Ήττα στη Σερβία για τον Πανιώνιο!

Την ήττα με 84-77 γνώρισε ο Πανιώνιος στην Σέρβια από την Ραντίνσκι, στο παιχνίδι της πρεμιέρας του δεύτερου γύρου της πρώτης φάσης του Euro...

Την ήττα με 84-77 γνώρισε ο Πανιώνιος στην Σέρβια από την Ραντίνσκι, στο παιχνίδι της πρεμιέρας του δεύτερου γύρου της πρώτης φάσης του Eurocup.

Ο Ιστορικός για ένα ακόμη ματς είχε μεγάλο κενό διάστημα στο τρίτο δεκάλεπτο, όπου ουσιαστικά εκεί έχασε και το ματς. Στην τελευταία περίοδο ο Πανιώνιος επανήλθε, ήταν καλύτερος από τον αντίπαλο του, όμως δεν κατάφερε να καλύψει το χαμένο έδαφος.

Στο πρώτο ημίχρονο οι κυανέρυθροι βρισκόντουσαν κοντά στο σκορ, έχοντας αρκετά καλή παρουσία. Τα πρώτα 20 λεπτά βρήκαν τους γηπεδούχους μπροστά στο σκορ με 41-35.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν το "καταστροφικό" για τον Πανιώνιο, με τους γηπεδούχους να ανεβάζουν την απόδοση τους και να κάνουν ότι θέλουν στο παρκέ.

Το επιθετικό κρεσέντο των Σέρβων ήταν ασταμάτητο, με τον Πανιώνιο να αδυνατεί να ανακόψει τον ρυθμό των αντιπάλων τους, γεγονός που μαρτυρά το 68-50 στο 30΄.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Πανιώνιος ξεκίνησε την αντεπίθεση του. Με επιμέρους σκορ 5-15, οι "κυανέρυθροι" μείωσαν σε 73-65 στο 35’ ενώ ένα λεπτό αργότερα πλησίασε ακόμα και στους έξι πόντους (75-69).

Η Ραντνίτσκι, όμως, που δεν πάταγε καλά έως εκείνη τη στιγμή στο παρκέ, κατάφερε να διατηρίσει το προβάδισμα. Ένα λεπτό πριν από την λήξη, η Ραντνίτσκι κατάφερε να προηγηθεί με 81-76 και τελικά έφτασε στη νίκη με 84-77.

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 41-35, 68-50, 84-77

Ραντνίτσκι (Νίκολιτς): Σίλεϊ 2, Γιάνκοβιτς, Λέσιτς 11 (1), Γιόβιτς 10 (6 ριμπάουντ), Μλάνταν 12 (2), Κάλινιτς 8, Γιάρου 16 (10 ριμπάουντ), Μπίρτσεβιτς, Ντίμιτς, Μπαλμάζοβιτς, Γέβτοβιτς 5, Μαρίνοβιτς 30 (2)

Πανιώνιος (Σφαιρόπουλος): ΜακΚόλουμ 26 (6 ριμπάουντ), Μοτσενίγος, Ντούβνιακ 4 (1), Κάρτερ 16 (2), Μίλμπουρν 9, Αθανασούλας, Σκορδίλης 2, Καββαδάς 2, Λάνγκφορντ 12 (1), Σίμτσακ, Κυρίτσης 2, Σαλούστρος 4