Απλά ΠAΝΙΩΝΙΟΣ! | «Πάτησε» την Μύκονο και... επέστρεψε!

Αυτός είναι Πανιώνιος. Αυτή είναι ΠΑΝΙΩΝΑΡΑ!

Ο Ιστορικός "πάτησε" την Μύκονο στο τρίτο παιχνίδι των δύο ομάδων στο... φλεγόμενο "Βαρίκας" με 91-78, έκανε το "2-1" στη σειρά και πήρε αυτό που δικαιούταν όλη τη χρονιά. Την άνοδο στην Α2. Ο Πανιώνιος επέστρεφε και επίσημα!

Η ομάδα του Ταυρόπουλου ήταν ανώτερη από τον αντίπαλο της πήρε μεγάλες διαφορές στο σκορ και στο φινάλε πανηγύρισε με τον εκπληκτικό κόσμο της την άνοδο!

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, με την Μύκονο να ξεκινάει καλύτερα και τον Πανιώνιο να ισορροπεί στη συνέχεια. Το σκορ της περιόδου ήταν 24-21 για τους γηπεδούχους.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Ιστορικός ανέβασε ρυθμούς, υπέβαλε τον ρυθμό του και πήρε διαφορά ακόμα και 19 πόντων. Τελικά το σκορ του ημιχρόνου βρήκε μπροστά την ομάδα του Ταυρόπουλου με 53-39.

Η τρίτη περίοδος είχε δύο όψεις. Στο πρώτο μισό ο Πανιώνιος ήταν πολύ ανώτερος, με την Μύκονο να κάνει στο φινάλε την αντεπίθεση της. Στο τέλος του δεκάλεπτο όμως ο Ιστορικός κράτησε την υπερ του διαφορά πάνω από τους 10 πόντους (71-59).

Οι κυανέρυθροι στο τελευταίο δεκάλεπτο μπήκαν με τρομερό πάθος, με τρομερή όρεξη, αποφασισμένοι να τελειώσουν νωρίς το παιχνίδι. Στα μισά περίπου της περιόδου έφτασαν και στο +20 (81-61).

Τελικό σκορ για τον Ιστορικό το 91-78  , με το "Βαρίκας" να παίρνει φωτιά και όλο τον Πανιώνιο κόσμο να χαίρεται με την ψυχή του !

Πανιώνιος – Μύκονος 91-78

Διαιτητές : Κατραχούρας, Χριστινάκησ, Αγραφιώτης

Δεκάλεπτα : 24-21, 53-39, 71-59, 91-78

Πανιώνιος ΓΣΣ (Ταυρόπουλος, Καλούδης): Αντωνάκης 9(2), Χρήστου , Λάζαρης 3, Βεργίνης 20(2) , Σκάνδαλος 11(3) , Παπαδιονυσίου Ε. 6(1), Σαχπατζίδης  14, Καραίσκος , Μάντζαρης , Σταθόπουλος ,Χάλαρης 15(1), Παπαδιονυσίου Γ. 13(3).

ΑΟ Μυκόνου (Τζήμας, Μανωλιτσάκης) : Σταμάτης 24(3), Dordevic 4, Mάρτζος , Καραμπούλας 12(1) , Σπυρόπουλος 9, Διαμαντάκος  1, Καμπούρης ,Κονταράτος, Τσάμης 8(1), Σπυριδωνίδης 14(1), Ονάσογλου 6.