Τρίτοι οι Παίδες στο Πανελλήνιο

Στο φινάλε του 43ου Πανελληνίου Πρωταθλήματος, οι Παίδες του Πανιωνίου τελείωσαν με ήττα τις υποχρεώσεις τους στη διοργάνωση, και κατέλαβ...

Στο φινάλε του 43ου Πανελληνίου Πρωταθλήματος, οι Παίδες του Πανιωνίου τελείωσαν με ήττα τις υποχρεώσεις τους στη διοργάνωση, και κατέλαβαν την τρίτη θέση, αφού ο Προμηθέας επικράτησε με 69-43 των “κυανέρυθρων”, στο Δημοτικό Κλειστό Γυμναστήριο των Τρικάλων.

Στο ντέρμπι που έκρινε τη δεύτερη θέση στο πρωτάθλημα, η ομάδα της Πάτρας μπήκε δυναμικά στο παρκέ κι είχε τον έλεγχο σε όλη τη διάρκεια του αγώνα. Μόλις στο 8ο λεπτό δημιούργησε διψήφιο αριθμό διαφοράς στους πόντους (17-7).

Το ματς κύλισε στα ίδια επίπεδα στο σκορ, με τους περσινούς πρωταθλητές του θεσμού να μην μπορούν να αντιδράσουν, ενώ στο 33ο λεπτό ο Προμηθέας ξέφυγε με διαφορά 34 πόντων (63-29).

Από τους τυπικά γηπεδούχους ξεχώρισε ο Πατσαντζόπουλος, που πέτυχε 28 πόντους και ο Σανδραμάνης με 18, ενώ από τους "κυανέρυθρους" ο Μακαριάδης σημείωσε 8 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 17-10, 17-7, 21-12, 14-14.

Διαιτητές: Τζιοπάνος, Ζαχαρής.

Προμηθέας (Ελευθεριάδης): Ματαράς Σαβ., Ματαράς Στ., Φραγκισκάτος 2, Λιόλιος, Βλάσιος 1, Μαντζούκας, Πατσαντζόπουλος 28 (2), Κατσουλάκος 6, Αδαμόπουλος, Σανδραμάνης 18 (1), Γκάτζιος 2, Μπαρδάκας 12.

Πανιώνιος (Φατούρος): Κοπακάκης 5 (1), Μωραϊτης 4, Γαλάνης 4, Κολοβέρος 2, Μακαριάδης 8, Μοσόρας 6, Λουτριώτης 4, Μαυρομανωλάκης, Τσιμπούκης, Αρμάος 3 (1), Ρουμελιώτης 2, Δημητρακόπουλος 5.

Φετινή πρωταθλήτρια του θεσμού αναδείχθηκε η Ακαδημία Αθηνών. Ο Ανδρέας Ρουμελιωτης του Πανιωνίου ήταν μέσα στην καλύτερη πεντάδα, μαζί με τους Νίκο Αρσενοπουλο (MVP διοργανωσης), Χρυσοστομο Σαρδαμανη, Κώστα Σαλτινη και Βαλαντη Κουρτιδη