Και στο τέλος κερδίζει πάντα ο Πανιώνιος...

Δυσκολεύτηκε αλλά έφτασε σε μία ακόμα επικράτηση ο Ιστορικός, όπου νίκησε με 77-75 του Ψυχικού στο κλειστό της Αρτάκης. Οι κυανέρυθροι ...

Οι κυανέρυθροι δυσκόλεψαν το έργο τους στο τέλος, καθώς κάνοντας κάποια λάθη έβαλαν ξανά στο παιχνίδι το Ψυχικό, όμως το καθαρό μυαλό στο φινάλε έδωσε ένα ακόμη «ροζ φύλλο αγώνα» στον Ιστορικό.

Αυτή ήταν η 17η νίκη του Πανιωνίου σε 18 παιχνίδια και φυσικά η ομάδα του Οικονόμου συνεχίζει να φιγουράρει στην κορυφή της βαθμολογίας.

Στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα του Οικονόμου όσο περνούσαν τα λεπτά πατούσε όλο και καλύτερα στο παρκέ και κατάφερνε να ανεβάζει την υπέρ του διαφορά.

Οι φιλοξενούμενοι, πάντως, δεν το έβαζαν κάτω και προσπαθούσαν να μείνουν κοντά στο σκορ. Το ημίχρονο έκλεισε με το 43-33 υπέρ του Ιστορικού.

Η τρίτη περίοδος βρήκε τους φιλοξενούμενους να ξεκινούν καλύτερα, όμως οι κυανέρυθροι κατάφεραν να βγάλουν αντίδραση και να πάρουν ξανά τον έλεγχο του ματς.

Το σκορ του δεκαλέπτου ήταν 60-54 για την ομάδα του Οικονόμου, η οποία σε κανένα σημείο του αγώνα δεν βρέθηκε πίσω στο σκορ.

Στην τελευταία περίοδο ο Πανιώνιος μπήκε δυνατά στο παρκέ, πάτησε… γκάζι, βρήκε λύσεις στην επίθεση με τους Μπάρλο, Καρύδα και Πελεκάνο και αύξησε το υπέρ του σκορ (10 πόντους διαφορά).

Το Ψυχικό, όμως, δεν πέταξε λευκή πετσέτα, εκμεταλλεύτηκε τα μαζεμένα λάθη των κυανέρυθρων και 43 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε μείωσε στους τρεις πόντους (75-72).

Ο Μίχαλος με δύο εύστοχες βολές έκανε το 77-72 και στο τελευταίο σουτ του αγώνα το Ψυχικό σκόραρε σε σουτ τριών πόντων, με το τελικό σκορ να είναι το 77-75 για τον Πανιώνιο.

Δεκάλεπτα: 19,18 43-33, 60-54, 77-75