Σπάνιες συμπτώσεις από τη νίκη επί της Νεάπολης

Γράφει ο Νίκος Τσιάπης

* Ο Πανιώνιος μπήκε νικηφόρα στο 2022 όπως ακριβώς είχε αποχαιρετήσει το 2021 , επικρατώντας με 2-0 επί της Νεάπολης στην εξ' αναβολής αναμέτρηση για την 8η αγωνιστική του 7ου ομίλου.

Με αυτό τον τρόπο, έφτασε τους 17 βαθμούς συγκομιδή έπειτα από τις 8 πρώτες αγωνιστικές καταγράφοντας μέχρι στιγμής 5 νίκες, 2 ισοπαλίες & 1 ήττα και μέσο όρο 2.12 βαθμούς ανά αγώνα!

Σε συνδυασμό μάλιστα με τα τελευταία ανεπιτυχή αποτελέσματα των Αγίου Νικολάου & ΠΑΟ Ρουφ, ο Ιστορικός βρίσκεται πλέον σε απόσταση βολής από την κορυφή σε έναν όμιλο που αναμένεται αμφίρροπος μέχρι τέλους!

Αξίζει να σημειωθεί πως μετά και το νικηφόρο αποτέλεσμα απέναντι στην ομάδα του Λασιθίου, οι κυανέρυθροι ολοκλήρωσαν μία αήττητη πεντάδα συνεχόμενων αναμετρήσεων με συγκομιδή 11 βαθμούς και απολογισμό 3 νικών & 2 ισοπαλιών έχοντας μάλιστα δημιουργήσει μία ακολουθία αποτελεσμάτων που εμφανίζεται για 3η φορά εντός της τελευταίας δεκαετίας!

Συγκεκριμένα, τα αποτελέσματα του Ιστορικού κατά χρονική σειρά και στις 3 περιπτώσεις είχαν ως εξής : εντός έδρας νίκη, εκτός έδρας ισοπαλία, εντός έδρας ισοπαλία , εκτός έδρας νίκη & εντός έδρας νίκη!

Κάτι αντίστοιχο είχε συμβεί τόσο την περσινή σεζόν και πάλι στα πλαίσια της Γ' εθνικής όσο και κατά της διάρκεια των Super League 2015/2016 όταν οι κυανέρυθροι υπό τις οδηγίες του Μαρίνου Ουζουνίδη κατάφεραν να κάνουν τη μεγάλη υπέρβαση τερματίζοντας στην 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα εξασφλίζοντας μία θέση στη διαδικασία των play-offs για πρώτη φορά μετά από 8 χρόνια!

Πιο αναλυτικά :

Super League 2015/2016
17η αγωνιστική : Πανιώνιος-Ηρακλής 1-0 (10.01.2016)
18η αγωνιστική : Παναθηναϊκός-Πανιώνιος 0-0 (17.01.2016)
19η αγωνιστική : Πανιώνιος-Αστέρας Τρίπολης 0-0 (23.01.2016)
20ή αγωνιστική : Πανθρακικός-Πανιώνιος 0-1 (30.01.2016)
21η αγωνιστική : Πανιώνιος-Παναιτωλικός 2-0 (08.02.2016)

Γ' Εθνική 2020/2021
  5η αγωνιστική : Πανιώνιος-Μαρκό 1-0 (18.04.2021)
  6η αγωνιστική : Εθνικός Πειραιώς-Πανιώνιος 1-1 (25.04.2021)
  7η αγωνιστική : Πανιώνιος-Ηλιούπολη 1-1 (09.05.2021)
  8η αγωνιστική : Μοσχάτο-Πανιώνιος 1-4 (26.05.2021)
  9η αγωνιστική : Πανιώνιος-Φωστήρας 2-0 (30.05.2021)

Γ' Εθνική 2021/2022

5η αγωνιστική : Πανιώνιος-Ατσαλένιος 4-2 (21.11.2021)
  4η αγωνιστική : Αλμυρός-Πανιώνιος 1-1 (28.11.2021)
  6η αγωνιστική : Πανιώνιος-ΠΑΟ Ρουφ 1-1 (05.12.2021)
  7η αγωνιστική : Πόρος-Πανιώνιος 0-2 (12.12.2021)
  8η αγωνιστική : Πανιώνιος-Νεάπολη 2-0 (16.01.2022)

Παρατηρείται πως στο τελευταίο χρονικά ματς της εκάστοτε πεντάδας αγώνων, ο Ιστορικός έχει επικρατήσει με το ίδιο σκορ (2-0) και στις 3 περιπτώσεις!

Μετά το αγχωτικό και ταυτόχρονα υπερπολύτιμο τρίποντο που πήραν οι κυανέρυθροι απένανι στη Νεάπολη (2-0) στο εναρκτήριο ματς του 2022, διατήρησαν μία περίεργη αλλά παράλληλα και αξιοπρόσεκτη παράδοση η οποία έχει χτιστεί διαχρονικά!

Παρατηρείται ότι τις συντριπτικά περισσότερες φορές φτάνουν στη κατάκτηση της νίκης (ή της πρόκρισης γενικότερα σε περιπτώσεις αγώνων κυπέλλου) όταν αντιμετωπίζουν για πρώτη φορά στο σύνολο της προϊστορίας ομάδες που προέρχονται από το νησιωτικό κομμάτι της χώρας!

Αναλυτικά όλες οι πρώτες χρονικά αναμετρήσεις του Πανιωνίου εναντίον
νησιωτικών ομάδων σε εγχώρια ή διεθνή επίσημη διασυλλογική διοργάνωση :

16.05.1948 : Εργοτέλης-Πανιώνιος 1-6 (Κύπελλο Ελλάδας 1947/1948)
17.01.1954 : ΟΦΗ-Πανιώνιος 1-2 (Κύπελλο Ελλάδας 1953/1954)
14.07.1957 : Νέος Αστέρας Ρεθύμνου-Πανιώνιος 1-7 (Κύπελλο Ελλάδας 1956/1957)
08.04.1962 : ΑΕΚ Χαλκίδας-Πανιώνιος 1-6 (Κύπελλο Ελλάδας 1961/1962)
08.12.1963 : Ολυμπιακός Χαλκίδας-Πανιώνιος 1-1 (Α' Εθνική 1963/1964)
02.04.1964 : Ατλαντίδα Χανίων-Πανιώνιος 0-2 (Κύπελλο Ελλάδας 1960/1961)
17.12.1967 : Πανιώνιος-Ολυμπιακός Λευκωσίας 5-0 (Α' Εθνική 1967/1968)
20.10.1968 : Πανιώνιος-Χαλκίδα 2-1 (Α' Εθνική 1968/1969)
29.12.1968 : ΑΕ Λεμεσού-Πανιώνιος 0-4 (Α' Εθνική 1968/1969)
14.05.1969 : Κέρκυρα-Πανιώνιος 0-2 (Κύπελλο Ελλάδας 1968/1969)
06.12.1970 : Πανιώνιος-ΕΠΑ Λάρνακας 4-1 (Α' Εθνική 1970/1971)
28.02.1971 : Πανιώνιος-Αίας Σαλαμίνας 2-1 παρ. (Κύπελλο Ελλάδας 1970/1971) *
15.10.1972 : Πανιώνιος-Ομόνοια Λευκωσίας 2-1 (Κύπελλο Ελλάδας 1972/1973)
02.12.1973 : Πανιώνιος-ΑΠΟΕΛ Λευκωσίας 1-1 (Α' Εθνική 1973/1974)
21.11.1977 : Πανιώνιος-Ηρόδοτος Αλικαρνασσού 4-2 πεν. (Κύπελλο Ελλάδας 1977/1978) **
28.01.1979 : Ρόδος-Πανιώνιος 2-1 (Α' Εθνική 1978/1979)
05.10.1986 : Πανιώνιος-Διαγόρας Ρόδου 1-0 (Α' Εθνική 1986/1987)
30.01.1991 : ΕΑ Ρεθύμνου-Πανιώνιος 1-3 (Κύπελλο Ελλάδας 1990/1991)
08.09.1993 : Ιαλυσσός Ρόδου-Πανιώνιος 0-0 (Κύπελλο Ελλάδας 1993/1994)
31.08.1994 : Πανιώνιος-Άγιος Νικόλαος 3-2 (Κύπελλο Ελλάδας 1994/1995)
22.10.1998 : Πανιώνιος-Απόλλων Λεμεσού 3-2 (Cup Winners Cup 1998/1999)
20.12.2011 : Καλλονή-Πανιώνιος 2-3 παρ. (Κύπελλο Ελλάδας 2011/2012) ***
17.11.2012 : Πανιώνιος-Πλατανιάς 4-0 (Super League 2012/2013)
01.12.2015 : Πανιώνιος-Ζάκυνθος 1-0 (Κύπελλο Ελλάδας 2015/2016)
07.12.2016 : Κισσαμικός-Πανιώνιος 3-0 (Κύπελλο Ελλάδας 2016/2017)
18.10.2020 : Πανιώνιος-Πανναξιακός 4-1 (Γ' Εθνική 2020/2021)
02.06.2021 : Μύκονος-Πανιώνιος 1-2 (Γ' Εθνική 2020/2021)
24.10.2021 : Γιούχτας-Πανιώνιος 1-4 (Γ' Εθνική 2021/2022)
31.10.2021 : Αναγέννηση Ιεράπετρας-Πανιώνιος 0-2 (Γ' Εθνική 2021/2022)
21.11.2021 : Πανιώνιος-Ατσαλένιος 4-2 (Γ' Εθνική 2021/2022)
28.11.2021 : Αλμυρός-Πανιώνιος 1-1 (Γ' Εθνική 2021/2022)
12.12.2021 : Πόρος-Πανιώνιος 0-2 (Γ' Εθνική 2021/2022)
16.01.2022 : Πανιώνιος-Νεάπολη 2-0 (Γ' Εθνική 2021/2022)

* 2-1 υπέρ του Πανιωνίου στην παράταση, 1-1 είχε ολοκληρωθεί η κανονική διάρκεια
** 4-2 υπέρ του Πανιωνίου στη διαδικασία των πέναλτι, 0-0 σε κανονική διάρκεια & παράταση
*** 2-3 υπέρ του Πανιωνίου στην παράταση, 2-2 είχε ολοκληρωθεί η κανονική διάρκεια

Είναι χαρακτηριστικό ότι ο Ιστορικός μετράει 27 επιτυχίες σε σύνολο των 33 σχετικών αναμετρήσεων, ποσοστό κοντά στο 82% !