Στατιστικά από τη νίκη επί του Ατσαλένιου

Γράφει ο Νίκος Τσιάπης

* Μετά το ανεπιτυχές αποτέλεσμα απέναντι στον Άγιο Νικόλαο & την αναβολή του εκτός έδρας αγώνα απέναντι στον Αλμυρό, ο Πανιώνιος επέστρεψε στα τρίποντα επικρατώντας περιπετειωδώς με 4-2 έναντι του Ατσαλένιου & φτάνοντας τους 9 βαθμούς συγκομιδής έπειτα από 4 ματς.

* Η εν λόγω νίκη με 4-2 επί του ΠΟΑ ήταν μεταξύ άλλων η πρώτη εντός έδρας αναμέτρηση για τον Ιστορικό με παρουσία κόσμου στο γήπεδο μετά από σχεδόν 2 χρόνια!

Για την ακρίβεια, ήταν 665 ημέρες νωρίτερα όταν στις 26/1/2020 σε επεισοδιακό ματς επικράτησε (και τότε αγχωτικά) με 1-0 του Ατρομήτου στα πλαίσια της 21ης αγωνιστικής της Super League 2019/2020 με ουκ ολίγα κοινά χαρακτηριστικά να εντοπίζονται με την πρόσφατη νίκη έναντι των ''πράσινων'' του Ηρακλείου!

Πιο αναλυτικά :

i. αμφότεροι οι αγώνες διεξήχθησαν μεσημέρι Κυριακής (15.00) ενώ λίγες ώρες αργότερα (19.30) ,  ΑΕΚ & Ολυμπιακός διασταύρωναν τα ξίφη τους στο ΟΑΚΑ!

Κυριακή 26 Ιανουαρίου 2020 , 15.00 , Πανιώνιος-Ατρόμητος 1-0
Κυριακή 26 Ιανουαρίου 2020 , 19.30 , ΑΕΚ-Ολυμπιακός 0-0

Κυριακή 21 Νοεμβρίου 2021 , 15.00 , Πανιώνιος-Ατσαλένιος 4-2
Κυριακή 21 Νοεμβρίου 2201 , 19.30 , ΑΕΚ-Ολυμπιακός 2-3

Παρατηρείται πως σε αμφότερα τα ματς της 26ης Ιανουαρίου 2020 επιβεβαιώθηκε αυτό που αποκαλείται στοιχηματικά ''no goal & under 2.5'' σε αντίθεση σε τα ματς της 21ης Νοεμβρίου 2021 που επαληθεύτηκε το ''goal/goal & over 2.5''!

ii. και στις 2 περιπτώσεις τα ματς κρίθηκαν υπέρ των κυανέρυθρων στο δεύτερο ημίχρονο καθώς στην ανάπαυλα ήταν ισόπαλα (αυτό που αποκαλείται στοιχηματικά ''Χ ημίχρονο / 1 τελικό'' δηλαδή)

Κυριακή 26 Ιανουαρίου 2020 , 15.00 , Πανιώνιος-Ατρόμητος 1-0 (σκορ ημιχρόνου 0-0)
Κυριακή 21 Νοεμβρίου 2021 , 15.00 , Πανιώνιος-Ατσαλένιος 4-2 (σκορ ημιχρόνου 1-1)

iii. και οι 2 εν λόγω αγώνες διεξήχθησαν αμέσως μετά από εντός έδρας ήττες του Πανιωνίου από ομάδες της Κρήτης σε αναμετρήσεις όπου σκόραραν και οι 2 ομάδες!

Super League 2019/2020
19η αγωνιστική : Πανιώνιος-ΟΦΗ 1-2 (18.01.2020)
21η αγωνιστική : Πανιώνιος-Ατρόμητος 1-0 (26.01.2020)

Γ Εθνική 2021/2022

3η αγωνιστική : Πανιώνιος-Άγιος Νικόλαος 1-3 (07.11.2021)
5η αγωνιστική : Πανιώνιος-Ατσαλένιος 4-2 (21.11.2021)

* Ήταν η πρώτη νίκη του Πανιωνίου με σκορ 4-2 μετά από σχεδόν 6,5 χρόνια όταν και είχε επικρατήσει με το ίδιο σκορ επί της Βέροιας στα πλαίσια της 26ης αγωνισιτικής της Super League 2014/2015 με κοινό χαρακτηριστικό το γεγονός ότι το πρώτο ημίχρονο είχε ολοκληρωθεί ισόπαλο με το ίδιο σκορ (1-1) σε αμφότερες τις περιπτώσεις!

* Σε συνέχεια προγενέστερης στατιστικής αναφοράς στο παρών άρθρο, αξίζει να σημειωθεί μία αν μη τι άλλο χαρακτηριστική σύμπτωση! Έχει παρατηρηθεί πως οι κυανέρυθροι έχουν φτάσει σε ισάριθμες εντός έδρας νίκες τις 6 τελευταίες φορές που αγωνίστηκαν στη Νέα Σμύρνη τo ίδιο αγωνιστικό Σαββατοκύριακο (στις 4 περιπτώσεις μάλιστα την ίδια ημέρα!) που ταυτόχρονα διασταύρωσαν τα ξίφη τους, ΑΕΚ & Ολυμπιακός στο ΟΑΚΑ!

Πιο συγκεκριμένα :

21η αγωνιστική Super League 2016/2017 : Πανιώνιος-Ηρακλής 1-0 (21.02.2017)
21η αγωνιστική Super League 2016/2017 : ΑΕΚ-Ολυμπιακός 1-0 (21.02.2017)

5η αγωνιστική Super League 2017/2018 : Πανιώνιος-Λάρισα 4-1 (24.09.2017)
5η αγωνιστική Super League 2017/2018 : ΑΕΚ-Ολυμπιακός 3-2 (24.09.2017)

6η αγωνιστική Super League 2018/2019 : Πανιώνιος-Άρης 1-0 (06.10.2018)
6η αγωνιστική Super League 2018/2019 : ΑΕΚ-Ολυμπιακός 1-1 (07.10.2018)

21η αγωνιστική Super League 2019/2020 : Πανιώνιος-Ατρόμητος 1-0 (26.01.2020)
21η αγωνιστική Super League 2019/2020 : AEK-Ολυμπιακός 0-0 (26.01.2020)

4η αγωνιστική play-out Super League 2019/2020 : Πανιώνιος-Ξάνθη 2-1 (27.06.2020)
4η αγωνιστική play-offs Super League 2019/2020 : ΑΕΚ-Ολυμπιακός 1-2 (28.06.2020)

5η αγωνιστική Γ Εθνικής 2021/2022 : Πανιώνιος-Ατσαλένιος 4-2 (21.11.2021)
10η αγωνιστική Super League 2021/2022 : ΑΕΚ-Ολυμπιακός 2-3 (21.11.2021)