Στατιστικά & ρεκόρ από τη νίκη επί του Πόρου!

Γράφει ο Νίκος Τσιάπης...

* Μετά την εκτός έδρας ισοπαλία (1-1) απέναντι στον ΠΑΟ Ρουφ στις 13/3/2022, ο Πανιώνιος επέστρεψε στις νίκες επικρατώντας με 4-1 επί του Πόρου τον οποίο μάλιστα υποχρέωσε στην πρώτη του εκτός έδρας ήττα στα πλαίσια του φετινού πρωταθλήματος!

* Ήταν το 5ο κυανέρυθρο τρίποντο στα 7 τελευταία ματς με τον Ιστορικό να φτάνει τους 34 βαθμούς συγκομιδής με απολογισμό 10 νικών, 4 ισοπαλιών & 2 ηττών έπειτα από 16 ματς. Οι κυανέρυθροι πλέον καταγράφουν μέσο όρο 2,14 βαθμών ανά αγώνα παραμένοντας σταθερά εδώ και μεγάλο χρονικό διάστημα η μία από τις δύο ομάδες του 7ου ομίλου με μέσο όρο υψηλότερο των 2 βαθμών ανά ματς!

* Μετά τον Γιούχτα, την Αναγέννηση Ιεράπετρας & τον Ατσαλένιο, ο Πόρος έγινε ο 4ος αντίπαλος εναντίον του οποίου οι κυανέρυθροι πετυχαίνουν ισάριθμες νίκες εντός & εκτός έδρας!

Αξίζει μάλιστα να σημειωθεί ότι απέναντι στις 4 αυτές ομάδες εμφανίστηκαν και οι 4 πιθανοί συνδυασμοί νίκης στο σύνολο των 2 αναμετρήσεων σε σχέση με το αν η επικράτηση του Πανιωνίου είχε διαμορφθεί από το πρώτο ημίχρονο ή αν κρίθηκε στην ''επανάληψη'' του εκάστοτε αγώνα!

Πιο αναλυτικά :

i. Αμφότερες οι νίκες με αντίπαλο τον Πόρο είχαν διαμορφωθεί από το πρώτο ημίχρονο των αναμετρήσεων!

7η αγωνιστική : Πόρος-Πανιώνιος 0-2 (σκορ ημιχρόνου 0-1) στις 12/12/2021
16η αγωνιστική : Πανιώνιος-Πόρος 4-1 (σκορ ημιχρόνου 2-0) στις 20/3/2022

ii. Αμφότερες οι νίκες με αντίπαλο τον Ατσαλένιο διαμορφώθηκαν στο δεύτερο ημίχρονο των αγώνων δεδομένου ότι τα αντίστοιχα πρώτα ημίχρονα είχαν ολοκληρωθεί ισόπαλα!

5η αγωνιστική : Πανιώνιος-Ατσαλένιος 4-2 (σκορ ημιχρόνου 1-1) στις 21/11/2021
14η αγωνιστική : Ατσαλένιος-Πανιώνιος 0-1 (σκορ ημιχρόνου 0-0) στις 27/2/2022

iii. Απέναντι στον Γιούχτα οι κυανέρυθροι αφενός επικράτησαν με ισοπαλία στο ημίχρονο στη Νέα Σμύρνη, αφετέρου με διπλό'' ημίχρονο στις Αρχάνες Ηρακλείου στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος!

1η αγωνιστική : Γιούχτας-Πανιώνιος 1-4 (σκορ ημιχρόνου 1-2) στις 24/10/2021
10η αγωνιστική : Πανιώνιος-Γιούχτας 1-0 (σκορ ημιχρόνου 0-0) στις 23/1/2022

iv. Απέναντι στην Αναγέννηση Ιεράπετρας οι κυανέρυθροι αφενός είχαν προηγηθεί από το πρώτο ημίχρονο στην εντός έδρας επικράτηση τους, αφετέρου είχαν φύγει αγχωτικά με το ''διπλό'' από την Ιεράπετρα με ''Χ'' ημίχρονο!

2η αγωνιστική : Αναγέννηση Ιεράπετρας-Πανιώνιος 0-2 (σκορ ημιχρόνου 0-0) στις 31/10/2021
11η αγωνιστική : Πανιώνιος-Αναγέννηση Ιεράπετρας 3-0 (σκορ ημιχρόνου 2-0) στις 30/1/2022

* Ήταν η 5η συνεχόμενη εντός έδρας νίκη του Ιστορικού αλλά με την κυανέρυρθη εστία παραβιασμένη για πρώτη φορά στη Νέα Σμύρνη μετά τις 5/12/2021 και την εντός έδρας ισοπαλία (1-1) απέναντι στον ΠΑΟ Ρουφ!

Είναι χαρακτηριστικό πως ο Πανιώνιος είχε κρατήσει το ''μηδέν'' στα μετόπισθεν ως γηπεδούχος για χρονικό διάστημα 3,5 μηνών αλλά μετά από 504 συνεχόμενα αγωνιστικά λεπτά ''έσπασε'' το συγκεκριμένο εντυπωσιακό αν μη τι άλλο κυανέρυθρο σερί!