Βόλεϊ Γυναικών: Ήττα στην Kαλαμάτα

Η ομάδα βόλεϊ γυναικών του   Πανιωνίου   ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της για το νέος έτος με την εκτός έδρας αναμέτρηση κόντρα στον  Απόλλωνα Κ...

Η ομάδα βόλεϊ γυναικών του Πανιωνίου ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της για το νέος έτος με την εκτός έδρας αναμέτρηση κόντρα στον Απόλλωνα Καλαμάτας για την 12η αγωνιστική της Pre League. Οι «κυανέρυθρες» παρατάχθηκαν στο παιχνίδι με τα νέα τους μεταγραφικά αποκτήματα και γνώρισαν την ήττα με 3-0.

Το πρώτο σετ ξεκίνησε καλύτερα από πλευράς γηπεδούχων, αφού η Φίλο πέτυχε το 3-0. Με πόντο της Κόλλια ο Απόλλων έμεινε στο +3 (5-2), ενώ στη συνέχεια έκανε το 9-5 αναγκάζοντας έτσι την Δήμητρα Λυκογιάννη να καλέσει τάιμ άουτ. Ύστερα από μπλοκ των Καρέλια και Λογαρά ο Πανιώνιος μείωσε σε 9-7, ενώ στη συνέχεια ο Καρέλια με προσωπικό της πόντο έγραψε το 11-8. Η Λογαρά περνώντας έξυπνα τη μπάλα μείωσε σε 12-9 και λίγα λεπτά αργότερα η Αλβάρεζ από την πίσω ζώνη σκόραρε για το 14-11. Η Κουβανή στάθηκε άτυχη μετά καθώς τέθηκε εκτός αγώνα λόγω τραυματισμού στο πόδι. Η Φίλο έδωσε «αέρα» πέντε πόντων στην γηπεδούχο ομάδα (16-11), ωστόσο η Ρούση με μπλοκ μείωσε σε 17-14, με αποτέλεσμα ο Χαράλαμπος Μυτσκίδης να πάρει τάιμ άουτ προκειμένου να κόψει τον ρυθμό του Ιστορικού. Ο Απόλλων «ξύπνησε» επιθετικά και έφτασε τη διαφορά στο υπέρ του 23-16. Η Παπαδοπούλου σκόραρε για το 23-17 και η Τσβίγιοβιτς νίκησε την αντίπαλη άμυνα για το 23-19. Με άσο της Παπαδοπούλου το σκορ έγινε 23-20, αλλά πρώτα η Τόσι και μετέπειτα η Φίλο έδωσαν το σετ στον Απόλλωνα με 25-21.

Στο δεύτερο σετ ο Απόλλων είχε τη ψυχολογία στο μέρος του και ξέφυγε με 5-1. Η κόουτς Λυκογιάννη κάλεσε τάιμ άουτ σε εκείνο το σημείο. Η Ζωίδου με δική της επίθεση πέτυχε το 8-2 και η Παπαδοπούλου μείωσε σε 9-4. Η ακραία του Ιστορικού έγραψε και το 11-7, ενώ μετά πέτυχε άσο για το 11-8. Έπειτα από φάση διαρκείας η Γιοβάνη έστειλε έξυπνα τη μπάλα στην πίσω γωνία των γηπεδούχων (12-10) και έτσι ανάγκασε τον κόουτς Μυτσκίδη να καλέσει τάιμ άουτ. Η Λογαρά με ωραίο σερβίς μπέρδεψε την αντίπαλη άμυνα για το 13-12 και με μπλοκ των Γιοβάνη, Φωτεινού οι «κυανέρυθρες» ισοφάρισαν σε 13-13. Η Γιοβάνη με μπλοκ έκανε το 14-16 και η Παπαδοπούλου με ωραίο τρόπο σκόραρε για το 14-17. Ο Απόλλων Καλαμάτας κάλεσε νέο τάιμ άουτ και στην επανέναρξη του αγώνα κατάφερε να αντιδράσει. Μάλιστα με τρεις συνεχόμενους πόντους της Φίλο η ομάδα της Μεσσηνίας πήρε κεφάλι στο σκορ με 20-19. Το σερβίς της Αμερικανίδας στη συνέχεια κατέληξε άουτ (22-22), όμως το μπλοκ της Φωτεινού και της Χατζηγρηγορίου έστειλε τη μπάλα άουτ (23-22). Με μπλοκ της Τσομπανίδου ο Απόλλων έκανε το 2-0 (25-22).

Το τρίτο σετ ξεκίνησε με πόντο της Τσβίγιοβιτς. Η γηπεδούχος ομάδα πήρε για πρώτη φορά το προβάδισμα (3-2) χάρη στον άσο της Αποστολοπούλου, ενώ στη συνέχεια η Τσομπανίδου με μπλοκ πέτυχε το 5-2. Η Παπαδοπούλου μείωσε σε 6-4 και η Κόλλια απάντησε για το 7-4. Η Τσβίγιοβιτς (8-5) και η Παπαδοπούλου (8-6) πέτυχαν τους δύο επόμενους πόντους του Ιστορικού, ο οποίος μείωσε σε 8-7 μετά από άουτ επίθεσης της Τόσι. Ο κόουτς Μυτσκίδης κάλεσε τάιμ άουτ για να «αφυπνίσει» τις παίκτριές του. Η Ρούση με μπλοκ κράτησε κοντά στο σκορ τον Πανιώνιο (9-8), ωστόσο μετά πήρε μπρος η Φίλο με αποτέλεσμα η διαφορά να φτάσει στο +4 (13-9). Ο Τσβίγιοβιτς μείωσε σε 14-11 και η Αποστολοπούλου με άσο έφερε την ομάδα της μπροστά με πέντε πόντους (16-11). Έτσι η κόουτς Λυκογιάννη κάλεσε τάιμ άουτ. Στο πιο κρίσιμο σημείο της αναμέτρησης ο Απόλλων Καλαμάτας βρήκε ρυθμό και με άσο της Κόλλια βρέθηκε στο +5 (18-13). Στην επόμενη επίθεση η Τσομπανίδου σκόραρε με μπλοκ για το 19-13. Η Ζωίδου πέτυχε το 22-15 και παρά το νέο τάιμ άουτ του Πανιωνίου, η πασαδόρος των γηπεδούχων πέτυχε το 24-15. Η Ρούση μείωσε προς στιγμήν σε 24-16 και η Φίλο έκλεισε το σετ στο 25-16.

Το Σάββατο (14/1, 15:00) οι «κυανέρυθρες» θα δώσουν το πρώτο τους παιχνίδι στο «Ανδρέας Βαρίκας» για το 2023 με αντίπαλο τον ΑΠΣ Ναύαρχου Βότση στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Τα σετ: 25-21, 25-22, 25-16.