Το πάλεψε, αλλά δεν τα κατάφερε

Ο Ιστορικός ήταν ανταγωνιστικός στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, ωστόσο δεν κατάφερε να κάμψει την αντίσταση του Παναθηναϊκού, ο οποίος και ε...

Ο Ιστορικός ήταν ανταγωνιστικός στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, ωστόσο δεν κατάφερε να κάμψει την αντίσταση του Παναθηναϊκού, ο οποίος και επικράτησε με 75-61 στο ΟΑΚΑ.

Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου αγωνίσθηκε δίχως τον τραυματία Μαρκ Πέιν αλλά και τον αρχηγό της ομάδας Μάριο Μπατή ο οποίος προσβλήθηκε από ίωση το πρωί της Τετάρτης.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε πιο συγκεντρωμένος στον αγώνα αφού μετά από τρία λεπτά ήταν ήδη μπροστά με 8-0 με τον Πανιώνιο να πετυχαίνει τους πρώτους του πόντους με βολές του Γιάνκοβιτς μισό λεπτό αργότερα. Όμως αυτές οι βολές έδωσαν το έναυσμα για τους κυανέρυθρους προκειμένου να τρέξουν ένα 11-0 σερί με τρίποντα από Γιάνκοβιτς-Μίλμπουρν που τους έδωσε το προβάδισμα με 11-8. Η απάντηση των γηπεδούχων όμως ήταν άμεση. Με τον Διαμαντίδη να αναλαμβάνει δράση ο Παναθηναϊκός έτρεξε ένα ακόμη μεγαλύτερο σερί 13-0 και ξέφυγε 21-11 και έκλεισε το δεκάλεπτο προηγούμενος με 24-13.

Η διαφορά ανέβηκε και στους 14 πόντους (30-16) με νέο 6-0 σερί από τον Παναθηναϊκό στο 13ο λεπτό με τον Πανιώνιο να προσπαθεί να μείνει κοντά στο σκορ αλλά τα λάθη και τα χαμένα αμυντικά ριμπάουντ έδωσαν την ευκαιρία στους γηπεδούχους να κρατήσουν τόσο το προβάδισμα όσο και τη διαφορά σε διψήφιο νούμερο (37-23 στο 18ο λεπτό) κλείνοντας το ημίχρονο προηγούμενοι με 42-25 έχοντας συντριπτική υπεροχή στα ριμπάουντ (27-7).

Στην τρίτη περίοδο ο Παναθηναϊκός διατήρησε τη διαφορά πάνω από τους 10 πόντους ανεβάζοντάς την ακόμη και στους 19 (44-25, 48-32, 58-41) με τον Πανιώνιο να προσπαθεί να μαζεύει τη διαφορά με τον Παππά.

Στην τελευταία περίοδο ο Πανιώνιος κατάφερε να σερί 11-0 από καλάθι και φάουλ του Μπόγρη και τρίποντο του Γιάνκοβιτς να μειώσει στους 6 (58-52 στο 32’15’’ λεπτό) βγάζοντας απανωτές καλές άμυνες και κάνοντας αισθητή την παρουσία του. Ο Παναθηναϊκός απάντησε με 5-0 σερί (63-52), απάντησε ο Παππάς με τρίποντο (62-55 στο 34’). Οι κυανέρυθροι συνεχίζοντας να ρίχνουν μεγάλο βάρος στην άμυνα κατάφεραν να περιορίσουν τη δράση των γηπεδούχων και ενάμιση λεπτό πριν το τέλος ήταν πίσω στο σκορ με 68-61. Όμως ο Παναθηναϊκός με βολές ξέφυγε με 72-61 και πήρε τη νίκη.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Μπράμος 8 (2), Πάνκο 2, Ματσιούλις 7, Καπόνο 5 (1), Λάσμε 20, Τσαρτσαρής 14 (1), Μπανκς 10 (1), Ξανθόπουλος, Γιαννόπουλος 2, Σκορδίλης

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ: Μπόγρης 3, Μοτσενίγος, Αθηναίου 8 (2), Κις 3 (1), Μίλμπουρν 7 (1), Αθανασούλας 2, Γιάνκοβιτς 14 (2), Καββαδάς, Παππάς 18 (2), Ντραγκίτσεβιτς 2, Μπούκερ 4