Μεγάλη νίκη για τον Ιστoρικό στην Κρήτη!

Τη νίκη με 96-91 στην παράταση (80-80 κανονική διάρκεια) πήρε ο Πανιώνιος στον εκτός έδρας αγώνα με τον ΟΦΗ

, για την 7η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Β' Εθνική Μπάσκετ.

Η ομάδα του Γιώργου Μπιτζάνη, μετά την εντός έδρας ήττα της προηγούμενης αγωνιστικής από την Μεγαρίδα, έβγαλε αντίδραση, οι κυανέρυθροι έδειξαν σημάδια βελτίωσης και κατάφεραν να πανηγυρίσουν δύσκολη εκτός έδρας νίκη επί του ΟΦΗ.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι σε όλη την διάρκεια του αγώνα με συνεχείς εναλλαγές του σκορ και λίγο πριν την λήξη της κανονικής διάρκειας ο Πανιώνιος προηγήθηκε με 80-78 για να ισοφαρίσει ο ΟΦΗ στην τελευταία φάση στέλνοντας το ματς στην παράταση. Εκεί ο Ιστορικός έδειξε ψυχραιμία, είχε καθαρό μυαλό και κατάφερε να φύγει νικητής από το Ηράκλειο.

Πρωταγωνιστής και πρώτος σκόρερ για τον Πανιώνιο ήταν ο Αλέξης Κυρίτσης που σημείωσε 34 πόντους!

Τα 10λεπτα: 22-18, 40-36, 58-56, 80-80, 91-96 (παρ.)

ΟΦΗ (Ράλλης – Καρλάφτης) Λιανός 21(3), Μητρόπαπας 16(1), Καρλάφτης 2, Τσερκιτζόγλου 8(2), Μηλαθιανάκης 2,Καμπάκας, Αγαπιάδης 17(2),Πρωτογεράκης 6Λουφάκης, Καψάλης, Θεοδωρίδης 11(3), Πάλλης 8

Πανιώνιος (Μπιτζάνης Γ -Μαρούλης) Βαλιώτης 7(1),Μήτσιαλος, Λαναρής 2,Μίχαλος 8(1),Κυρίτσης 34,Ρουμελιώτης 11(3), Μπελίτσης 14(2),Λυκογιάννης, Σκουλούδης 12,Λιαράκος 8(1)