Στατιστικά από τη νίκη επί του Χαραυγιακού

Γράφει ο Νίκος Τσιάπης * Μετά και τη νίκη επί του Χαραυγιακού , ο Πανιώνιος πέτυχε την 3η του νίκη σε ισάριθμους αγώνες στη νέα προσπάθεια π...

Γράφει ο Νίκος Τσιάπης

* Μετά και τη νίκη επί του Χαραυγιακού, ο Πανιώνιος πέτυχε την 3η του νίκη σε ισάριθμους αγώνες στη νέα προσπάθεια που πραγματοποιεί στην Γ' εθνική της σεζόν 2020/2021, με αποτέλεσμα να διατηρείται στην πρώτη θέση του 6ου ομίλου με συγκομιδή 9 βαθμών και τέρματα 8-3 υπέρ.

* Μία ιδαίτερη σύμπτωση που μέχρι στιγμής επαληθεύτηκε και στις 3 μέχρι στιγμής κυανέρυθρες επιτυχίες είναι πως σημειώθηκαν με ισόπαλο αποτέλεσμα στο ημίχρονο της εκάστοτε αναμέτρησης!

Πιο συγκεκριμένα :

18.10.2020 ~ 1η αγωνιστική : Πανιώνιος-Πανναξιακός 4-1 (σκορ ημιχρόνου 1-1)
25.10.2020 ~ 2η αγωνιστική : Προοδευτική-Πανιώνιος 1-2 (σκορ ημιχρόνου 1-1)
01.11.2020 ~ 3η αγωνιστική : Πανιώνιος-Χαραυγιακός 2-1 (σκορ ημιχρόνου 0-0)

Ένα ακόμη κοινό χαρακτηριστικό που παρατηρείται και στους 3 νικηφόρους αγώνες για τον Ιστορικό είναι πως σε όλες τις περιπτώσεις άνοιξε το σκορ, ισοφαρίστηκε προσωρινά και εν τέλει είχε τον τελευταίο λόγο σημειώνοντας τα νικητήρια γκολ πριν την ολοκλήρωση της εκάστοτε αναμέτρησης.

* Ήταν η πρώτη φορά που ο Πανιώνιος επικράτησε σε επίσημο ματς σημειώνοντας το νικητήριο γκολ στις καθυστερήσεις μετά από 21 μήνες και το νικηφόρο 2-1 επί του ΠΑΟΚ στα πλαίσια του πρώτου αγώνα της προημιτελικής φάσης του κυπέλλου Ελλάδας 2018/2019 στις 6/2/2019!

Έκτοτε, όλες οι κυανέρυθρες νίκες που έχουν μεσολαβήσει μέχρι και σήμερα είτε έχουν ''χτιστεί'' από το πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης είτε πριν το 80ό της λεπτό (στις περιπτώσεις όπου κρίθηκαν στο δεύτερο 45λεπτο).

* Μετά από αυτό το αποτέλεσμα, οι κυανέρυθροι συμπλήρωσαν 4 συνεχόμενα επίσημα ματς στα οποία σκόραραν & δέχθηκαν τουλάχιστον ένα τέρμα ενώ ταυτόχρονα στην αναμέτρηση σημειώθηκαν 3 ή περισσότερα γκολ, δηλαδή σημειώθηκε αυτό που αποκαλείται στοιχηματικά ''goal/goal & over 2.5'', κάτι που συνέβη για πρώτη φορά μετά τη σεζόν 2007/2008 όταν υπό τις οδηγίες του Γεραμνού Έβαλντ Λίνεν, το ''goal/goal & over 2.5'' είχε επιβεβαιωθεί τότε στους 5 τελευταίους αγώνες εκείνου του πρωταθλήματος!

Αναμφίβολα πρόκειται για ακόμα ένα πολύ σπάνιο και ταυτόχρονα ιδιαίτερο στατιστικό στοιχείο που δείχνει την εντελώς διαφορετική αγωνιστική φιλοσοφία της νυν νεανικής ομάδας του Ιστορικού συγκριτικά με προηγούμενες σεζόν όπου η ομάδα απαρτιζόταν από επαγγελματίες ποδοσοφαιριστές και αγωνιζόταν στη Super League!