Hττα στο φινάλε για τον Ιστορικό στη Mύκονο

Σε ένα παιχνίδι που εξελίχθηκε σε... θρίλερ ο Πανιώνιος δεν κατάφερε να φύγει με τη νίκη από τη Μύκονο

Σε ένα παιχνίδι που εξελίχθηκε σε... θρίλερ ο Πανιώνιος δεν κατάφερε να φύγει με τη νίκη από τη Μύκονο, γνωρίζοντας την ήττα από την τοπική ομάδα με 75-73.

Οι κυανέρυθροι ουσιαστικά πλήρωσαν την κακή τους απόδοση στο δεύτερο δεκάλεπτο, όπου η Μύκονος με ένα επιμέρους 20-8 πήρε κεφάλι και διψήφιο προβάδισμα στο σκορ.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Πανιώνιος προσπάθησε να επανέλθει, τα κατάφερε, διεκδίκησε τη νίκη, με τους Μιλεντίγιεβιτς και Κακλαμανάκη να είναι οι κινητήριοι μοχλοί στην επίθεση, όμως τελικά οι γηπεδούχοι άντεξαν και με ένα καθοριστικό καλάθι του Σπυρόπουλου έφτασαν στη νίκη.

Να σημειωθεί, πως στην Πανιώνιο έχουν παράπονα και από την διαιτησία για κάποια σφυρίγματα και αποφάσεις σε κρίσιμα σημεία του αγώνα.

Μύκονος-Πανιώνιος 75-73

Διαιτητές: Καρπάνος-Κωνσταντινίδου-Ρίζος (Ηπιώτης)

Δεκάλεπτα: 18-21, 38-29, 53-51, 75-73

Μύκονος (Σκαραφίγκας): Πένο 5 (1), Καψαλός 1, Καμάρας 4, Σπυρόπουλος 14, Σταυρακούκας 13 (1), Βοϊτσιεχόβσκι, Παύλος 10 (2), Θεοδώρου 15 (3), Ευστρατίου 13 (2).

Πανιώνιος (Λυκογιάννης): Σκάνδαλος 3 (1), Μιλεντίγεβιτς 17 (4), Παπαδιονυσίου 3 (1), Αντωνάκης 1, Χάλαρης 3 (1), Κακλαμανάκης 24, Βουγιούκας 8, Βεργίνης 4, Ντέιβις 7, Γκίκας 3 (1).