Στατιστικά από τη νίκη επί του Πλατανιά

Γράφει ο Νίκος Τσιάπης * Ήταν η πρώτη εντός έδρας νίκη του Πανιωνίου μετά από 2,5 μήνες και το 4-1 επί της Λάρισας (24/9/2017) στα πλα...

Γράφει ο Νίκος Τσιάπης

* Ήταν η πρώτη εντός έδρας νίκη του Πανιωνίου μετά από 2,5 μήνες και το 4-1 επί της Λάρισας (24/9/2017) στα πλαίσια της 5ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Έκτοτε, είχε πετύχει 2 εκτός έδρας νίκες με το ίδιο σκορ (0-1) σε Τρίπολη (22/10/2017) & Λεωφόρο (3/12/2017) ενώ στη Νέα Σμύρνη είχε απολογισμό 1 ισοπαλία & 2 ήττες στους 3 αγώνες που μεσολάβησαν μέχρι την πρόσφατη επικράτηση επί του Πλατανιά (2-1) στις 9/12/2017.

Ειδικότερα :

5η αγ. 2017/2018 : Πανιώνιος-Λάρισα 4-1 (24.09.2017)
  7η αγ. 2017/2018 : Πανιώνιος-Ολυμπιακός 3-4 (14.10.2017)
  9η αγ. 2017/2018 : Πανιώνιος-ΑΕΚ 0-1 (29.10.2017)
12η αγ. 2017/2018 : Πανιώνιος-ΠΑΟΚ 2-2 (26.11.2017)
14η αγ. 2017/2018 : Πανιώνιος-Πλατανιάς 2-1 (09.12.2017)

* Μετά από αυτό το αποτέλεσμα, ο Ιστορικός διατηρήθηκε στην 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα μετρώντας 6 νίκες, 4 ισοπαλίες & 4 ήττες, απολογισμός ο οποίος μοιράζεται ακριβώς στη μέση μεταξύ εντός (3-2-2) & εκτός έδρας (3-2-2)! Πλέον, έφτασε τους 22 βαθμούς μετά από 14 αγώνες, καταγράφοντας μέσο όρο 1,57 βαθμών ανά ματς. Μεταξύ άλλων ήταν η πρώτη φορά μετά από 1,5 μήνα που κατάφερε να ξεπεράσει τον μέσο όρο του 1,50 βαθμού ανά αγώνα!

Συνεχίστηκε ένα ασυνήθιστο σερί που θέλει τους κυανέρυθρους να ''χτίζουν'' τις εντός έδρας νίκες τους από το ημίχρονο της εκάστοτε αναμέτρησης! Παρατηρείται πως οι επιτυχίες τους εντός του 2017 στη πλατεία για όλες τις επίσημες διοργανώσεις έχουν αρχίσει να διαμορφώνονται από το πρώτο 45λεπτο με το ίδιο μάλιστα σκορ ημιχρόνου (1-0)!

Είναι χαρακτηριστικό πως η πιο πρόσφατη περίπτωση που έφτασε στο πολυπόθητο τρίποντο με ισοπαλία στο ημίχρονο (0-0) παραμένει μέχρι και σήμερα το 1-0 επί της Κέρκυρας του νυν τεχνικού του Ιστορικού Μιχάλη Γρηγορίου (!) στις 11/12/2016, σε αναμέτρηση που διεξήχθη στα πλαίσια της 14ης αγωνιστικής της Superleague 2016/2017!

Πιο αναλυτικά :

11.12.2006 : Πανιώνιος-Κέρκυρα 1-0 (σκορ ημιχρόνου 0-0)

21.01.2017 : Πανιώνιος-Παναιτωλικός 2-0 (σκορ ημιχρόνου 1-0)
05.02.2017 : Πανιώνιος-Ξάνθη 2-0 (σκορ ημιχρόνου 1-0)
19.02.2017 : Πανιώνιος-Ηρακλής 1-0 (σκορ ημιχρόνου 1-0)
11.03.2017 : Πανιώνιος-Λάρισα 1-0 (σκορ ημιχρόνου 1-0)
02.04.2017 : Πανιώνιος-Ατρόμητος 2-1 (σκορ ημιχρόνου 1-0)
13.07.2017 : Πανιώνιος-Γκόριτσα 2-0 (σκορ ημιχρόνου 1-0)
27.08.2017 : Πανιώνιος-Απόλλων Σμύρνης 2-0 (σκορ ημιχρόνου 1-0)
24.09.2017 : Πανιώνιος-Λάρισα 4-1 (σκορ ημιχρόνου 1-0)11.12.2017 : Πανιώνιος-Πλατανιάς 2-1 (σκορ ημιχρόνου 1-0)

* Ήταν η πρώτη Σαββατιάτικη επικράτηση του Πανιωνίου στα πλαίσια της Superleague 2017/2018. Είναι γεγονός ότι όλες οι προηγούμενες νίκες του είχαν σημειωθεί Κυριακή ενώ γενικότερα το πιο πρόσφατο Σαββατιάτικο τρίποντο των Νοεσμυρνιωτών είχε λάβει χώρα στο 1-0 επί της Λάρισας στις 11/3/2017 για την 24η αγωνιστική του περσινού πρωταθλήματος!

24η αγ. 2016/2017 : Πανιώνιος-Λάρισα 1-0 (Σάββατο 11.03.2017)
26η αγ. 2016/2017 : Πανιώνιος-Ατρόμητος 2-1 (Κυριακή 02.04.2017)
  1η αγ. 2017/2018 : Κέρκυρα-Πανιώνιος 0-1 (Κυριακή 20.08.2017)
  2η αγ. 2017/2018 : Πανιώνιος-Απόλλων Σμύρνης 2-0 (Κυριακή 27.08.2017)
  5η αγ. 2017/2018 : Πανιώνιος-Λάρισα 4-1 (Κυριακή 24.09.2017)
  8η αγ. 2017/2018 : Αστέρας Τρίπολης-Πανιώνιος 0-1 (Κυριακή 22.10.2017)
13η αγ. 2017/2018 : Παναθηναϊκός-Πανιώνιος 0-1 (Κυριακή 03.12.2017)
14η αγ. 2017/2018 : Πανιώνιος-Πλατανιάς 2-1 (Σάββατο 09.12.2017)

* Συνεχίστηκε μία παράξενη σύμπτωση που παρατηρείται στην σύντομη προϊστορία μεταξύ του Ιστορικού & των Κρητικών στη Νέα Σμύρνη. Είναι χαρακτηριστικό πως από τα 6 ματς που έχουν πραγματοποιηθεί μέχρι στιγμής, νικηφόρα για τους κυανέρυθρους ολοκληρώθηκαν όσα διεξήχθησαν Σάββατο ενώ ισόπαλα όσα έγιναν Κυριακή!