Ήττα στην παράταση για τον Ιστορικό, δεύτερος στον όμιλο!

Μέσα από τα... χέρια του έχασε τη νίκη ο Ιστορικός στην Φινλανδία, όπου ηττήθηκε στην παραταση με 93-89 (80-80 κανονική διάρκεια) από την Μπ...

Μέσα από τα... χέρια του έχασε τη νίκη ο Ιστορικός στην Φινλανδία, όπου ηττήθηκε στην παραταση με 93-89 (80-80 κανονική διάρκεια) από την Μπίσονς Λοϊμάα.

Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου κρατούσε το "ροζ" φύλλο αγώνα στην κανονική διάρκεια του ματς, όπου δέχτηκε την ισοφάριση ένα δευτερόλεπτο πριν το τέλος (80-80).

Στην παράταση οι γηπεδούχοι ήταν πιο ήρεμοι στις κρίσιμες στιγμές και έτσι κατάφεραν να φτάσουν στην επικράτηση.

Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου, που ενδιέφερε τον Πανιώνιο, η Μπεσίκτας νίκησε την Ραντνίνσκι, κάτι που σημαίνει πως ο Ιστορικός τερμάτισε στην δεύτερη θέση του ομίλου.

Έτσι, στην επόμενη φάση του Eurocup οι κυανέρυθροι θα αντιμετωπίσουν σε νέο όμιλο τον Ερυθρό Αστέρα, την Νίζνι και την Μπιλμπάο.

Πλέον άπαντες στο στρατόπεδο του Ιστορικού στρέφουν το μυαλό τους και την συγκέντρωση τους στον ημιτελικό Κυπέλλου της Κυριακής με τον Άρη στη Θεσσαλονίκη.

Στο πρώτο μέρος ο Πανιώνιος μπορεί σταθερά πίσω, αλλά χάρη στους πολύ καλούς Λάνγκφορντ (10π), Σαλούστρο (6π, 3/3δ, 3ρ, 1κλ, 2ας) και ΜακΚόλουμ (7π) έμεινε κοντά στο σκορ (10-8, 14-11, 19-16, 24-16, 28-20, 30-26, 37-34).

Το ίδιο σκηνικό σε γενικές γραμμές υπήρχε και στο δεύτερο ημίχρονο. Οι γηπεδούχοι με κάποια ξεσπάσματα κατάφερναν να αυξήσουν τη διαφορά κοντά στους δέκα πόντους και ο Πανιώνιος απαντούσε άμεσα πλησιάζοντας ξανά. (40-36, 46-36, 54-51, 64-56).

Στο τελευταίο λεπτό ο Σαλούστρος με μία ελεύθερη βολή έκανε το 76-75, στην επόμενη φάση έκλεψε τη μπάλα και ο Μίλμπουρν με κάρφωμα έδωσε το προβάδισμα στον Ιστορικό (77-76). Οι γηπεδούχοι ευστόχησαν σε μία ελεύθερη βολή και ο Ντούβνιακ σημείωσε το καθοριστικό τρίποντο (80-77) στα 13’’. Ο Πανιώνιος έκανε φάουλ, ο Γουίλιαμσον ευστόχησε σε μία βολή, αλλά ο Ρόμπινσον πήρε το ριμπάουντ και ισοφάρισε σε 80-80.

Στην παράταση οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι, είχαν το προβάδισμα και πήραν τη νίκη-γοήτρου.

Δεκάλεπτα: 19-16, 37-34, 67-58, 80-80, 93-89.

ΜΠΙΣΟΝΣ: Νικαρίνεν 8 (2), Νότινεν 5 (1), Ρόμπινσον 28 (1), Κότι 8, Κοβίστο 12 (2), Κις 8 (1) (0/5σ), Ουίλιαμσον 24, Σάμπσον.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Σφαιρόπουλος): Μακόλουμ 23 (2), Ντούβνιακ 17 (3), Κάρτερ 5 (1), Αθανασούλας , Λάνγκφορντ 14, Σίμτσακ 2, Κυρίτσης 13, Σαλούστρος 7, Μίλμπουρν 4.

Συντάκτης: Γιώργος Καρμίρης