Φιλική νίκη για τον πολύ καλό Πανιώνιο!

Ο Πανιώνιος παρουσίασε πολύ καλό πρόσωπο στο εντός έδρας φιλικό με τον Διαγόρα Ρόδου, επικρατώντας με 1-0.

Η ομάδα του Δημήτρη Κοροπούλη, ειδικά στα πρώτα 45' λεπτά του αγώνα, ήταν καλύτερη στον αγωνιστικό χώρο, πέτυχε ένα γκολ με τον Δρίτσα, είχε δοκάρι με τον Λιούμη και γενικότερα έδειξε πως είναι έτοιμη για οποια κατηγορία και αν αγωνιστεί.

Το "παρών" στις εξέδρες έδωσαν περίπου 500 φίλοι του Ιστορικού.

Αυτό ήταν το δεύτερο δυνατό φιλικό του Πανιωνίου, μετά το ισοπαλο με τον Ιωνικό και ξανα οι κυανέρυθροι είχαν εξαιρετική εικόνα.

Ο Πανιώνιος μπήκε δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 11ο λεπτο με σκόρερ τον Δρίτσα.

Εν συνεχεία οι κυανέρυθροι συνέχισαν να απειλούν, όμως στο 14' ο τερματοφύλακας του Διαγόρα ειπε "όχι" στην κοντινή κρφαλια του Σπάρταλη και λίγα λεπτά αργότερα ο Λιούμης δεν πρόλαβε με προβολή να σπρώξει την μπάλα προς τα δίχτυα μετά από ωραιο γύρισμα του Μούντριχα.

Στα επόμενα λεπτά ο Διαγόρας είχε τις δικές του καλές στιγμές με τα σουτ του Ζούνη και του Γιώργου. Το πρώτο έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ ο Κραβαρίτης και το δεύτερο πέρασε πάνω από την εστία.

Στο 41' η ομάδα του Κοροπούλη βγήκε πολύ όμορφα στην επίθεση, ο Γροντής με ωραια ενέργεια και πάσα έβγαλε τον Λιούμη σε θέση τετ α τετ δεξιά της περιοχής, όμως υο πλασε του φορ του Πανιωνίου σταμάτησε στο δεξί κάθετο δοκάρι του Διαγόρα.

Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν στα πρώτα λεπτά της "επανάληψης" με το σουτ του Ζούνη μέσα από την περιοχή να περνάει άουτ.

Στα επόμενα λεπτά ο ρυθμός έπεσε αισθητά, καθώς έγιναν και πολλές αλλαγές και απο τους δύο προπονητές.

Υπήρξαν καποιες καλές προϋποθέσεις και για τους δυο αντιπάλους, όμως έλειψε η καλή φάση.

Στα τελευταία λεπτά του αγώνα ανέβηκαν λιγο οι... τονοι εντός αγωνιστικού χώρου, αλλά και στην εξέδρα, καθώς κάποιες παραπάνω απο το επιτρεπτό δυνατές ενέργειες των φιλοξενούμενων έφεραν τον εκνευρισμό στους κυανέρυθρους.

Τελικό σκορ το 1-0 για τον Πανιώνιο, με τους παίκτες του Κοροπούλη να δέχονται στο φινάλε το θερμο χειροκρότημα απο τον κόσμο.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ: Κραβαρίτης (46' Σταματόπουλος), Λάμψιας, Ζάχι, Ζούλιας, Καραβίδας, Μπρέγκου, Σπάρταλης, Δρίτσας, Λιούμης, Γροντής, Μούντριχας.

Έπαιξαν και οι: Σταμάτης, Νταλακούρας, Αργυρίου, Διονέλλης, Τσέργας, Μίχος, Καλομοίρης.

ΔΙΑΓΟΡΑΣ: Σκαφίδας, Τοπάλ, Τάτσης, Ρουγκάλας, Καρατάσιος (44' λ.τρ. Αλντάιρ), Γιώργου, Παπαδόπουλος, Πίσπας, Ντος Σαντος, Ζούνης, Λαμπίρης.

Επαιξαν και οι: Σάιμπερτ, Κουιρουκίδης, Τόμας, Παραστατίδης, Πασαλιμανιώτης, Σεφκιέτ.