Στατιστικά από τη Λιβαδειά

Λεβαδειακός - Πανιώνιος 0-2: Στατιστικά που προέκυψαν * Ήταν το πρώτο ''διπλό'' που πέτυχε ο Πανιώνιος στη Λιβαδειά στη...

Λεβαδειακός - Πανιώνιος 0-2: Στατιστικά που προέκυψαν

* Ήταν το πρώτο ''διπλό'' που πέτυχε ο Πανιώνιος στη Λιβαδειά στην 15η του προσπάθεια μετά από 9 ήττες & 5 ισοπαλίες. Με αυτό τον τρόπο, έσπασε μια μακροχρόνια αρνητική εκτός έδρας παράδοση, ακριβώς δηλαδή ό,τι έκανε η Βέροια μια εβδομάδα νωρίτερα στη Νέα Σμύρνη! Εκτός αυτού, αξίζει να σημειωθεί πως σκόραρε στη Βοιωτία μετά από παρατεταμένο διάστημα επιθετικής αφλογιστίας στο εν λόγω γήπεδο. Δεν είναι τυχαίο ότι ο Ιστορικός αγνοούσε το γκολ από το 36ο λεπτό της αναμέτρησης που διεξήχθη στις 15/3/2009 όπου αναδείχθηκε ισόπαλος με 1-1 στα πλαίσια της 26ης αγωνιστικής της Superleague 2008/2009. Έκτοτε, μεσολάβησαν 550 άσφαιρα αγωνιστικά λεπτά μέχρι το 0-1 του 46ου λεπτού του πρόσφατου νικηφόρου αγώνα!

* Με εξαίρεση την περσινή σεζόν, παρατηρείται ότι την τελευταία πενταετία, οι κυανέρυθροι εμφανίζουν τουλάχιστον 4 ''διπλά'' στην πρώτη δεκάδα αγώνων πρωταθλήματος, αγωνιζόμενοι είτε ως γηπεδούχοι είτε ως φιλοξενούμενοι. Στα πλαίσια της φετινής περιόδου, έχουν ήδη φτάσει τα 4, ενώ το ρεκόρ παραμένει μέχρι και σήμερα από την Superleague 2011/2012, όταν και είχαν σημειωθεί 6 ''διπλά'' στους 10 πρώτους αγώνες των Νεοσμυρνιωτών! Τότε είχαν γνωρίσει εντός έδρας ήττες από τον ΠΑΟΚ (1-2) στις 18/9/2011, την ΑΕΚ (0-1) στις 2/10/2011, τον Ολυμπιακό (0-3) στις 23/10/2011 & τον ΟΦΗ (1-3) στις 5/11/2011, ενώ αντίστιχα ''άλωσαν'' το Αγρίνιο (0-1) στις 10/9/2011 & την Κέρκυρα (0-3) στις 24/9/2011!

* Μετά τα σπουδαία ''διπλά'', στο Καυτανζόγλειο Στάδιο (0-1) στις 30/8/2015, στο Αγρίνιο (1-5) στις 3/10/2015 & στη Λιβαδειά (0-2) στις 31/10/2015, ο Πανιώνιος έφτασε τις 3 εκτός έδρας νίκες για το πρωτάθλημα πριν την ολοκλήρωση του Οκτωβρίου για 2η φορά στην ιστορία του επί της νεοσύστατης Superleague. Κάτι αντίστοιχο είχε πετύχει εκ νέου στο ξεκίνημα της περιόδου 2012/2013 όταν και πέρασε νικηφόρα από τη Βέροια (0-1) στις 1/9/2012, από τους ''Ζωσιμάδες'' των Ιωαννίνων (1-2) στις 7/10/2012 & από την Κομοτηνή (1-2) στις 27/10/2012!

* Ήταν το πρώτο ματς κατά τη διάρκεια της φετινής αγωνιστικής περιόδου, στο οποίο οι κυανέρυθροι σκόραραν μόνο στο δεύτερο ημίχρονο αλλά και διαμορφώθηκε στην επανάληψη καλύτερο αποτέλεσμα γι' αυτούς απ' ότι στο πρώτο 45λεπτο! Είχε παρατηρηθεί ότι όλα τα προηγούμενα τρίποντα τους, είχαν ''χτιστεί'' από το πρώτο ημίχρονο της εκάστοτε αναμέτρησης ενώ στον αγώνα με τον Πανθρακικό (1-1) απώλεσαν 2 βαθμούς κατά τη διάρκεια του δευτέρου ημιχρόνου! Μην ξεχνάμε ότι και οι 2 περσινές αναμετρήσεις μεταξύ Πανιωνίου & Λεβαδειακού, κρίθηκαν αμφότερες στην επανάληψη των αγώνων με το ίδιο σκορ μάλιστα (1-0) & στο ίδιο χρονικό σημείο (87ο λεπτό)!

* Ο Πανιώνιος πέτυχε την 5η νίκη του στο φετινό πρωτάθλημα στις 31/10/2015, στο νωρίτερο χρονικό σημείο δηλαδή σε σχέση με όλες τις μέχρι στιγμής παρουσίες του στη Superleague! Είναι γεγονός ότι η χρονική διαφορά συγκριτικά με άλλες σεζόν είναι τουλάχιστον εμφανής. Ενδεικτικά να σημειωθεί ότι την περσινή περίοδο έφτασε στο 5ο του τρίποντο στις 31/1/2015 (σε ματς που πραγματοποιήθηκε συμπτωματικά Σάββατο στις 15.00!), όταν και επικράτησε εντός έδρας με 2-1 επί του Πανθρακικού ενώ παρατηρείται ότι στις περισσότερες περιπτώσεις τα κατάφερνε εντός του Δεκεμβρίου!

Επιμέλεια: Νίκος Τσιάπης