Νικητής στο... θρίλερ!

Ο Πανιώνιος μετά από μία αναμέτρηση "θρίλερ" πήρε τη νίκη στα Τρίκαλα επί της ομώνυμης ομάδας με 84-83 στην παράταση (κ.α. 75-75)....

Η ομάδα του Σφαιρόπουλου 34 δευτερόλεπτα πριν το τέλος της παράτασης βρισκόταν πίσω στο σκορ με 83-79, όμως αρχικά το τρίποντο του Λάνγκφορντ και εν συνεχεία το καλάθι του Κάρτερ στην εκπνοή, χάρισαν στον Ιστορικό το "ροζ" φύλλο αγώνα.

Ντέρμπι ήταν από το ξεκίνημά του το παιχνίδι με τις δύο ομάδες να έχουν μπει με τις ίδιες διαθέσεις και να αλλάζουν συνεχώς τη «σκυτάλη» στο σκορ. Ωστόσο, με τον Έβανς να έχει μπει «ζεστός» τα Τρίκαλα ξέφυγαν με το 19-13 στο 9ο λεπτό ενώ στη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου ήταν μπροστά με το 20-15.

Το σκηνικό του αγώνα δεν άλλαξε στη δεύτερη περίοδο καθώς παρόλο που ο Πανιώνιος ανέβασε «στροφές» οι γηπεδούχοι διατήρησαν στη μεγαλύτερη διάρκεια μια διαφορά κοντά στους 5 πόντους. Ωστόσο, οι «κυανέρυθροι» συνεχίζοντας την αντεπίθεσή τους πέρασαν και πάλι μπροστά μετά από το ξεκίνημα του αγώνα με το 33-34. Τελικά το ημίχρονο έληξε με τα Τρίκαλα μπροστά 39-34.

Με την επιστροφή από τα αποδυτήρια, τα Τρίκαλα πήγαν και στο +7 (44-37) διαφορά που κράτησαν στο πρώτο τρίλεπτο της τρίτης περιόδου γιατί στη συνέχεια οι «κυανέρυθροι» με νέα αντεπίθεση πέρασαν και πάλι μπροστά. Έκτοτε οι δύο ομάδες ήταν κοντά και το ντέρμπι συνεχίστηκε ως τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου που έκλεισε με το 58-62 για τον Πανιώνιο.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στην τελευταία περίοδο με τις δύο ομάδες να είναι κοντά και τους «κυανέρυθρους» να έχουν πάρει πλέον μια μικρή διαφορά που τέσσερα λεπτά πριν τη λήξη ήταν στο +7(66-73). Στη συνέχεια, με τον Πορίνι να πραγματοποιεί εξαιρετική εμφάνιση οι γηπεδούχοι με ένα σερί 5-0 ισοφάρισαν σε 75-75 στα 30’’ και το παιχνίδι πήγε στην παράταση.

Το θρίλερ δεν είχε τελειωμό καθώς και στον έξτρα χρόνο του αγώνα το σκορ άλλαζε συνεχώς χέρια. Ο Έγουινγκ έδωσε "αέρα" 4 πόντων στα Τρίκαλα με το 83-79 όμως με τρίποντο του Λάνγκφορντ και καλάθι του Κάρτερ ο Πανιώνιος "απέδρασε" με τη νίκη από την πόλη της Θεσσαλίας με το 84-83.

Τα δεκάλεπτα: 20-15, 39-34, 58-62, 83-84 (κ.α. 75-75)

Τρίκαλα (Φλεβαράκης): Έβανς 12, Περούνισιτς 15, Έγουινγκ 18, Γκρέιντζερ , Γιαννακίδης 6, Δεληγιάννης 3, Πέτροβιτς 1, Πορίνι 18, Ματαλόν 8, Φούντας, Νικολόπουλος 2.

Πανιώνιος (Σφαιρόπουλος): Αθανασούλας 6, Μίλμπουρν 4, ΜακΚόλουμ 20, Κάρτερ 6, Ντούβνιακ 7, Μπατής 10, Σίμτσακ 6, Λάνγκφορντ 13, Κυρίτσης 6, Μισέλ 4, Σαλούστρος 2, Σκορδίλης.