Στατιστικά από τη νίκη επί της Λάρισας

Γράφει ο Νίκος Τσιάπης * Ο Πανιώνιος επέστρεψε στις νίκες με το επιβλητικό 4-1 επί της Λάρισας και έτσι διατηρήθηκε για ακόμα μία αγωνι...

Γράφει ο Νίκος Τσιάπης

* Ο Πανιώνιος επέστρεψε στις νίκες με το επιβλητικό 4-1 επί της Λάρισας και έτσι διατηρήθηκε για ακόμα μία αγωνιστική στις υψηλές θέσεις της βαθμολογίας συνεχίζοντας την αν μη τι άλλο θετική μέχρι στιγμής φετινή του πορεία. Με αυτό τον τρόπο έγινε η μία από τις 3 συνολικά ομάδες του πρωταθλήματος με διψήφια βαθμολογική συγκομιδή & μέσο όρο υψηλότερο των 2,00 βαθμών ανά αγώνα, μετά την ολοκλήρωση της 5ης ''στροφής'' Superleague 2017/2018!

* Οι κυανέρυθροι μεταξύ άλλων διεύρυναν το αήττητο σερί που ''τρέχουν'' στο φετινό πρωτάθλημα καταγράφοντας νέο ρεκόρ επί ημερών Superleague (Ιούλιος 2006 κι έπειτα) καθώς ποτέ άλλοτε δεν αγνοούσαν την ήττα μετά το πέρας των 5 πρώτων αγωνιστικών.

Αξίζει να σημειωθεί πως σε περίπτωση που αποκομίσουν βαθμολογικά οφέλη στα ματς με Λαμία εκτός & Ολυμπιακό εντός, θα ισοφαρίσουν το αήττητο σερί των 7 πρώτων αγωνιστικών που έχει καταγραφεί στο ξεκίνημα της περιόδου 2003/2004!

Μία κοινή σύμπτωση που εμφανίζεται στις εν λόγω 2 περιπτώσεις αποτελεί το γεγονός ότι σε όσα ματς σημειώθηκαν τέρματα και δεν έμειναν σε λευκή ισοπαλία, ο Ιστορικός ήταν η ομάδα που άνοιξε το σκορ ανεξαρτήτως του τελικού αποτελέσματος!

Πιο συγκεκριμένα :

1η αγ. 2003/2004 : Πανιώνιος-Πανηλειακός 3-2 (24.08.2003)
2η αγ. 2003/2004 : Ξάνθη-Πανιώνιος 0-0 (31.08.2003)
3η αγ. 2003/2004 : Πανιώνιος-ΟΦΗ 1-1 (14.09.2003)
4η αγ. 2003/2004 : Καλλιθέα-Πανιώνιος 2-2 (20.09.2003)
5η αγ. 2003/2004 : Πανιώνιος-ΑΕΚ 2-2 (27.09.2003)

1η αγ. 2017/2018 : Κέρκυρα-Πανιώνιος 0-1 (20.08.2017)
2η αγ. 2017/2018 : Πανιώνιος-Απόλλων Σμύρνης 2-0 (27.08.2017)
3η αγ. 2017/2018 : Πανιώνιος-Παναιτωλικός 1-1 (10.09.2017)
4η αγ. 2017/2018 : ΠΑΣ Γιάννινα-Πανιώνιος 1-1 (18.09.2017)
5η αγ. 2017/2018 : Πανιώνιος-Λάρισα 4-1 (24.09.2017)

* Μετά από αυτό το αποτέλεσμα, συνεχίστηκαν όλα τα αρνητικά σερί της Λάρισας (που είχαν αναφερθεί εκ νέου και στο pre-game άρθρο), η οποία είναι αναμφισβήτητα η λιγότερο ανταγωνιστική αντίπαλος ως φιλοξενούμενη τόσο στο φετινό όσο και στα πιο πρόσφατα πρωταθλήματα που είχε λάβει μέρος!

Δεν είναι καθόλου τυχαίο ότι αφενός παρέμεινε η μοναδική ομάδα της Superleague 2017/2018 χωρίς βαθμολογική συγκομιδή μακριά από το γήπεδο της μετρώντας 3 ήττες σε ισάριθμους αγώνες & αφετέρου συνεχίζει να αγνοεί την εκτός έδρας νίκη σε επίπεδο πρωταθλήματος εδώ και 7,5 χρόνια (!) καθώς μετράει πλέον 33 συνεχόμενες αναμετρήσεις χωρίς ''διπλό''!

* Συνεχίστηκε ένα ασυνήθιστο σερί που θέλει τον Πανιώνιο να ''χτίζει'' τις εντός έδρας νίκες του από το ημίχρονο της εκάστοτε αναμέτρησης! Παρατηρείται πως οι επιτυχίες του εντός του 2017 στη Νέα Σμύρνη για όλες τις επίσημες διοργανώσεις έχουν αρχίσει να διαμορφώνονται πριν την ανάπαυλα του ημιχρόνου. Είναι χαρακτηριστικό μάλιστα πως η πιο πρόσφατη περίπτωση που έφτασε στο πολυπόθητο τρίποντο με ισοπαλία στο ημίχρονο (0-0) αποτελεί το 1-0 επί της Κέρκυρας του νυν τεχνικού του Ιστορικού Μιχάλη Γρηγορίου (!) στις 11/12/2016, σε αναμέτρηση που διεξήχθη στα πλαίσια της 14ης αγωνιστικής της Superleague 2016/2017!