Με το... δεξί οι Πάνθηρες!

Με το... δεξί οι Πάνθηρες Παίδες του μπασκετικού Πανιωνίου στο Πανελλήνιο! Στο μεγάλο ντέρμπι της πρώτης αγωνιστικής του 45ου Πανελλην...

Με το... δεξί οι Πάνθηρες Παίδες του μπασκετικού Πανιωνίου στο Πανελλήνιο!

Στο μεγάλο ντέρμπι της πρώτης αγωνιστικής του 45ου Πανελληνίου Παίδων στο Αγρίνιο ο Πανιώνιος επιβλήθηκε ύστερα από συναρπαστικό αγώνα με 74-72 του ισχυρού Προμηθέα Πάτρας.

Η ομάδα της Νέας Σμύρνης προηγήθηκε με 13-8 στο πέμπτο λεπτό με αποτέλεσμα ο προπονητής του Προμηθέα να πάρει τάιμ-άουτ. Η απάντηση των Πατρινών ήταν άμεση καθώς με σερί 1-9 προηγήθηκαν 14-17. Ο Πανιώνιος ξαναπήρε προβάδισμα με 29-24 στο 16ο λεπτό, όμως οι Αχαιοί ισοφάρισαν με την έναρξη της τρίτης περιόδου σε 36-36. Λίγο πριν το τέλος της, οι «κυανέρυθροι» προηγήθηκαν για πρώτη φορά με έξι (52-46) και στο 33ο λεπτό με εννέα (59-50). Ο Προμηθέας μείωσε σε 59-57 και σε 67-65 δυόμιση λεπτά πριν το φινάλε.

Ένα καθοριστικό τρίποντο από τον Μπαμπάτσικο ξανάδωσε διαφορά πέντε πόντων στους «Πάνθηρες», ενώ ο Αλαφοδήμος με βολές έκανε το 70-67. Ο Νάνος με μία βολή έγραψε το 71-67 και ο Καφεζάς με άλλες δύο μείωσε στο καλάθι, είκοσι δεύτερα πριν το τέλος. Η βολή του Νουρτσελλάρι έγραψε το 72-69 και ο Μαντζούκας με τρίποντο ισοφάρισε. Ο Κουμάνταρος έγραψε το τελικό αποτέλεσμα με δύο βολές καθώς ο Μαράτος αστόχησε σε τρίποντο με τη λήξη του αγώνα.

Δεκάλεπτα: 17-17, 36-33, 52-48, 74-72

Διαιτητές: Ζαχαρής-Τσιμπούρης

Πανιώνιος (Μελέτης): Μακρής, Νουρτσελλάρι 3, Παπακωνσταντίνου 4, Κουμάνταρος 4, Μεριχωβίτης, Νάνος 16(1), Τόλιας 23(4), Καραογλάνης 4, Κοκορέλης 5(1), Δημητρακόπουλος 5(1), Μπαμπάτσικος 5(1), Δαλαμπέκης 5.

Προμηθέας Πάτρας (Κεσαπίδης): Αλαφοδήμος 7, Νεόφυτος, Καρυδάκης 5(1), Καφεζάς17(1), Μαντζούκας 32(2), Μαντίκος 4, Παγανιάς, Μαράτος 2, Μοίραλης 5(1), Λάγιος»