Ήττα από τον Άρη...

Την ήττα από τον Άρη Θεσσαλονίκης με 79-56 γνώρισε ο Πανιώνιος. Η ομάδα του Οικονόμου για ακόμα μια φορά δεν κατάφερε να πάρει το θετικ...

Την ήττα από τον Άρη Θεσσαλονίκης με 79-56 γνώρισε ο Πανιώνιος.

Η ομάδα του Οικονόμου για ακόμα μια φορά δεν κατάφερε να πάρει το θετικό αποτέλεσμα, έμεινε ξανά μακριά από τη νίκη και συνεχίζει τα άσχημα αποτελέσματα.

Το αποτέλεσμα ήταν δίκαιο, καθώς η ομάδα του Άρη ήταν μπροστά στο σκορ σε όλη την διάρκεια του αγώνα, είχε πιο σωστές επιλογές σε άμυνα και επίθεση και έτσι έφτασε στην επικράτηση,
καθώς η ομάδα της Θεσσαλονίκης είχε καλύτερη συγκέντρωση στο ματς, όταν βρέθηκε πίσω με 16-17 και προηγήθηκε με 27-20 στο πρώτο δεκάλεπτο.

Ο Πανιώνιος με 43-25 με ένα σερί 9-0 κατάφερε να μειώσει σε 43-34. Στο τρίτο δεκάλεπτο οι κυανέρυθροι θέλησαν μέσα από την άμυνα, να αλλάξουν τις ισορροπίες του αγώνα, μπορεί ως έναν… βαθμό, να τα κατάφεραν κρατώντας τον ‘Αρη άποντο για περίπου τέσσερα λεπτά, διάστημα στο οποίο μείωσε σε 58-49 με ένα επιμέρους σερί 9-1.

Δυστυχώς η ομάδα του Οικονόμου έμεινε από δυνάμεις στο τελευταίο δεκάλεπτο, όπου ο Χάρις έκανε την διαφορά, όταν με επτά συνεχόμενους πόντους έκανε το 70-51 στο 35ο λεπτό, δίνοντας οριστικό τέλος στις ελπίδες του Ιστορικού.
Κάπως έτσι οι «κίτρινοι» έκαναν το τελικό 79-56.

Μετά από 16 αγωνιστικές ο Πανιώνιος παραμένει μόλις στις 3 νίκες και τα πράγματα μόνο εύκολα δεν τα λες για τον στόχο της παραμονής.

Χρειάζονται μόνο νίκες, ώστε να αλλάξει το κλίμα τόσο βαθμολογικά όσο και ψυχολογικά στην ομάδα...

Προσπάθησαν περισσότερο για τον Πανιώνιο οι Νώντας Παπαντωνίου (13π. 3 ριμπ., 2 ασ.), Ντάβιον Μπέρι (12π., 6 ριμπ., 2 ασ).

Τα δεκάλεπτα: 30-24, 53-38, 60-51, 79-56

Πανιώνιος(Οικονόμου): Παπαντωνίου 13(1), El-Amin 5(1), Dorsey 8, Berry 12(2), Harris 5(1), Austin 5(1), Taylor, Δίπλαρος 6, Δημητρακόπουλος 2, Καμπερίδης

Διαιτητές: Πουρσανίδης Γ., Ανδρικόπουλος, Αναστόπουλος Α.

Επιμέλεια : Σπύρος Καλαματιανός