Προσπάθησε, αλλά ηττήθηκε!

Μία ακόμη ήττα στο φετινό πρωτάθλημα της Α1 γνώρισε ο Πανιώνιος, που ηττήθηκε με 67-63 από τον Άρη στο Αλεξάνδρειο. Η ομάδα του Χουγκάζ...

Η ομάδα του Χουγκάζ, αν και βρέθηκε στο -16, βρήκε τα ψυχικά και αγωνιστικά αποθέματα να μετατρέψει τα τελευταία λεπτά του αγώνα σε ντέρμπι, όμως δεν μπόρεσε ούτε αυτή τη φορά να φτάσει στο "ροζ φύλλο αγώνα".

Για τον Ιστορικό, ο οποίος δυστυχώς από τη νέα σεζόν δεν θα βρίσκεται στην Α1, ξεχώρισε ο Ταμπς με 23 πόντους.

Ο αγώνας…

Όπως αναμενόταν το παιχνίδι ήταν ντέρμπι στο ξεκίνημά του καθώς μετά το αρχικό 3-0 και 6-2 του Άρη, ο Πανιώνιος δεν επέτρεψε στους γηπεδούχους να ξεφύγουν και παρέμεινε σε απόσταση «αναπνοής». Οι «κυανέρυθροι» μείωσαν στον πόντο με το 12-11 και το 15-14 όμως το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με το 17-14 για τους Θεσσαλονικείς.

Ο Άρης μπήκε πιο δυνατά στη δεύτερη περίοδο και με ένα σερί 6-0 πήγε αρχικά στο +9(23-14) στο 13ο λεπτό. Έχοντας βρει ρυθμό οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη δεν έμειναν εκεί και δια χειρός Βεζένκοφ ένα λεπτό αργότερα πήγαν πρώτη φορά σε διψήφιο προβάδισμα με το 26-16. Στη συνέχεια ο Πανιώνιος όχι μόνο δεν μπόρεσε να απαντήσει αλλά είδε τα πράγματα να χειροτερεύουν καθώς ο Άρης ανέβασε τη διαφορά στο +16(38-22) στη λήξη του ημιχρόνου.

Με την επιστροφή από τα αποδυτήρια, ο Άρης έφτασε και στο +20(45-25) στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου. Όμως, με τον Ταμπς να παλεύει ηρωικά και ένα σερί 9-0 ο Πανιώνιος έριξε τη διαφορά στους 11(45-34) στο 28’ ενώ στο κλείσιμο του τριαντάλεπτου ο Ξανθόπουλος μείωσε και στους 10 με το 50-40.

Με τον Ταμπς να παραμένει ασταμάτητος και χάρη στην φιλότιμη προσπάθεια του Ξανθόπουλου ο Πανιώνιος έριξε τη διαφορά και στους 8(54-46) στο 33ο λεπτό και το παιχνίδι απέκτησε ενδιαφέρον. Με τους Βεζένκοφ, Τόμας και Νέιμικ ο Άρης πήγε ξανά στο +16(66-50) στο 36’, Ταμπς, Ξανθόπουλος και Βεργίνης το πάλεψαν ως το τέλος μειώνοντας στους 6(67-61) όμως ο χρόνος δεν ήταν με το μέρος τους και έτσι ο Άρης πήρε τη νίκη με το 67-63.

Τα δεκάλεπτα: 17-14, 38-22, 50-40, 67-63

Άρης (Πρίφτης): Βεζένκοφ 21, Μούρτος 4, Πάσαλιτς 11, Τόμας 9, Ριντ, Νέιμικ 11, Καραθανάσης 4, Αντεγκμπόγιε 5, Σίμτσακ 2.

Πανιώνιος (Χουγκάζ): Ξανθόπουλος 9, Βεργίνης 12, Στρναντ 3, Σταμάτης 2, Κορόλεβ 8, Κόλεμαν 6, Ταμπς 23, Ασελίν, Σπυρόπουλος.