Eμεινε ζωντανός για τα play off!

Σπουδαία νίκη πέτυχε η ομάδα βόλεϊ γυναικών του   Πανιωνίου   στην προσπάθεια που κάνει να μπει στα πλέι οφ της   Pre League .

Σπουδαία νίκη πέτυχε η ομάδα βόλεϊ γυναικών του Πανιωνίου στην προσπάθεια που κάνει να μπει στα πλέι οφ της Pre League. Οι «κυανέρυθρες» επικράτησαν της Κορίνθου με 3-1 σετ στο «Ανδρέας Βαρίκας» για την 19η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Η ομάδα της Δήμητρας Λυκογιάννη ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς την αναμέτρηση, αφού με άσο της Κούση προηγήθηκε με 4-1. Η Αλβάρεζ πέτυχε το 5-2 και μετά η Τσβίγιοβιτς σκόραρε για το 7-4. Με πόντο της Κούση ο Ιστορικός έκανε το 10-7, αλλά με ένα σερί 3-0 η Κόρινθος κατάφερε να ισοφαρίσει σε 10-10. Η Γιοβάνη έβαλε σε θέση οδηγού τις «κυανέρυθρες» και η Αλβάρεζ με μπλοκ έγραψε το 12-10. Το σερβίς της Παπά κατέληξε στο φιλέ, με αποτέλεσμα ο Πανιώνιος να βρεθεί ξανά στο +3 (14-11). Η διαγώνια της φιλοξενούμενης ομάδας μείωσε σε 16-13. Η Τσβίγιοβιτς σκόραρε για το 19-16 και μετά από μπλοκ των Αλβάρεζ και Κούση ο Ιστορικός προηγήθηκε με 21-18. Η Κούση με άσο έδωσε αέρα τεσσάρων πόντων στον Πανιώνιο (22-18), ο οποίος πήγε στο 23-20 έπειτα από λανθασμένο σερβίς της Ρίτερ. Στη συνέχεια η Αλβάρεζ δεν λάθεψε στην προσπάθειά της (24-21) και με δικό της άσο ο Πανιώνιος πήρε το πρώτο σετ (25-21).

Δυναμικό ήταν το ξεκίνημα και στο δεύτερο σετ για τα κορίτσια της Λυκογιάννη. Με πόντο των Γιοβάνη, Αλβάρεζ και Κούση ο Πανιώνιος προηγήθηκε με 3-0. Η διαφορά ανέβηκε περισσότερο χάρη σε δύο συνεχόμενους πόντους της Αλβάρεζ (6-1). Η Τσβίγιοβιτς πήρε τη σκυτάλη γράφοντας το 8-3, ενώ η Γιοβάνη αύξησε την απόσταση στους έξι πόντους (12-6). Έπειτα από δικό της άσο προήλθε το 15-8, ενώ με τον ίδιο τρόπο η Ρίτερ μείωσε σε 15-11. Η Καρέλια με μπλοκ έδωσε «ανάσα» στον Ιστορικό (16-13) που απάντησε στο μικρό σερί της Κορίνθου. Στην πορεία η Γιοβάνη έγραψε το 17-13 και το 21-15 αντίστοιχα. Η Τσβίγιοβιτς σκόραρε με τη σειρά της για το 22-16 και η Γιοβάνη ανέλαβε ξανά δράση πετυχαίνοντας το 23-17. Η Σπυροπούλου υπέπεσε σε λανθασμένο σερβίς και έτσι ο πόντος πήγε στον Πανιώνιο (24-17), ο οποίος κατέκτησε το σετ με 25-19 έπειτα από έξυπνο πέρασμα της Χατζηγρηγορίου.

Η Κόρινθος στο τρίτο σετ ήταν αναμενόμενο να αντιδράσει προκειμένου να παραμένει ζωντανή στο κυνήγι της νίκης. Η ομάδα του Μανώλη Πρασανάκη βρέθηκε γρήγορα στο 0-3 χάρη σε άσο της Ρίτερ. Με μπλοκ της Κυπαρίσση η διαφορά παρέμεινε στο +3 για τους φιλοξενούμενες (2-5). Η Αλβάρεζ μείωσε σε 3-6 και η Γιοβάνη έφερε τον Ιστορικό στο -2 (5-7). Η Πατουχέα πέτυχε άσο και έδωσε τη δυνατότητα στην Κόρινθο να ξεφύγει με 5-9. Η αντίδραση των «κυανέρυθρων» δεν άργησε καθώς πρώτα η Τσβίγιοβιτς και μετά η Γιοβάνη πέτυχαν το 9-12. Μάλιστα η Τσβίγιοβιτς ανάγκασε τον κόουτς Πρασανάκη να πάρει τάιμ άουτ μετά το 10-12. Στην επανέναρξη του αγώνα η Αλβάρεζ σκόραρε για το 12-14 και για το 14-15. Η Γιοβάνη με άσο επανέφερε την ισορροπία στο σκορ (15-15). Η Ρίτερ ισοφάρισε σε 18-18 και το ίδιο έκανε μετά η Τσβίγιοβιτς για το 19-19. Η προσπάθεια της Αλβάρεζ δεν βρήκε στόχο με αποτέλεσμα η Κόρινθος να ξεφύγει στο πιο κρίσιμο σημείο του σετ με 20-22. Η Ρίτερ πέτυχε με άσο το 20-23 και η Κούση μείωσε σε 21-23. Η Γιοβάνη σκόραρε για το 22-23, αλλά στο τέλος η Κόρινθος πήρε το σετ με 22-25.

Παρά την απώλεια του τρίτου σετ ο Πανιώνιος δεν έχασε τη συγκέντρωσή του και μπήκε στο τέταρτο σετ με μοναδική σκέψη την κατάκτηση της νίκης, Η Αλβάρεζ έβαλε μπροστά τον Ιστορικό με 4-2. Η Τσβίγιοβιτς εκτόξευσε τη διαφορά γράφοντας το 7-2 και στην επόμενη φάση η Αλβάρεζ έκανε το 8-2. Οι «κυανέρυθρες» δεν άφησαν περιθώρια αντίδρασης στην αντίπαλη ομάδα και η Γιοβάνη με ωραία προσπάθεια και μετά με άσο πήγε το σκορ στο 11-2. Η Βαλληνδρά μείωσε προσωρινά σε 12-6 και η Κούση πέτυχε το 14-8. Η Αλβάρεζ σκόραρε για το 15-10 και μετά από δικό της πόντο η απόσταση ανέβηκε στο 18-13 αναγκάζοντας τον κόουτς Πρασανάκη να καλέσει τάιμ άουτ. Η Αλβάρεζ δεν έριξε στροφές και συνέχισε το επιθετικό της κρεσέντο. Αρχικά σκόραρε για το 19-16 και στη συνέχεια με άσο έκανε το 21-16. Η Καρέλια με μπλοκ έφερε τον Ιστορικό πιο κοντά στη νίκη (23-17) όπως και η Τσβίγιοβιτς που έκανε το 24-17. Η ακραία του Πανιωνίου διαμόρφωσε το 25-18 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα του τέταρτου σετ.

Η νίκη ήταν πολύ σημαντική για την ομάδα της Δήμητρας Λυκογιάννη, καθώς εκτός της ανόδου στο βαθμολογικό πίνακα θα τονώσει κι άλλο τη ψυχολογία ενόψει της δύσκολης συνέχειας. Στο πλαίσιο της 20ής αγωνιστικής, ο Πανιώνιος θα αντιμετωπίσει την Κυριακή (5/3, 16:30) εκτός έδρας τη ΧΑΝΘ με μοναδικό στόχο την κατάκτηση ενός θετικού αποτελέσματος.

Τα σετ: 25-21, 25-19, 22-25, 25-18.