«Λύγισε» στο τάι μπρεικ ο Πανιώνιoς

Ο   Πανιώνιος   κοίταξε στα μάτια τις   Ακαδημίες Πρωταθλητών Πεύκων,   αλλά «λύγισε» στο τάι μπρεικ

Ο Πανιώνιος κοίταξε στα μάτια τις Ακαδημίες Πρωταθλητών Πεύκων, αλλά «λύγισε» στο τάι μπρεικ με αποτέλεσμα να ηττηθεί με 2-3 σετ στο «Ανδρέας Βαρίκας» για την ενδέκατη αγωνιστική της Pre League Γυναικών. Ο Ιστορικός ήταν χάρμα ιδέσθαι στα δύο πρώτα σετ, ενώ οι φιλοξενούμενες αντέδρασαν στη συνέχεια και παρέμειναν αήττητες στο πρωτάθλημα. Μάλιστα η ομάδα της Νέας Σμύρνης είναι η πρώτη που μπόρεσε να πάρει δύο σετ από την ομάδα των Πεύκων τη φετινή σεζόν.

Στο πρώτο σετ ο Πανιώνιος ξεκίνησε καλύτερα και με μπλοκ της Καρέλια προηγήθηκε με 6-3. Η Αλβάρεζ διατήρησε το +3 (10-7) για την ομάδα της Λυκογιάννη, αλλά οι φιλοξενούμενες μπόρεσαν με τρεις συνεχόμενους πόντους να ισοφαρίσουν. Στη συνέχεια ανέλαβε δράση η Βασιλαντωνάκη που έγραψε με άσο το 14-12, ενώ με δικό της πόντο ο Ιστορικός ξέφυγε με +4 (18-14). Σε εκείνο το σημείο η ομάδα των Πεύκων υπέπεσε σε αρκετά λάθη στην επίθεση με αποτέλεσμα ο κόουτς Χαριτωνίδης να καλέσει τάιμ άουτ στο 21-17. Στην επανέναρξη του αγώνα οι πρωτοπόρες μείωσαν σε 21-20 και η κόουτς Λυκογιάννη πήρε με τη σειρά της τάιμ άουτ. Η Μάγκντιτς με άσο ισοφάρισε σε 22-22 και η Βασιλαντωνάκη έβαλε ξανά σε θέση οδηγού τον Ιστορικό με 23-22. Το σερβίς της Μιλεντίγεβιτς κατέληξε στο φιλέ (23-23), όμως στην πορεία μίλησε η κλάση της Αλβάρεζ, η οποία χάρισε το σετ στις γηπεδούχες με 25-23.

Εκρηκτικό ήταν το ξεκίνημα και στο δεύτερο σετ για τις παίκτριες της Δήμητρας Λυκογιάννη, αφού με μπλοκ της Αλβάρεζ βρέθηκε μπροστά με 3-0. Η Καραφουλίδου σημείωσε τον πρώτο πόντο της ομάδας της στο σετ μειώνοντας σε 4-1. Η Φωτεινού με ωραία προσπάθεια έκανε το 6-2 και με πόντο των Ρούση και Αλβάρεζ αντίστοιχα, ο Πανιώνιος «κάλπασε» στο 9-4. Η Ρούση με άσο έκανε το 11-4 και η Αλβάρεζ με δύο πόντους το 13-4. Μάλιστα η Κουβανή με μπλοκ εκτόξευσε τη διαφορά σε διψήφιο νούμερο (17-7). Οι Ακαδημίες Πρωταθλητών Πεύκων δεν μπορούσαν να βρουν λύσεις και ύστερα από λάθος της Τόλιου, το σκορ έφτασε στο 22-10. Η Βασιλαντωνάκη με άσο ολοκλήρωσε το σετ στο 25-11.

Στο τρίτο σετ η ομάδα των Πεύκων επιζητούσε την πολυπόθητη αντίδραση προκειμένου να παραμείνει ζωντανή στο κυνήγι της νίκης. Η Μάγκντιτς σκόραρε για το 3-6 και μόλις το σκορ έφτασε στο 3-8, η Δήμητρα Λυκογιάννη πήρε τάιμ άουτ. Η ροή του αγώνα δεν άλλαξε και η Καραφουλίδου πέτυχε τον πόντο για το 5-12. Ύστερα από λάθος των «κυανέρυθρων» η διαφορά ανέβηκε στο 7-17, με την Σαΐνι να μειώνει με άσο σε 9-18. Το σερβίς της Παπαδοπούλου κατέληξε στο φιλέ για το 10-20 και με μπλοκ της Μάγκντιτς η απόσταση αυξήθηκε στο 12-23. Η Κομλένοβιτς με άσο πέτυχε το 12-24 και η Μάγκντιτς σκόραρε για το 13-25.

Εξίσου καλή αρχή έκαναν οι φιλοξενούμενες και στο τέταρτο σετ, αφού με μπλοκ της Ματσαρόκη το σκορ πήγε στο 0-3. Ύστερα από λάθος της Μάγκντιτς, ο Πανιώνιος ισοφάρισε σε 5-5 και η Ρούση έδωσε στη συνέχεια το προβάδισμα στις «κυανέρυθρες». Οι δύο ομάδες συνέχισαν να είναι κοντά στο σκορ, μέχρι να πάρει ο Ιστορικός προβάδισμα δύο πόντων (15-13), μετά από το μπλοκ των Ρούση και Φωτεινού. Σε εκείνο το σημείο ο κόουτς Χαριτωνίδης κάλεσε τάιμ άουτ. Οι φιλοξενούμενες υπέπεσαν σε παράβαση και έτσι η ομάδα της Νέας Σμύρνης προηγήθηκε με 17-15. Η ομάδα των Πεύκων μάζεψε γρήγορα τη διαφορά και μάλιστα πέρασε μπροστά με πόντο της Κομλένοβιτς (17-18). Η Καρέλια με πόντο και στη συνέχεια με μπλοκ ισοφάρισε σε 19-19 για να ακολουθήσει ο άσος της Ρούση. Η Σαΐνι με μπλοκ και η Καρέλια με ωραίο τρόπο έφεραν τον Πανιώνιο στο +3 (22-19). Το λάθος της Πλακιά οδήγησε το σκορ στο 23-21 και η Αλβάρεζ σκόραρε μετά για το 24-22. Με ένα σερί τριών πόντων η ομάδα των Πεύκων πέρασε μπροστά (24-25) και με πόντο της Δρακουλίδου έκανε το 25-26. Η Ρούση ισοφάρισε προσωρινά σε 26-26, καθώς με δύο πόντους της Μάγκντιτς το σετ ολοκληρώθηκε στο 26-28.

Έτσι οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στο τάι μπρέικ, εκεί όπου η Φωτεινού με άσο (2-0) και η Αλβάρεζ με ωραίο πλασέ έκαναν το 3-1. Η Κουβανή βγήκε ξανά μπροστά και με δύο πόντους έγραψε το 5-2. Οι φιλοξενούμενες δεν πτοήθηκαν και αφού πρώτα ισοφάρισαν, στη συνέχεια ξέφυγαν με τρεις πόντους χάρη σε μπλοκ της Καραφουλίδου  (5-8). Η Βασιλαντωνάκη με τον ίδιο τρόπο μείωσε σε 8-9 και η Καραφουλίδου ήταν ξανά εκεί για το 9-10. Η Βασιλαντωνάκη ισοφάρισε και πάλι (11-11), όμως μετά η ομάδα των Πεύκων πέτυχε τέσσερις συνεχόμενους πόντους με αποτέλεσμα να πάρει το τάι μπρέικ (11-15) και παράλληλα τη δέκατη νίκη της σε ισάριθμα παιχνίδια.

Η εμφάνιση του Πανιωνίου ήταν άκρως ικανοποιητική και παρά την ήττα, οι «κυανέρυθρες» έδειξαν πως βρίσκονται στο σωστό δρόμο. Η ομάδα της Δήμητρας Λυκογιάννη κατάφερε να «κλέψει» την παράσταση και πλέον θα επιστρέψει στη δράση από το νέο έτος. Συγκεκριμένα το Σάββατο (7/1, 18:00) θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας τον Απόλλωνα Καλαμάτας.

Τα σετ: 25-23, 25-11, 13-25, 26-28, 11-15.

Πανιώνιος (Λυκογιάννη): Βασιλαντωνάκη 13 (2 άσοι, 2 μπλοκ, 9/32 επιθέσεις), Καρέλια 7 (3 μπλοκ, 4/8 επιθέσεις), Ρούση 11 (2 άσοι, 2 μπλοκ,7/42 επιθέσεις, 46% υποδοχή), Φωτεινού 8 (2 άσοι, 2 μπλοκ, 4/8 επιθέσεις), Αλβάρεζ 29 (1 άσος, 4 μπλοκ, 24/52 επιθέσεις, 31% υποδοχή), Διολή, Σαΐνι 4 (1 άσος, 3/8 επιθέσεις), Λεωνίδου (λ) (42% υποδοχή), Λιόλιου, Μιλεντίγεβιτς, Παπαδοπούλου 2 (1 μπλοκ, 1/3 επιθέσεις, 25% υποδοχή), Τσιγαρίδα.

Ακαδημίες Πρωταθλητών Πεύκων (Χαριτωνίδης): Βεζυριανίδου 1 (1/1 επιθέσεις), Κομλένοβιτς 11 (1 άσος, 3 μπλοκ, 7/32 επιθέσεις, 66% υποδοχή), Καραφουλίδου 24 (4 μπλοκ, 20/58 επιθέσεις), Μάγκντιτς 26 (3 άσοι, 2 μπλοκ, 21/49 επιθέσεις, 33% υποδοχή), Πλακιά 2 (2 μπλοκ), Ματσαρόκη 8 (2 άσοι, 5 μπλοκ, 1/5 επιθέσεις), Δρακουλίδου 1 (1/7 επιθέσεις), Μπαλλά (λ) (43% υποδοχή), Βούζα 1 (1/3 επιθέσεις), Τόλιου, Μιχοπούλου 2 (2/3 επιθέσεις, 50% υποδοχή), Ιορδανίδου.