Το έκανε θρίλερ αλλά κέρδισε

Μια ακόμη πολυ σημαντική νίκη (74-71) για τον Πανιώνιο απέναντι στην πολύ ανταγωνιστική μέχρι το τέλος Λάρισα. Ο Ιστορικός έφτασε ακόμη...

Ο Ιστορικός έφτασε ακόμη και στο +17 αλλά τελικά το ματς κατέληξε σε... θρίλερ στο τέταρτο δεκάλεπτο, ευτυχώς με αίσιο τέλος για τον Πανιώνιο, ο οποίος σημείωσε την τρίτη σερί νίκη του και την πέμπτη συνολικά στο πρωτάθλημα.

Οι κυανέρυθροι υπέπεσαν σε λάθη στην τέταρτη περίοδο αλλά ήταν καλύτεροι στην συνολική εικόνα του παιχνιδιού και άξιζαν την νίκη.

Το παιχνίδι:

Α ημίχρονο

Με τις δύο ομάδες να μπαίνουν δυνατά στο ματς ξεκίνησε το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα. Η Λάρισα φάνηκε να είναι ανταγωνιστική μπήκε μπροστά στο στο σκορ με 3-6, όμως  ο Πανιώνιος γρήγορα έκοψε τον ρυθμό της κάνοντας με ένα σερί το 13-6. Στην συνέχεια ο Ιστορικός ήταν καλύτερος, διατήρησε το προβάδισμα, η Λάρισα μείωσε στο καλάθι αλλά η πρώτη περίοδος έληξε υπέρ του Πανιωνίου 21-16.

Στην έναρξη της δεύτερης περιόδου οι φιλοξενούμενοι εκμεταλεύτηκαν τα χαμένα ριμπάουντ από πλευράς γηπεδούχων και ισοφάρισαν 21-21 και στη συνέχεια  βρέθηκαν στο +3 αφήνοντας τον Πανιώνιο πίσω στο σκορ. Οι κυανέρυθροι αντέδρασαν γρήγορα και με τρίποντο του Βεργίνη ανέκτησαν  το προβάδισμα αλλά η Λάρισα ανταγωνιστική μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου κράτησε την διαφορά στο καλάθι. Σκορ ημιχρόνου 37-35.

B ημίχρονο

Από την αρχή της τρίτης περιόδου ο Ιστορικός έδειξε την ανωτερότητα του, ανέβασε το ρυθμό του και έχτισε μια διαφορά 13 πόντων, κάνοντας πολύ δύσκολο πλέον το έργο της Λάρισας.
Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον Πανιώνιο να κάνει μεγάλο παιχνίδι και να είναι ασταμάτητος ανοίγοντας και άλλο το σκορ. Η Λάρισα δεν  μπόρεσε να βρει λύσεις απέναντι στην πιο έμπειρη ομάδα του Πανιωνίου με αποτέλεσμα το δεκάλεπτο να ολοκληρωθεί 64-48 υπέρ του Ιστορικού.

Στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου η Λάρισα μείωσε στους 9 και υποχρέωσε σε λάθη τον Πανιώνιο, ενώ 3 λεπτά πριν την λήξη της αναμέτρησης οι φιλοξενούμενοι ξαναμπήκαν στο παιχνίδι φτάνοντας στο -3. Η Λάρισα πίεσε μέχρι το τέλος και ύστερα από κερδισμένο φάουλ έφερε την διαφορά στον πόντο μόλις έξι δεύτερα πριν την λήξη. Τελικά ο Ιστορικός πήρε μια ακόμη μεγάλη νίκη 74-71 τελικό σκορ, με τον κόσμο να τον αποθεώνει