Στατιστικά από τη νίκη επί του Αστέρα

Γράφει ο Νίκος Τσιάπης * Ο Πανιώνιος επέστρεψε στις νίκες σε επίπεδο πρωταθλήματος μετά από δύο μήνες όταν και είχε επικρατήσει με το ί...

Γράφει ο Νίκος Τσιάπης

* Ο Πανιώνιος επέστρεψε στις νίκες σε επίπεδο πρωταθλήματος μετά από δύο μήνες όταν και είχε επικρατήσει με το ίδιο σκορ (1-0) επί της Λαμίας! Έκτοτε είχαν μεσολαβήσει 6 ματς μακριά από τις επιτυχίες με απολογισμό 2 ισοπαλίες & 4 ήττες, κάτι που συνέβη για πρώτη φορά μετά τη σεζόν 2014/2015 όπου και τότε οι κυανέρυθροι είχαν μείνει για 6 συνεχόμενα ματς πρωταθλήματος χωρίς να γευτούν τη χαρά της νίκης!

Ειδικότερα :

2014/2015
  3η αγ. : Πανιώνιος-Αστέρας Τρίπολης 2-1 (14.09.2014)
  4η αγ. : Πανθρακικός-Πανιώνιος 1-0 (21.09.2014)
  5η αγ. : Πανιώνιος-Skoda Ξάνθη 1-1 (27.09.2014)
  7η αγ. : Πανιώνιος-ΠΑΣ Γιάννινα 0-1 (20.10.2014)
  8η αγ. : Λεβαδειακός-Πανιώνιος 1-0 (25.10.2014)
  9η αγ. : Βέροια-Πανιώνιος 2-2 (01.11.2014)
10η αγ. : Πανιώνιος-Καλλονή 0-2 (09.11.2014)
12η αγ. : Πανιώνιος-Νίκη Βόλου 2-1 (30.11.2014)

2018/2019
  11η αγ. : Πανιώνιος-Λαμία 1-0 (26.11.2018)

12η αγ. : Λάρισα-Πανιώνιος 4-2 (01.12.2018)
  13η αγ. : Πανιώνιος-Λεβαδειακός 1-1 (10.12.2018)
  14η αγ. : ΠΑΣ Γιάννινα-Πανιώνιος 3-1 (15.12.2018)
  16η αγ. : ΟΦΗ-Πανιώνιος 1-1 (12.01.2019)
  17η αγ. : ΠΑΟΚ-Πανιώνιος 3-0 (19.01.2019)
  18η αγ. : Πανιώνιος-ΑΕΚ 0-2 (26.01.2019)
  15η αγ. : Πανιώνιος-Αστέρας Τρίπολης 1-0 (30.01.2019)

Μεταξύ άλλων παρατηρούνται ορισμένα κοινά χαρακτηριστικά στοιχεία που αν μη τι άλλο συνδέουν τα δύο αυτά μεγάλα χρονικά διαστήματα κυανέρυθρης ξηρασίας καθώς σε αμφότερες τις περιπτώσεις :

i. Οι ομάδες έναντι των οποίων είχε επικρατήσει πριν & μετά το αρνητικό σερί ήταν ο Αστέρας Τρίπολης & μία κυανόλευκη ομάδα της κατηγορίας αντίστοιχα
ii. Οι κυανέρυθροι είχαν απολογισμό 2 ισοπαλιών (μία εντός & μία εκτός έδρας) & 4 ηττών στα 6 ματς που μεσολαβούν χωρίς νίκη &
iii. Στο 6ο και τελευταίο χρονικά ματς των αρνητικών αυτών σερί, είχαν γνωρίσει εντός έδρας ήττα με το ίδιο σκορ (0-2)!

* Ήταν το 6ο συνεχόμενο ματς που ο Ιστορικός παρέμεινε αήττητος από τον Αστέρα Τρίπολης ανεξαρτήτου έδρας! Είναι γεγονός πως μετά την εκτός έδρας ήττα (2-1) του στις 23/9/2015, αναμέτρηση που διεξήχθη στα πλαίσια της 4ης αγωνιστικής της Super League 2015/2016, έχει μεσολαβήσει μέχρι και σήμερα ένα αήττητο σερί 6 αγώνων έναντι των κυανοκίτρινων όπου ο Πανιώνιος μετράει 3 νίκες & 3 ισοπαλίες.

Πιο συγκεκριμένα :

19η αγ. 2015/2016 : Πανιώνιος-Αστέρας Τρίπολης 0-0 (23.01.2016)
  3η αγ. 2016/2017 : Πανιώνιος-Αστέρας Τρίπολης 3-0 (10.09.2016)
18η αγ. 2016/2017 : Αστέρας Τρίπολης-Πανιώνιος 1-1 (28.01.2017)
  8η αγ. 2017/2018 : Αστέρας Τρίπολης-Πανιώνιος 0-1 (22.10.2017)
23η αγ. 2017/2018 : Πανιώνιος-Αστέρας Τρίπολης 0-0 (24.02.2018)
15η αγ. 2018/2019 : Πανιώνιος-Αστέρας Τρίπολης 1-0 (30.01.2019)

Παρατηρείται ότι :

i. Τα αποτελέσματα εναλάσσονται με την ακόλουθη διαδοχική σειρά : ισοπαλία-νίκη-ισοπαλία-νίκη-ισοπαλία-νίκη &
ii. Οι κυανέρυθροι έχουν δεχθεί μόλις ένα γκολ (που προήλθε από ανύπαρκτο πέναλτι λίγο πριν την ολοκλήρωση του ημιχρόνου στις 28/1/2017) στο σύνολο των 6 αυτών αγώνων!

* Συνεχίστηκαν οι πελατειακές σχέσες που έχει αναπτύξει ο Πανιώνιος απέναντι στον Αστέρα Τρίπολης έναντι του οποίου καταγράφει συντριπτική προϊστορία στη Νέα Σμύρνη.

Είναι χαρακτηριστικό πως μετά και από την αναμέτρηση που διεξήχθη στις 30/1/2019, οι κυανέρυρθοι μετράνε 8 νίκες έναντι μίας των Αρκάδων ενώ 3 αγώνες ολοκληρώθηκαν χωρίς τέρματα!

Πιο αναλυτικά :

2007/2008 : Πανιώνιος-Αστέρας Τρίπολης 4-1 (23.03.2008)
2008/2009 : Πανιώνιος-Αστέρας Τρίπολης 3-0 (20.12.2008)
2009/2010 : Πανιώνιος-Αστέρας Τρίπολης 1-3 (19.09.2009)
2010/2011 : Πανιώνιος-Αστέρας Τρίπολης 0-0 (18.12.2010)
2011/2012 : Πανιώνιος-Αστέρας Τρίπολης 2-0 (03.01.2012)
2012/2013 : Πανιώνιος-Αστέρας Τρίπολης 2-1 (01.04.2013)
2013/2014 : Πανιώνιος-Αστέρας Τρίπολης 3-0 (29.03.2014)
2014/2015 : Πανιώνιος-Αστέρας Τρίπολης 2-1 (14.09.2014)
2015/2016 : Πανιώνιος-Αστέρας Τρίπολης 0-0 (23.01.2016)
2016/2017 : Πανιώνιος-Αστέρας Τρίπολης 3-0 (10.09.2016)
2017/2018 : Πανιώνιος-Αστέρας Τρίπολης 0-0 (24.02.2018)
2018/2019 : Πανιώνιος-Αστέρας Τρίπολης 1-0 (30.01.2019)

Μεταξύ άλλων παρατηρείται ότι :

i. Ήταν η πρώτη εντός έδρας κυανέρυθρη νίκη με σκορ 1-0 καθώς σε όλες τις προηγούμενες οι κυανέρυθροι είχαν σημειώσει 2 ή περισσότερα τέρματα! &
ii. Οι κυανοκίτρινοι παρέμειναν άσφαροι στη 4η συνεχόμενη επίσκεψη τους στην πλατεία! Είναι γεγονός ότι μετά το γκολ που σημειώσαν στο 22ο λεπτό του αγώνα που διεξήχθη στις 14/9/2014, δεν έχουν βρει εκ νέου δίχτυα στη Νέα Σμύρνη με τον Πανιώνιο να διατηρεί ανέπαφη την εστία του έναντι του Αστέρα για 428 συνεχόμενα αγωνιστικά λεπτά!