Νικηφόρα και αήττητος έκλεισε το 2023 ο Ιστορικός

Νικηφόρα έκλεισε το 2023 η ομάδα βόλεϊ γυναικών του Πανιωνίου

Νικηφόρα έκλεισε το 2023 η ομάδα βόλεϊ γυναικών του Πανιωνίου, καθώς επικράτησε εκτός έδρας του Αιγάλεω με 3-0 σετ για τη δέκατη αγωνιστική της Pre League. Έτσι οι «κυανέρυθρες» παρέμειναν αήττητες και η νέα χρονιά θα τις βρει στην κορυφή της βαθμολογίας.

Στο πρώτο σετ η Παπά άνοιξε το λογαριασμό του Ιστορικού και η Τιέμι με άσο έκανε το 2-0. Η Ολούτς με ωραία προσπάθεια πέτυχε το 3-1 και σε εκείνο το σημείο οι γηπεδούχες με ένα μικρό σερί προηγήθηκαν με 6-5. Η Αλεξάκου μείωσε σε 8-6 και η Ολούτς με μπλοκ έκανε το 8-7. Η Κενυάτισα ακραία πήρε το μπλοκ άουτ και ισοφάρισε σε 11-11 και στην επόμενη επίθεση έκανε εύκολα το 12-11. Η Τιέμι πέτυχε άσο για το 13-11 και ανάγκασε το Αιγάλεω να καλέσει τάιμ άουτ. Δύο συνεχόμενοι πόντοι της Ολούτς πήγαν το διαφορά στο +4 (15-11) και η κόουτς Αντωνιάδη πήρε νέο τάιμ άουτ. Η Καθάριου τελείωσε ιδανικά τη φάση σε πρώτο χρόνο για το 16-13 και η Ολούτς με άσο έκανε το 17-13. Η Αλεξάκου πήρε το μπλοκ άουτ και έγραψε το 19-16, ενώ η ίδια με ωραίο πλασέ πέτυχε το 20-16. Η Ολούτς με επίθεση από την πίσω ζώνη σκόραρε για το 21-16 και η Αλεξάκου με μπλοκ πέτυχε το 22-16. Η Ολούτς με ωραία επίθεση έκλεισε το σετ στο 25-19.

Στο δεύτερο σετ το Αιγάλεω προηγήθηκε με 4-1 ύστερα από άσο της Μπούκουρα και έτσι ο κόουτς Χαριτωνίδης πήρε τάιμ άουτ. Στην επανέναρξη ο Ιστορικός αντέδρασε και με τρεις συνεχόμενους πόντους της Αλεξάκου ισοφάρισε σε 6-6. Η ακραία του Πανιωνίου πέτυχε το 9-7 ερχόμενη από την πίσω ζώνη και η Ολούτς τη διαδέχτηκε για το 10-8. Η Παπά κράτησε μπροστά την ομάδα μας με δύο πόντους διαφορά (12-10). Η ίδια έγραψε το 14-12 και η Καθάριου με άσο (15-12) ανάγκασε το Αιγάλεω να καλέσει τάιμ άουτ. Η Καρέλια με μπλοκ ανέβασε τη διαφορά στο 17-13 και η Παπά με άσο έγραψε το 18-13. Η Αλεξάκου δεν είχε πρόβλημα να γράψει το 19-14. Η Ολούτς πέτυχε το 22-18 και στη συνέχεια η Καθάριου με μπλοκ και μετέπειτα με ωραία επίθεση πήγε το σκορ στο 24-19. Η Ολούτς με άσο πέτυχε το 25-19.

Το τρίτο σετ βρήκε μπροστά το Αιγάλεω, αλλά ο Πανιώνιος δεν πτοήθηκε και με πλασέ της Αλεξάκου μείωσε σε 5-3. Η Καθάριου πέτυχε άσο για το 5-4 και η Αλεξάκου με πόντο στην ευθεία ισοφάρισε σε 6-6. Η Τιέμι έδωσε το προβάδισμα στον Ιστορικό με 7-6 και το Αιγάλεω πήρε τάιμ άουτ. Ο ρυθμός των «κυανέρυθρων» δεν έπεσε και η Ολούτς πέτυχε το 9-6 αναγκάζοντας την αντίπαλη ομάδα να καλέσει νέο τάιμ άουτ. Η Αλεξάκου πέτυχε το 10-6 και η Τιέμι με άσο το 14-9 αντίστοιχα. Η Παπά με μπλοκ πέτυχε το 15-9, ενώ η ίδια λίγο αργότερα σκόραρε για το 17-9. Η Μιλεντίγεβιτς σκόραρε για το 18-9 και η διαφορά πήγε στο +10 (21-11) ύστερα από πόντο της Καθάριου. Σε εκείνο το σημείο πέρασε στον αγώνα η Άννα Μαρία Γονίδη, η οποία κατόρθωσε να σημειώσει άσο για το 23-15. Η Αλεξάκου πέτυχε το 24-15 και η ίδια με μπλοκ έκλεισε το σετ στο 25-15.

Μετά και τη νίκη στο Αιγάλεω ο Πανιώνιος έκανε το δέκα στα δέκα και πλέον θα επιστρέψει στη δράση την Κυριακή (7/1, 15:00) για να υποδεχτεί την Πρέβεζα στο «Ανδρέας Βαρίκας». Ο αγώνας θα γίνει στο πλαίσιο της ενδέκατης αγωνιστικής, η οποία θα είναι και η τελευταία του πρώτου γύρου.

Τα σετ: 19-25, 19-25, 15-25.

ΑΙΓΑΛΕΩ (Αντωνιάδη): Γιώτα, Κοτέογλου, Μπούκουρα, Παγωμένου, Μερκούρη, Ραζνάτοβιτς / Μάρκου (λ), Βλάχου (λ), Παπαδοπούλου, Καλαματιανού-Δημητροπούλου, Δρέμπελα, Γεωργιάδου.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Χαριτωνίδης): Καρέλια, Ολούτς, Καθάριου, Παπά, Αλεξάκου, Τιέμι / Κακουράτου (λ), Κράνη, Μιλεντίγεβιτς, Γονίδη.