήρα, με τον Ιστορικό να μην χάνει σε καμία περίπτωση την συγκέντρωση του, να ανεβάζει την υπέρ του διαφορά και να περνάει ένα εύκολο… απόγευμα!

Το τελικό 92-70 απλά επιβεβαίωσε την ανωτερότητα του Πανιωνίου!

Τα δεκάλεπτα: 16-12, 40-30, 67-50, 92-70

Πανιώνιος (Σφαιρόπουλος): ΜακΚόλουμ 18 (5 ασίστ), Ντούβνιακ 17 (6 ριμπάουντ), Κάρτερ, Μίλμπουρν 11 (2), Αθανασούλας 9 (1), Μπατής 8 (2), Σκορδίλης 4, Λάνγκφορντ 1, Μισέλ 2, Σίμτσακ 3, Κυρίτσης 12 (1), Σαλούστρος 7 (1)

Πανελευσινιακός (Σκαραφίγκας): Νίκου, Παπαμακάριος 15, Αράπης 8 (2), Ράλεϊ Ρος 9, Τζόουνς 14 (9 ριμπάουντ), Μελισσαράτος 7, Τέρνερ 6, Μάντζαρης 5 (1), Αβραμίδης 6

Συντάκτης: Γιώργος Καρμίρης