Aνετες και ωραίες!

Το 2Χ2 έκανε η γυναικεία ομάδα βόλεϊ του Πανιωνίου στην Pre League.

Οι κυανέρυθρες επικράτησαν με σχετική άνεση του Πορφύρα με 3-0 σετ στη Νέα Σμύρνη, σε ένα παιχνίδι όπου η ομάδα του Τσαϊρέλη είχε να αντιμετωπίσει έναν αντίπαλο που έχει και αυτός υψηλούς στόχους.

Ο Ιστορικός και στα τρία σετ είχε το πάνω χέρι και κατάφερε να... ισοπεδώσει την ομάδα του Πορφύρα.

Να σημειωθεί πως το "Ανδρέας Βαρίκας" δεν είχε κόσμο, λόγω της ποινής της μίας αγωνιστικής κεκλεισμένων των θυρών που κουβαλούσε η ομάδα από την περασμένη σεζόν.

Μετά το γρήγορο 0-2 του Πορφύρα, ο Ιστορικός αντέδρασε και μ’ ένα σερί 6-0 βρέθηκε μπροστά στο σκορ (6-2) αναγκάζοντας τον κόουτς Μανώλη Αποστολογιωργάκη να καλέσει τάιμ άουτ. Στην επανέναρξη η Καθάριου πέτυχε το 7-3 και η Καρέλια το 9-4 αντίστοιχα. Οι φιλοξενούμενες με τρεις συνεχόμενους πόντους μείωσαν σε 9-7 και η Ποντικάκη με δικό της πόντο έκανε το 10-9 με αποτέλεσμα ο κόουτς Γιάννης Τσαϊρέλης να καλέσει τάιμ άουτ. Η Ολούτς με ωραία προσπάθεια έγραψε το 13-11 και στη συνέχεια η ομάδα μας ανέβασε στροφές στην επίθεση παίρνοντας προβάδισμα τεσσάρων πόντων (17-13). Ο Πορφύρας κάλεσε νέο τάιμ άουτ, αλλά ο ρυθμός των «κυανέρυθρων» παρέμεινε υψηλός. Η Αλεξάκου σημείωσε το 18-13 και η Γουγούση με άσο πέτυχε το 19-13. Η Ολούτς με ωραία επίθεση έγραψε το 20-13 και η Καρέλια με τη σειρά της σκόραρε για το 21-14. Η Τιέμι μ΄ένα έξυπνο πέρασμα πέτυχε το 23-16 και στη συνέχεια η Ολούτς με δύο συνεχόμενους πόντους έκλεισε το πρώτο σετ στο 25-16.

Το δεύτερο σετ είχε σε θέση οδηγού τον Πανιώνιο, καθώς βρέθηκε να προηγείται με μεγάλη διαφορά. Η Αλεξάκου έγραψε το 2-0 και η Ολούτς πέτυχε το 3-0. Η ακραία από την Κένυα σκόραρε για το 4-0 και ο προπονητής Αποστολογιωργάκης κάλεσε εσπευσμένα τάιμ άουτ. Η Ποντικάκη πέτυχε τον πρώτο του Πορφύρα στο δεύτερο σετ μειώνοντας σε 7-1. Η Ολούτς πέτυχε το 8-3 και το 9-4 αντίστοιχα. Η Σάντε με μπλοκ μείωσε σε 9-5, αλλά στην επόμενη επίθεση η Γουγούση σκόραρε για το 10-5. Η Αλεξάκου με ωραία προσπάθεια πέτυχε το 11-6, με την Καρέλια να γράφει στην πορεία το 14-6. Η Αλέξακου με δύο συνεχόμενους άσους εκτόξευσε τη διαφορά στο +10 (16-6). Η Ολούτς με μπλοκ έκανε το 17-6, με τον Πορφύρα να μην έχει τις απαιτούμενες λύσεις στην επίθεση. Έτσι η Παπά σκόραρε για το 22-8 και η Ολούτς με άσο έγραψε το 24-10. Το σετ έκλεισε στο 25-10 ύστερα από πόντο της Μιλεντίγεβιτς.

Εξίσου δυναμική ήταν η αρχή του Ιστορικού και στο τρίτο σετ. Η Ολούτς εκμεταλλευόμενη τα αντίπαλα μπλοκ πέτυχε το 4-1 και η Αλέξου μετέπειτα έκανε το 5-2. Από το υπέρ του 6-5 ο Πανιώνιος βρέθηκε στο 9-5 και έτσι ο κόουτς Αποστολογιωργάκης πήρε τάιμ άουτ. Η ομάδα της Νέας Σμύρνης συνέχισε να βγάζει πλουραλισμό στην επίθεση και με άσο της Αλεξάκου βρέθηκε στο 11-5. Η Καρέλια με τον ίδιο τρόπο έκανε το 13-6 και στη συνέχεια η Γουγούση σκόραρε για το 14-6. Η Κράνη με μπλοκ πέτυχε το 16-7 και η Παπά το 18-7 αντίστοιχα. Η Καθάριου με ωραίο τρόπο πέτυχε το 23-11 και η ίδια τελείωσε την υπόθεση νίκη διαμορφώνοντας το 25-11.

Έτσι η ομάδα μας ξεκίνησε νικηφόρα τις εντός έδρας υποχρεώσεις της στο φετινό πρωτάθλημα και πλέον κοιτάζει την αναμέτρηση του Σαββάτου (4/11, 17:45)  στην έδρα των Βριλησσίων για την τρίτη αγωνιστική.

Τα σετ: 25-16, 25-10, 25-11

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Τσαϊρέλης): Καρέλια, Ολούτς, Καθάριου, Γουγούση, Αλεξάκου, Τιέμι / Κακουράτου (λ), Βουλγαράκη (λ), Λογαρά, Μιλεντίγεβιτς, Κράνη, Παπά.

ΠΟΡΦΥΡΑΣ (Αποστολογιωργάκης): Πατουχέα, Καϊσέδο, Ποντικάκη, Ομογκίμπο, Σάντε, Σπύρη / Μπουτσελάκου (λ), Λιάρου (λ), Δημοπούλου, Γούναρη,Κουόλ, Βαλσάμη, Πανούση.

Τα σετ: 25-16, 25-10, 25-11