Έκανε το «4Χ4» ο Ιστορικός και... συνεχίζει για τα Play Off

Σπουδαία νίκη με ανατροπή πανηγύρισαν τα κορίτσια του   Πανιωνίου

Σπουδαία νίκη με ανατροπή πανηγύρισαν τα κορίτσια του Πανιωνίου στο «Ανδρέας Βαρίκας» με αντίπαλο την ΑΣ Ελπίς. Οι «κυανέρυθρες» κατέκτησαν τη νίκη με 3-1 σετ στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής της Pre League.

Το πρώτο σετ ξεκίνησε με πόντο της Γουγούση, ενώ η Καρέλια ισοφάρισε σε 2-2. Η Σταυρούλα Κώστογλου με δύο συνεχόμενους άσους πέτυχε το 2-6 για τις φιλοξενούμενες. Η Γιοβάνη μείωσε σε 3-6 και η Τσβίγιοβιτς σκόραρε για το 6-10. Με μπλοκ των Κούση και Τσβίγιοβιτς το σκορ έγινε 7-11 και η Γιοβάνη πέτυχε το 9-13. Η Ελπίς με ένα σερί 5-0 ξέφυγε με 9-18. Η Αλβάρεζ έσπασε το σερί της αντίπαλης ομάδας γράφοντας το 10-18 και με δικό της άσο το σκορ έγινε 11-18. Η Γουγούση σκόραρε για το 11-21 και η Σταυρούλα Κώστογλου με άσο πέτυχε το 11-24. Η ίδια έκλεισε το σετ στο 12-25.

Στο δεύτερο σετ άρχισε η αντεπίθεση του Ιστορικού με την Κούση να πετυχαίνει το 1-0 ύστερα από μπλοκ. Η Καρέλια έδωσε αέρα δύο πόντων στον Πανιώνιο (3-1) και η Αλβάρεζ πήρε τη σκυτάλη για το 4-1. Η Σοφία Κώστογλου μείωσε με άσο σε 4-3, αλλά η Αλβάρεζ είχε την απάντηση για το 5-3. Με δύο συνεχόμενος πόντους της Τσβίγιοβιτς ο Πανιώνιος προηγήθηκε με 8-6. Η Γιοβάνη έκανε το 9-7, αλλά η Ελπίς ισοφάρισε με τη Γουγούση σε 9-9. Η Καρέλια έδωσε ξανά τον προβάδισμα στις «κυανέρυθρες» με 11-10 και η Αλβάρεζ σκόραρε για το 13-10. Η Κουβανή με δύο πόντους και έναν άσο εκτόξευσε τη διαφορά στο 16-12 με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενες να καλέσουν τάιμ άουτ. Η Καρέλια και η Τσβίγιοβιτς με διπλό μπλοκ έκαναν το 17-12. Η Ελπίς έτρεξε ξανά ένα μικρό σερί μειώνοντας σε 17-15. Η Δήμητρα Λυκογιάννη κάλεσε τάιμ άουτ θέλοντας να «αφυπνίσει» την ομάδα της. Η Χατζηγρηγορίου σημείωσε το 20-18 και η Τσβίγιοβιτς δεν λάθεψε στη συνέχεια κάνοντας το 21-19. Η Αλβάρεζ πέτυχε το 23-20 και το σετ ολοκληρώθηκε έπειτα από λανθασμένο σερβίς της Σοφίας Κώστογλου (25-22).

Με κεκτημένη ταχύτητα ο Πανιώνιος πήρε και το τρίτο σετ με 25-22. Η Κούση πέτυχε το 2-0 και η Αλβάρεζ ισοφάρισε σε 3-3. Με μπλοκ της Καρέλια ο Ιστορικός επανήλθε στο +2 (7-5). Η Τσβίγιοβιτς με πλασέ ισοφάρισε σε 8-8. Η Αλβάρεζ έβαλε ξανά σε θέση οδηγού τις «κυανέρυθρες» με 12-11, ενώ στην επόμενη φάση πέτυχε με μπλοκ το 13-11. Η Γιοβάνη ανέβασε τη διαφορά πετυχαίνοντας το 14-11 και η Αλβάρεζ έγραψε το 15-11. Η Κουβανή ακραία σκόραρε γι’ άλλη μία φορά στο παιχνίδι κάνοντας το 18-14. Η Τσβίγιοβιτς πέτυχε το 19-15 και η Χατζηγρηγορίου με άσο έκανε το 21-18. Στην επόμενη φάση η Γιοβάνη σκόραρε και η Τσβίγιοβιτς με τη σειρά της έκανε το 23-19. Η Αλβάρεζ σκόραρε για το 24-20 και η Γιοβάνη διαμόρφωσε το τελικό 25-22.

Το τέταρτο σετ ανήκε δικαιωματικά στην ομάδα της Δήμητρας Λυκογιάννη. Η Αλβάρεζ με μπλοκ έκανε το 2-0 και η Γιοβάνη αμέσως μετά το 3-0. Η Καρέλια πέτυχε το 5-2 και στη συνέχεια το 6-2. Η Γιοβάνη σκόραρε για το 8-2 και η Τσβίγιοβιτς με μπλοκ ανέβασε τη διαφορά στο 9-3. Η Κούση πέτυχε το 10-5, ενώ η Τσβίγιοβιτς με άσο έκανε το 12-6. Η Γιοβάνη με δύο συνεχόμενους πόντους έκανε το 15-7 και από δικό της μπλοκ προήλθε ο επόμενος πόντος του Ιστορικού (16-7). Η Αλβάρεζ ανέβασε τη διαφορά στο +10 για τις «κυανέρυθρες» (17-7). Η Καρέλια με νέο μπλοκ πέτυχε το 18-7 και η Αλβάρεζ με ωραία πλασέ έγραψε το 20-8. Η Τσβίγιοβιτς πήρε τη σκυτάλη για το 22-12 και για το 23-13 αντίστοιχα. Η Αλβάρεζ έκλεισε το σετ στο 25-14.

Αυτή ήταν η τέταρτη συνεχόμενη νίκη του Πανιωνίου, ο οποίος βρίσκεται σε καλό «φεγγάρι» και ενώ η κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος μπαίνει στην τελική του ευθεία. Οι «κυανέρυθρες» έπαιξαν με ψυχή και θέληση δείχνοντας πόσο θέλουν να μπουν στα πλέι οφ ανόδου. Το επόμενο Σάββατο (18/3, 18:00) ο Ιστορικός έχει δύσκολη αποστολή στην έδρα των Αμαζόνων.

Τα σετ: 12-25, 25-22, 25-22, 25-14.