Νίκη επί του Απόλλωνα Καλαμάτας

Σπουδαία νίκη επί του τρίτου της βαθμολογίας, Απόλλων Καλαμάτας, πέτυχε η ομάδα βόλεϊ γυναικών του Πανιωνίου στο «Ανδρέας Βαρίκας» με 3-2 σε...

Σπουδαία νίκη επί του τρίτου της βαθμολογίας, Απόλλων Καλαμάτας, πέτυχε η ομάδα βόλεϊ γυναικών του Πανιωνίου στο «Ανδρέας Βαρίκας» με 3-2 σετ στο πλαίσιο της 25ης αγωνιστικής της Pre League.

Οι «κυανέρυθρες» ήταν δυναμικές στο ξεκίνημα του πρώτου σετ και προηγήθηκαν με την Αλβάρεζ με 5-2. Η Καρέλια με άσο έγραψε το 8-5 και το 9-5 αντίστοιχα με αποτέλεσμα ο κόουτς Μυτσκίδης να καλέσει τάιμ άουτ. Η απόσταση του Ιστορικού αυξήθηκε περισσότερο χάρη στην Τσβίγιοβιτς που έκανε το 12-6. Η Κούση ανέβασε τη διαφορά στο +8 (14-6). Η Τσομπανίδου με προσωπικό της μπλοκ μείωσε για τον Απόλλωνα σε 15-10, αλλά με συνεχόμενους πόντους της Αλβάρεζ ο Πανιώνιος προηγήθηκε με 17-13. Η Τσβίγιοβιτς σκόραρε για το 19-16, ενώ στην πορεία με δύο αλλεπάλληλους πόντους της το σκορ πήγε στο 22-17. Η Κούση έγραψε το 24-19, αλλά ο Απόλλων δεν είχε πει την τελευταία του λέξη. Με ένα σερί 5-0 ισοφάρισε σε 24-24. Παρόλα αυτά ο Πανιώνιος διατήρησε τη ψυχραιμία του και με την Αλβάρεζ έκλεισε το σετ στο 26-24.

Καλό ήταν και το ξεκίνημα στο δεύτερο σετ, αφού με μπλοκ των Καρέλια και Ρούση ο Ιστορικός προηγήθηκε με 6-3. Η Αλβάρεζ με ωραίο πλασέ έγραψε το 8-6. Σε εκείνο το σημείο ο Απόλλων έτρεξε ένα μικρό σερί 3-0 και πήρε κεφάλι στο σκορ με 8-9. Η Φίλο με άσο πέτυχε το 10-13 και η Κόλλια ολοκλήρωσε την προσπάθειά της για το 12-16. Ύστερα από μπλοκ της Τσομπανίδου το σκορ πήγε στο 13-19. Η κεντρική της ομάδας της Καλαμάτας πέτυχε άσο για 15-21 και με λανθασμένη επίθεση της Ρούση το σετ πήγε στις φιλοξενούμενες με 18-25.

Οι ρόλοι αντιστράφηκαν στο τρίτο σετ, καθώς ο Απόλλων είχε το πάνω χέρι στο σκορ. Η Ζωίδου με ωραίο πόντο έκανε το 2-5, όμως η Ρούση με άσο απάντησε για το 4-5. Εξίσου με άσο η Τσομπανίδου έγραψε το 7-9. Η Καρέλια πέτυχε το 8-9 και η Τσβίγιοβιτς έδωσε το προβάδισμα στις «κυανέρυθρες» με 11-10. Η Σερελέα με άσο πέτυχε το 12-14, ενώ με τον ίδιο τρόπο η Τσομπανίδου έκανε το 14-17. Η Τσβίγιοβιτς μείωσε προσωρινά σε 15-19 και η Καρέλια μείωσε με τη σειρά της σε 16-23. Η Κόλλια με μπλοκ έγραψε το τελικό 17-25.

Παρά την ανατροπή που δέχτηκε στα σετ ο Πανιώνιος δεν πτοήθηκε και το απέδειξε στην πράξη. Οι φιλοξενούμενες είχαν ένα μικρό προβάδισμα τριών πόντων έως το 7-10. Με ένα σερί 3-0 η ομάδα της Δήμητρας Λυκογιάννη ισοφάρισε σε 10-10 και μάλιστα πέρασε μπροστά χάρη σε άσο της Κούση. Η Τσβίγιοβιτς πέτυχε το 12-10 και η Ρούση με έξυπνο πλασέ έγραψε το 13-11. Με τον ίδιο τρόπο η Αλβάρεζ έκανε το 18-12. Η Τσομπανίδου με μπλοκ μείωσε για τον Απόλλωνα σε 20-15. Η Τσβίγιοβιτς ολοκλήρωσε πετυχημένα την επίθεσή της για το 23-17 και η Ρούση με μπλοκ έκανε το 24-18. Στη συνέχεια η Κόλλια αστόχησε στην επίθεσή της και έτσι το σετ τελείωσε στο 25-18.

Στο τάι μπρέικ οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι στο σκορ, μέχρι ο Πανιώνιος να προηγηθεί με 8-6 χάρη σε άσο της Αλβάρεζ. Η Ρούση σκόραρε για το 10-9 και η Αλβάρεζ σημείωσε το 12-10. Η ίδια πέτυχε το 13-12 και το 14-12 αντίστοιχα. Η Τόσι υπέπεσε σε λανθασμένο σερβίς και έτσι ο Πανιώνιος κατέκτησε το πέμπτο σετ με 15-13.

Ο Ιστορικός κατάφερε να εμφανιστεί ανταγωνιστικός τη φετινή σεζόν και σε ένα από τα πιο αμφίρροπα πρωταθλήματα των τελευταίων ετών στην Pre League. Οι «κυανέρυθρες» έφτασαν μία ανάσα από την είσοδό τους στα play off και καθάρισαν από νωρίς την υπόθεση παραμονή.

Πλέον ο Πανιώνιος κοιτά με αισιοδοξία το μέλλον και αναμένεται να ολοκληρώσει την κανονική περίοδο στην έδρα του Ναύαρχου Βότση τη Μεγάλη Τετάρτη (12/4, 18:00).

Τα σετ: 26-24, 18-25, 17-25, 25-18, 15-13.